Изабрано четворо судија Уставног суда

Снежана Марковић, Милан Шкулић, Мирослав Николић и Јован Ћирић изабрани су за судије Уставног суда, по одлуци Скупштине Србије, која је утврдила листу кандидата са које председник Србије треба да именује пет судија тог суда.

Парламент је нове судије Уставног суда изабрао са листе од осам кандидата, коју је предложио председник Србије Томислав Николић.

Уз предлог судија, председник Николић је Скупштини упутио и биографије кандидата.

Снежана Марковић је од децембра 2002. заменица Републичког јавног тужиоца. Рођена је 1959. у Крагујевцу, где је у Окружном суду радила од 1984. године, а од јула 1988. је била судија Општинског суда у Крагујевцу, а потом заменица председника тог суда. Потом је изабрана за судију Окружног суда у Крагујевцу, где је била председница првостепеног кривичног већа.

Милан Шкулић је професор Правног факултета у Београду, где је шеф Катедре за кривично право. Рођен је 1968. у Панчеву, а председник је Удружења правника Србије. Од јуна 2006. до краја 2007. године је обављао дужност Генералног секретара Секретаријата за спровођење националне стратегије реформе правосуђа Србије. Члан је Савета Владе Србије за права детета и Етичког одбора Министарства здравља. Био је члан Државног већа тужилаца од априла 2009. до априла 2014. године, а у новембру 2015. је избаран за члана Високог савета судства.

Мирослав Николић је од 31. октобра 2013. председник Привредног апелационог суда, а пре тога је био в. д. председника тог суда. Рођен је 1959. у Делиблату, а био је судијски приправник, стручни сарадник и судија у Општинском суду у Панчеву, потом и судија Привредног суда у Панчеву. Од септембра 2001. до децембра 2009. је био председник Трговинског суда у Панчеву, а затим је годину дана био судија Привредног апелационог суда.

Јован Ћирић је од 2007. директор Института за упоредно право, а од 2014. и члан Комисије за стицање научних звања при Министарству правде. Рођен је 1960. у Београду, а до сада је објавио седам књига-монографија и више од 150 радова у научним часописима у земљи и иностранству. Од 1998. до 2007. је био члан Председништва Југословенског удружења за медицинско право, а од 2000. до 2008. је био члан Етичког одбора Клиничког центра Србије. Ћирић је од 2006. до 2010. године био председник Управног одбора Института за криминолошка и социолошка истраживања.

Утврђена листа кандидата парламента 

Скупштина је истовремено утврдила листу од 10 кандидата за судије Уставног суда, са које председник Србије треба да именује пет судија.

Предложени канидидати за судије Уставног суда на листи коју је утврдио парламент су судија Уставног суда Катарина Манојловић Андрић, професори на Криминалистичко-полицијској академији Драгана Коларић и Тијана Шурлан и председница Уставног суда Весна Илић Прелић.

Кандидати су и директорка Агенције за борбу против корупције Татјана Бабић, судија Привредног апелационог суда у Београду Јасминка Обућина, адвокат из Београда Душан Игњатовић, професор на Факултету за правне и пословне студије "“Др Лазар Вркатић"” Тамаш Корхец.

Такође су на листи кандидата и заменик вишег јавног тужиоца у Новом Пазару Радисав Филимоновић и јавни извршитељ из Београда Бранислав Петровић.

Уставни суд чини 15 судија, које се бирају и именују на девет година, а истекао је мандат осам судија, које су изабрали Скупштина Србије и председник Републике, док је једном судији престала функција због испуњења услова за старосну пензију.

Мандати су истекли Драгиши Слијепчевићу, Марији Драшкић, Боси Ненадић и Предрагу Ћетковићу, које је за судије Уставног суда изабрала Скупштина Србије, и Весни Илић Прелић, Оливери Вучић, Драгани М. Стојановић и Катарини Манојловић Андрић, које је на деветогодишњи мандат именовао председник Србије.

Судији Агнеш Картаг Одри, која је за судију Уставног суда именована одлуком председника Републике од 7. децембра 2007. године, дужност судије тог суда престала је 7. јула 2016. због испуњења услова за старосну пензију.

Александар Пантић нови члан Виског савета судства

Судија апелационог суда у Нишу Александар Пантић нови је члан Високог савета судства.

Скупштина је Пантића изабрала на предлог Високог савета судства, из реда судија апелационих судова, који је освојио највећи број гласова.

Парламент је изабрао Ненада Ђукића за судију Основног суда у Убу, а Дарка Рашковића за судију Основног суда у Горњем Милановцу. Они су први пут изабрани за судијску функцију.

Њихов избор је парламенту предложио Високи савет судства.

Одлучено је и да је Јовану Кордићу престала функција председника Привредног суда у Београду због избора за судију Привредног апелационог суда.

Престала је и функција председника Основног суда у Крушевцу Радослава Марковића, на његов захтев, а одлучено је и о престанку функције председнице Прекршајног суда у Лозници Зорице Новаковић, на лични захтев.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи