уторак, 27.12.2016, 10:26 -> 20:43
Извор: РТС, Танјуг
Скупштина потврдила уговоре о зајму за изградњу деонице ауто-пута Сурчин - Обреновац
Скупштина Србије потврдила је Уговор о око 198 милиона долара зајма од кинеске "Експорт-Импорт" банке за изградњу деонице ауто-пута Сурчин - Обреновац. Парламентарци су потврдили и два споразума Србије и Међународне банке за обнову и развој и потврђивању зајмова за додатно финансирање Коридора 10 од 35 милиона евра и за развој и реструктурирање државних предузећа у износу од 89,8 милиона евра. Полемика о партијском запошљавању.
На почетку седнице посланици су изабрали чланове Савета РЕМ-а, члана Савета гувернера НБС, члана Савета Комисије за заштиту конкуренције, члана Одбора Агенције за борбу против корупције, као и два члана Републичке комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки.
Посланици Скупштине Србије су, после гласања о више тачака дневног реда, постављали питања.
Скупштина Србије после тога почела је расправу о око 1.400 амандмана поднетих на предложене финансијске законе.
У расправи о амандманима на измене Закона о систему плата запослених у јавном сектору у Скупштини Србије посланици су жустро полемисали о партијском запошљавању и тражили податке о броју запослених у јавном сектору.
Министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић рекла је да је ствар политичке борбе да ли то сви хоће да признају или не, али да је коначно прва влада која је избројала државне службеника била претходна влада Александра Вучића.
"Нико до сада није избројао државне службенике, али то је сада предмет подсмеха - да ли сте их избројали, па избројали смо их, има их 478.683", рекла је Брнабић.
Како је навела, у последње две године овај број је смањен за 23.600 људи, и то много више у државној управи него на локалу.
Говорећи о броју запослених у јавном сектору, Брнабић је рекла да до 2013. нема тих података јер се нису водиле евиденције, а да је тек од те године почео да се прави регистар запослених.
Владина комисија је, каже министарка, од децембра 2014. године одобрила запошљавање 8.146 људи на неодређено и 453 људи на одређено.
Брнабић је рекла и да су у последњих пет месеци завршене све функционалне анализе министарстава, урађене су и хоризонталне и вертикалне анализе 94 институције на основу којих се сада ради на акционим плановима за интерну реорганизацију у оквиру здравства, социјале и просвете.
Навела је да је намера да се систем плата уреди по принципу "иста плата за исти рад", да се о томе још разговара са синдикатима, те да се маса плата за запослене у јавном сектору контролише преко буџета.
Поводом партијског запошљавања, председница парламента Маја Гојковић је, обраћајући се из посланичке клупе, питала је колико је запослено у Скупштини и Влади Војводини од 2000. до 2016. године како бисмо коначно то сазнали.
"Нећу да ударам ниско и да тражим да се тачно кажу имена тих људи и да видимо да ли су се они бавили политиком, којој тачно странци су припадају. Иако ја знам одговоре, две партије плус једна, све је јасно", каже Гојковићева.
Захтеве да се објави број запослених у последње две, три године, Гојковићева је оценила као политикантске, наводећи да о тој теми треба озбиљно разговорити.
Захтев за пресек стања запослених у јавном сектору је "здушно" подржао шеф посланичке групе Доста је било Саша Радуловић који је замолио целу владу да што пре одговори на захтев Маје Гојковић и достави анализу запослених.
Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић је рекао да СНС није било довољно ни пет година да уреди не само платне разреде, него уопште систем плата у јавном сектору, већ тај посао само одлаже.
Двери, каже, предлажу да се уради анализа запослених у јавном сектору, јер тек кад се уради та анализа може да се уређује систем плата у јавном сектору.
"Док нема те анализе јасно је да ви желите да задржите страначки паразитски систем и да даље запошљавате напредњаке по уговорима о привременим и повременим пословима упркос забрани запошљавања", каже Обрадовић.
Посланица ДС Маја Виденовић тражила је објашњење зашто се продужава забрана запошљавања у јавном сектору, наводећи да се тиме онемогућава свим оним младим људима да нађу запослење, а истовремено се на десетинама позиција у буџету предвиђају уговори о делу који су, каже, један од начина за партијско запошљавање.
Посланица СРС Вјерица Радета рекла је да су запошљавали "сви који су били у прилици", те да је само питање да ли су запошљавали стручне људе или оне чија стручна спрема не одговара одређеним пословима и да ли су доводили људе са лажним дипломама.
Заменик шефа посланичке групе СПС Неђо Јовановић питао је да ли постоји политичка станка имуна на партијско запошљавање, наводећи да се "вртимо у круг", да су сви запошљавали и да нико не може да буде аместиран.
Јовановић каже и да је суштинско питање зашто нико од 2000. до 2008. године није вршио анализе и бавио се бројем запослених у јавном сектору.
Током дебате о амандманима којима се продужава телевизијска претплата од 150 динара на две године, опозиција је оштро критиковала рад Информативног програма РТС-а, жалећи се да није довољно заступљена.
Скупштина треба да размотри амандмане на измене закона о тржишту капитала, о преузимању акционарских друштава, о јавној својини, о акцизама, о порезу на додату вредност, о пореском поступку и пореској администрацији, изменама Царинског закона, као и Предлогу закона о проценитељима вредности непокретности.
На дневном реду је и Предлог закона о преузимању обавеза акционарског друштва за производњу петрохемијских производа, сировина и хемикалија "ХИП - Петрохемија", Панчево, према привредном друштву "Нафтна индустрија Србије" а. д. Нови Сад и претварању тих обавеза у јавни дуг Републике Србије.
Посланици разматрају и измене Закона о регулисању јавног дуга СРЈ по основу девизне штедње грађана и Предлог закона о регулисању јавног дуга Републике Србије по основу неисплаћене девизне штедње грађана положене код банака чије је седиште на територији Србије и њиховим филијалама на територијама бивших република СФРЈ.
На дневном реду је и измена Закона о уређењу судова, коју је поднео посланик СНС-а Александар Мартиновић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар