Читај ми!

Ускоро доживотни затвор за најтежа дела

Нацртом о изменама и допунама Кривичног законика предвиђено је да се постојећа казна за најтежа кривична дела од 30 до 40 година затвора замени казном доживотног затвора.

Новине које су предвиђене Нацртом о изменама и допунама Кривичног законика у целости су објављене на сајту Министарства правде због јавне расправе, преноси Танјуг.

Учиниоци најтежих кривичних дела у Србији ускоро би могли да буду осуђени на казну доживотног затвора, која би након 25 година, под одређеним условима, могла да се трансформише у временску казну, односно да се на осуђеног примени амнестија, условни отпуст или помиловање.

У образложењу Нацрта закона, напомиње се да је криминално-политичко оправдање казне доживотног затвора то што он представља изузетну казну која замењује смртну казну, с обзиром на то да се временска казна затвора не показује као адекватна у односу на нека најтежа кривична дела и одређене учиниоце.

Писци Нацрта подсећају на став Европског суда за људска права из 2013. године, а то је да се "ова казна не може прописати и изрећи без права осуђеног да по одређеном основу краће траје, односно да се трансформише у временску казну (условни отпуст, помиловање, амнестија), као и да време после којег осуђени стиче то право не може бити дуже од 25 година".

Са изузетком држава насталих на територији бивше Југославије (осим Словеније), као и Шпаније, Португалије и Норвешке, све остале европске државе познају казну доживотног затвора.

На приговор да је доживотни затвор нехуман, предлагачи овог решења одговарају да се ни постојећа казна од 30 до 40 година затвора у том погледу много не разликује, те да би такође могла под одређеним условима да буде и нехуманија од казне доживотног затвора.

Имајући у виду тежину казне и њен изузетан карактер предвиђена су ограничења за њено прописивање.

Предвиђена је и забрана његовог изрицања особама које у време извршења кривичног дела нису навршиле 21 годину живота.

Осим тога, забрањено је и изрицање казне доживотног затвора када постоји неки од законских основа за ублажавање казне или за ослобођење од казне - као што су прекорачење граница нужне одбране, битно смањена урачунљивост, добровољни одустанак и друго.

Предлагачи овог решења сматрају да би се прописивањем казне доживотног затвора, уместо казне затвора од 30 до 40 година, добило јасније разграничење између доживотног затвора и оног са временским трајањем, као и да би била избегнута арбитрaрност у вези са прописивањем његовог трајања.

У образложењу се истиче да трајање доживотног затвора не зависи од воље законодавца или суда, као и да та казна има и симболички значај.

"Она може адекватније да изрази тежину неких кривичних дела и степен кривице учиниоца иако се практично у извршењу може свести на исту дужину као и казна у трајању од тридесет до четрдесет година", наводи се у образложењу ове новине у Нацрту закона.

Нацрт закона такође уводи одређне новине које се тичу казне кућног затвора.

Кућни затвор би према новим решењима имао положај самосталне казне, а не као што је сада замена за казну "класичног" затвора, и било би могуће изрећи га као казну за кривична дела за која је предвиђена казна до осам година затвора.

Нацрт закона такође дозвољава да кућни затвор траје до две године, за разлику од постојећег решења које дозвољава извршење казне затвора у просторијама у којима осуђени станује ако му је изречена казна затвора до једне године.

Нацртом су прецизирани условни отпуст и новчане казне.

Интервенције у законику предвиђене су и за кривична дела против привреде, прецизирањем постојећих и увођењем осам нових кривичних дела.

Нацрт закона предвиђа 33 кривична дела против привреде, док их према важећем Кривичном законику има 25.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи