Србија спремна за поглавље 27

Европска комисија би до краја 2016. године са Србијом могла да отвори поглавље 27,које се односи на животну средину и климатске промене, без почетних мерила, изјавила је државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић.

Поглавље 27, које се тиче животне средине и климатских промена је једно од најтежих и најскупљих у преговорима са Унијом. То је и једино поглавље које има продужене рокове до 2041. године.

Више од 700 прописа до 2018. године треба пренети из европског законодавства. Највећи број је пренет а у преговарачком тиму и ресорном министарству очекују да би Европска комисија могла да отвори поглавље 27 без почетних захтева.

Две трећине прописа које треба ускладити са ЕУ су о заштити животне средине. У питању је хиљаду и по докумената, на којима ради 22 институције и 80 сарадника.

"Ако посматрате поглавље 27 животна средина и климатске промене као један вагон који стоји на перону 27 ми смо га сада средили на такав начин да ЕУ може да да позитивно мишљење да отворимо преговарачко поглавље", каже члан прегповарачког тима Анђелка Михајлов.

То је и једино поглавље које има продужене рокове до 2041. године.

"Имајући у виду да је Литванија, у року од само годину дана, отворила и затворила преговарачко поглавље 27, морам нагласити да то нису једноставни преговори. На добром смо путу да и Србија буде комплетно припремљена за сам процес преговора", каже менаџер пројекта подршке Преговарачкој групи за Поглавље 27 и бивши министар у влади Литваније Арунас Кундротас.

Процедурално Србија је много тога урадила али остаје проблем примене прописа на терену.

Србија годишње произведе две и по милионе тона отпада, а свега петина заврши на санитарним депонијама.

Рециклира се 5 одсто комуналног отпада, а обавеза је да се до 2030. достигне 50 процената.

Један од кључних проблема је финансирање. Наплата еколошке таксе прошле године је за милијарду и по динара мања него 2014.

"Оно на чему ћемо посебно радити врло брзо а то је питање инспекцијског надзора , питање инспекциоје и кроз наплату таксе и контолу у локалним самоуправама. Имаћемо на располагању наш фонд који ступа на снагу 1. јануара следеће године и фондове локалних самоуправа који се пуне од еколошке таксе", каже државна секретарка у Министарству пољопривреде и животне средине Стана Божовић.

За усклађивање са стандардима заштите животне средине ЕУ Србији је неопходно више од 10 милијарди евра.

Само седам милијарди евра потребно је за пречишћавање вода, милијарду евра за решавање проблема отпада, међутим, бенефит од свега тога како је израчунато је 25 милијарди евра.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи