среда, 21.12.2016, 10:12 -> 10:25
Извор: Tанјуг
Ђурић: Хоће да избришу све трагове Срба у Приштини
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић оценио је да је неовлашћеним забрављивањем саборног православног храма у Приштини Србима на Косову и Метохији упућена јасна порука да њихова култура и религија нису добродошли на Косову и Метохији.
Према речима Ђурића у том чину крије се и настојање да се потпуно избришу сви трагови постојања српског народа у Приштини, где је, како је подсетио, до 1999. године живело више од 50.000 Срба.
"Међународна заједница не сме да допусти да насилничким узурпирањем храма Српске православне цркве и симболички буде окончано брутално етничко чишћење Срба из Приштине и обесмишљено свако настојање да се на Косову и Метохији створи макар заметак мултиетничког друштва", указао је Ђурић у саопштењу.
Он је истакао да су они који су ставили катанце на Храм Христа Спаса у Приштини још једном показали каквом вредносном систему припадају, а тај систем је недвосмислено "антицивилизацијски и антиевропски".
Према речима Ђурића, Србима на Косову и Метохији је упућена јасна порука да њихова култура и религија нису добродошли на Косову и Метохији. "Овим чином је још једном потврђен и бесмисао настојања самопроглашеног Косова да постане чланица Унеска, јер културна баштина се не штити паљењем или стављањем ланаца и катанаца.
Случај Храма Христа Спаса у Приштини је очигледни пример способности једног политичког естаблишмента да брине о српској културној и верској баштини, а он је овиме још једном показао да то нити може, нити жели", закључио је Ђурић.
Представницима Српске православне цркве онемогућен је приступ храму Христа Спаса у Приштини, саопштено је синоћ из Епархије рашко-призренске.
Након свете Литургије у храму Св. Николе у Приштини, епископ рашко-призренски у понедељак је покушао да посети заједно са мањом групом свештеника и верника још незавршени храм Христа Спаса у центру Приштине.
Међутим, приликом покушаја да уђу у храм, који се са околном парцелом у катастру општине Приштина води као имовина СПЦ, нађено је да су катанци на цркви промењени, чиме је онемогућен улазак у храм, саопштено је на сајту Епархије рашко-призренске.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 47
Пошаљи коментар