Читај ми!

Четири теме на бриселском столу

Заједница српских општина, енергетика, телекомуникације и "Парк мира" на мосту у Косовској Митровици биће главне теме дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине на високом политичком нивоу који ће сутра бити одржан у Бриселу.

Разговоре у кабинету високе представнице Европске уније Федерике Могерини, како је раније најављено, водиће београдски тим предвођен председником Владе Србије Александром Вучићем са приштинском делегацијом коју ће предводити косовски премијер Иса Мустафа, преноси Танјуг.

О првој од четири "вруће" теме, Заједници српских општина, приштинска страна је досад избегавала да разговара са образложењем да је то питање унутрашњег уређења Косова и да ЗСО у сваком случају не би смела да има никаква извршна овлашћења.

Према Бриселском споразуму, међутим, та заједница у коју би требало да уђу општине са већинским српским становништвом, морала би да има значајне надлежности у здравству, образовању и другим областима важним за живот српског становништва на Косову.

Када је реч о телекомуникацији, о томе се досад више пута разговарало у Бриселу како на политичком тако и на техничком нивоу, а главни камен спотицања су међународни телефонски позивни број за Косово и рад српских мобилних оператера.

Како је раније поручено из београдског преговарачког тима, српска страна је спремна да од надлежног међународног тела затражи још један позивни број и потом га уступи Косову, али приштинска страна инсистира да број добије преко треће земље Аустрије, а не директно од Београда.

Када је реч о раније постигнутом договору да до формирања нове телефонске компаније мобилном мрежом на северу Косова управља "Телеком Србија", Приштина је досад, према ранијим изјавама директора Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића, упорно избегавала да испуни своје обавезе, позивајући се на техничке и законске препреке.

Питање енергетике, односно акумулационог језера Газиводе и трафостанице Валач, можда је најсложенија тема сутрашњих разговора, а главни проблем је што се знатан део енергетских постројења на северу Косова, које косовска влада жели да стави под своју надлежност, налази на територији централне Србије.

Премијер Вучић је досад у више наврата изјављивао како предаја ових постројења, а нарочито језера Газиводе, апсолутно не долази у обзир, док Приштина инсистира да косовска електрична компанија, која је у власништву турског капитала, добије пуну контролу над њима.

И коначно, на дневни ред је на инсистирање приштинске стране стављен мост који спаја северни и јужни део Митровице, где су локални Срби поставили жардињере и назвали га "Парк мира".

Приштинска страна тврди да се тиме крши део Бриселског споразума који се односи на слободу кретања, док с друге стране одговарају да би уклањање жардињера представљало безбедносни проблем за Србе у Митровици, који су више пута били мета напада насилничких група Албанаца који су прелазили мост.

Дипломатски извори у Бриселу рекли су Танјугу да је Могеринијева свесна да није реално очекивати да се сва четири сложена проблема разреше на сутрашњем састанку, али да ће инсистирати да се договоре о бар два, а да око осталих у најмању руку дође до значајног напретка.

Од напретка у дијалогу зависи отварање првих преговарачких поглавља у процесу приступања Србије ЕУ, а на инсистирање Немачке, прво од тих поглавља требало би да буде поглавље 35, које се односи на процес нормализације Београда и Приштине.

Према изјавама европских званичника, уколико сутрашњи разговори буду успешни, Србија би прва поглавља могла да отвори већ на јесен, а најкасније до краја текуће године.

Када је реч о Приштини, од напретка у дијалогу зависи ступање на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању Косова и ЕУ, које се у случају повољног исхода такође очекује на јесен.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи