Дачић: Историјски договор у Москви, важно да Србија буде јака

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да је договор који је у Москви финализован између премијера Србије Александра Вучића и министра одбране Русије Сергеја Шојгуа од историјског значаја.

Оценивши да ће то "неки са стране" различито да тумаче и коментаришу, Ивица Дачић је нагласио да је Србија сада у прилици да јача одбрамбену моћ, те да је ово била прилика да се наш одбрамбени потенцијал побољша.

"Овде није реч о класичном купопродајном уговору, то је више донација", напоменуо је шеф дипломатије и додао да Србија треба да плати прилагођавање тих система, да их модернизује, што је далеко од пуне цене.

За Србију је, како је навео, важно да буде јака, јер, приметио је, она није део војних блокова.

"Србија ће наставити политику војне неутралности", поручио је Дачић и навео да само јака Србија може да заштити своје националне и државне интересе.

Како је закључио, "Србија води политику не да води рат него да сачува мир".

Приметио је, међутим, да кад Хрватска набавља оружје, "онда кажу да тиме не прети никоме и да се спрема за мир".

Због тога је добро, шаљиво закључио, "да се односи задрже на чоколадном рату".

"Има резолуција за које не можемо да гласамо"

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да се Србија током председавања ОЕБС-а трудила да не пређе линију која је означавала пристрасност, а да у одређеним моментима има резолуција које су толико оштре да Србија не може да их подржи јер има своје интересе.

Дачић је, одговарајући на питања новинара у вези са недавно усвојеном резолуцијом у Генералној скупштини УН којом се позива на међународно посматрање ситуације у области људских права на Криму, када је Србија гласала против, поновио да има резолуција које су биле толико оштре да прелазе границу да се то може ценити као уздржаност.

"Језик, тон, начин како се карактерише Русија у том документу за Србију је био неприхватљив", навео је шеф дипломатије.

У конкретном случају, додао је, тешко би било задржати добре односе са Русијом уколико бисмо се прикључили таквој резолуцији.

Министар спољних послова је нагласио да Србија неће имати последица због тога што није подржала поменуту резолуцију јер је, како је рекао, Србија је аутономна у вођењу спољне политике.

Додао је да нисмо део ЕУ, да не утврђујемо заједничку политику, већ смо у обавези да јој се постепено прилагођавамо.

"Русија је у тој резолуцији оквалификована на најгори могући начин, те Србија због тога није могла да прихвати резолуцију", рекао је Дачић и додао да не верује да би земље које можда приговарају Србији зашто није гласала или је била уздржана да би гласале за резилуцију када би се на сличан начин окарактерисало стање на Косову.

"Нама неко да држи лекције из принципијелности – далеко су они од тога", закључио је Дачић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње