Читај ми!

Добри односи Србије и Турске

Србија има искрену намеру да развије добре и пријатељске односе са Турском на свим пољима, и од тога зависи стабилност региона, изјавио премијер Ивица Дачић. Мислимо да спољнотрговинска размена две земље може да буде већа, поручује Дачић.

Премијер Србије Ивица Дачић поручио је на заједничкој конференцији за новинаре са потпредседником турске владе Бекиром Боздагом да Србија има искрену намеру да развија добре и пријатељске односе са Турском на свим пољима.

Дачић је истакао да су политички односи веома добри и да они треба да доведу до даљег развоја у области економије, културе и просвете.

"Наша спољнотрговинска размена износи пола милијарде евра годишње, а мислимо да може да буде и већа. Захвални смо Турској на донацијама и на пројектима који се реализују у Србији", рекао је Дачић.

Посебно је истакао важност два споразума која имају Србија и Турска, "споразума о међусобном укидању виза и споразума о слободној трговини".

Дачић је подсетио да је турском премијеру Тајипу Ердогану раније предложио одржавање заједничких седница владе, наизменично у Турској и Србији.

Према његовим речима, муслимани и Бошњаци у Србији представљају мост и подстицај за развој још бољих односа две државе.

Дачић је, такође, навео да су за Србију веома важни односи са БиХ и да, у том погледу, трилатерале Србија-БиХ-Турска јесу пракса коју треба наставити. Најавио да ће крајем новембра у Београду бити одржана заједничка седница Владе Србије и Савета министара БиХ.

"Пренео сам госту каква је политика Србије, да желимо да постанемо чланица ЕУ, да ћемо уложити максималне напоре да преговори са Унијом почну што пре и да Србија што више напредује у том преговарачком процесу", рекао је Дачић. 

Подсетивши да је реч Балкан турског порекла и састављена од две речи, које значе крв и мед, Дачић је рекао да је било доста крви и да је дошло време "да мало буде и меда."

Развој односа у свим сегментима 

Потпредседник турске владе сагласио се са Дачићем да су Србија и Турска пријатељске земље које развијају односе у свм сегментима.

"Србија је кључна земља када је реч о успостављању мира, просперитета и стабилности у целом региону и зато је стабилност у Србији и економски развој Србије од користи не само за њу, већ и за читав регион", рекао је је Боздаг.

Према његовим речима, постоји воља и жеља да турски инвеститори наставе да улажу у Србију, али и обрнуто, као и да две земље заједнички учествују на трећим тржиштима.

Турски званичник је подржао одржавање заједничких седница влада у Београду и Анкари.

Када је реч о трговинском обиму, констатовао је да није на задовољавајућем нивоу, али да две земље имају велике потенцијале.

Како је подсетио, турска агенција за међународни развој и сарадњу "Тика" инвестирала је у Србију до сада шест милиона евра, али је најавио да ће бити још пројеката.

Као и Дачић, и он је оценио да Бошњаци представљају мост који спаја две земље.

Боздаг је рекао да Турска подржава отварање преговора Србије са ЕУ, истакавши да се нада да Београд неће толико чекати пред вратима Уније као Турска.

"Такође, искрено подржавамо дијалог Београда и Приштине. Сваки дијалог са собом носи и потешкоће. Постојећи проблеми у дијалогу могу бити превазиђени ако им обе стране приступе на разуман начин", оценио је Боздаг.

Боздаг је, такође, рекао да Турска снажно подржаве трилатералне састанке Србије, БиХ и Турске, додавши да су такви механизми корисни за стабилност и економски развој ове три земље.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи