Србија за сарадњу у борби против тероризма

Први потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић рекао је у Њујорку да Србија поздравља усвајање резолуције о страним плаћеницима и поручио да је Србија спремна да унапреди сарадњу са свим земљама региона и шире у борби против тероризма.

Ивица Дачић је ноћас учествовао на седници Савета безбедности УН којим је председавао амерички председник Барак Обама.

Резолуција која је усвојена позива све државе да усвоје законе по којима ће се приступање њихових држављана џихадистичким групама, као што су Исламска држава и Ал-Нусра фронт, сматрати тешким криминалним делом, преноси Танјуг.

"Србија, један од коспонзора, поздравља усвајање резолуције о страним терористичким борцима која ће, уверени смо, дугорочно допринети решавању проблема тероризма у свим његовим облицима и појавама, као најозбиљније претње међународном миру и безбедности", рекао је Дачић.

Шеф српске дипломатије је изразио уверење да ће резолуција и дискусија појачати сарадњу међу свим земљама чланицама УН у борби против тероризма и екстремизма.

Како је нагласио, терористичка претња повећана је у протеклој деценији, а екстремистичке активности свих врста свугде налазе плодно тле у нестабилној политичкој ситуацији и недостатку социјално-економске перспективе.

"Проблем тероризма је комплексан и захтева координацију активности и посвећивање једнаке пажње свим његовим аспектима, на националном и међународном нивоу", рекао је Дачић.

Корени тероризма су разноврсни и распрострањени и обухватају јачање фанатизма, искљученост из друштва, посебно етничких и верских мањина, недостатак приступа образовању, радним местима и економским приликама, додао је он.

"Борба против тероризма биће тешка и дуготрајна, а само војне мере неће бити довољне. Нужан је мултидимензионални приступ и из тог разлога поздрављамо данашње усвајање резолуције", поручио је Дачић.

Подсетивши да се и Србија суочавала с проблемом страних бораца, Дачић је навео да ће и Србија имати закон који предвиђа строге казне за оне који се боре у иностранству, као и за оне који их регрутују и финансирају.

Дачић је поновио да је Србија спремна да унапреди сарадњу са свим земљама у региону и шире у борби протви тероризма.

На маргинама генералне дебате 69. заседања ГС УН у Њујорку, Ивица Дачић одржао је билатералне сусрете са шефовима дипломатија Алжира, Шведске, Молдавије и Сингапура, као и са замеником помоћника државног секретара САД Хојт Лијем.

Током сусрета са Лијем, шеф српске дипломатије истакао је да је Србија коспонзорисала резолуцију СБ УН о тероризму и страним борцима, а на састанку је било речи и о сарадњи у области борбе против тероризма, о председавању Србије ОЕБС-у, европским интеграцијама Србије и дијалогу Београда и Приштине.

Приликом састанка са министаром иностраних послова Алжира Рамтанеом Ламамром, потврђено је да су билатерални односи две земље добри и договорено јачање економске сарадње, као и да министар Дачић ускоро посети Алжир, саопштено је из тог министарства.

Са шефом шведске дипломатије Карлом Билт Дачић је разговарао о процесу европских интеграција Србије и дијалогу Београда и Приштине, као и будућем председавању Србије ОЕБС-у, а Билт је истакао пуну подршку Шведске процесу европских интеграција Србије.

На састанку са министарком иностраних послова Молдавије Наталијом Герман, саговорници су се сложили да треба радити на унапређењу билатералне сарадње, као и о сарадњи у оквиру ОЕБС-а током српског председавања 2015. године.

Министарка Герман потврдила је принципијелну позицију Молдавије у вези са питањем територијалног интегритета и истакла да Молдавија никада неће признати једнострано проглашену независност Косова.

На састанку са министром иностраних послова Сингапура Шанмугамом потврђени су традиционално пријатељски односи Србије и Сингапура и договорено јачање економске сарадње две земље.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи