Луначек: Визе узрок егзодуса

Спољнополитички одбор Европског парламента усвојио је извештај известиоца за Косово Улрике Луначек у којем се, између осталог, тражи увођење визне либерализације.

За аустријску политичарку управо је неувођење визне либерализације разлог за масовни егзодус грађана Косова, преноси Танјуг.

"Спољнополитички одбор Европског парламента је већином у корист мог извештаја упутио јасан сигнал у правцу европске перспективе Косова", рекла је Луначек.

Извештаја са амандманима усвојен је са 44 према осам гласова, уз 4 уздржана гласа.

У извештају, о чијем ће усвајању посланици ЕП расправљати средином марта, позивају се влада у Приштини, као и Европска комисија на снажније деловање у примени визне либерализације за грађане Косова.

Грађани Косова су једини на Западном Балкану који још не могу слободно да путују на три месеца у ЕУ, навела је Луначек.

"Осећај изопштености је разлог за емиграцију хиљаде грађана протеклих недеља", сматра она.

Луначек је указала да се у извештају позива влада у Приштини да свом становништву коначно предочи веродостојну понуду за успешну будућност и конкретне напоре за економску и социјалну стабилизацију.

Истовремено, како је нагласила, у извештају о Косову, као и о Србији, позивају се Београд и Приштина на одлучније деловање против криминалних мрежа, који илегалне мигранте са Косова преко Србије пребацују у земље ЕУ.

У извештају се позива преосталих пет земље ЕУ да признају независност Косова.
Луначек се критички осврнула на то што је било потребно пуно времена да се формира влада након избора прошле године.

"Истовремено се сада захтевају јасни напори и више напретка у областима правне државе, слободе медија и борби против корупције и организованог криминала, као и конструктиван наставак процеса дијалога са Београдом", поручила је Луначек.

Она је додала да је потребно испитати и оптужбе у вези корупције у Еулексу, како би се важан рад ове мисије могао наставити и веродостојност ЕУ у овој области била обновљена.

Према њеним речима потребан напредак у борби против корупције није могућ без добре сарадње Еулекса и косовских власти.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи