Читај ми!

Николић: Понашање Приштине недопустиво

Понашање приштинске администрације у вези са предстојећим локалним изборима на Косову и Метохији је недопустиво, рекао председник Србије Томислав Николић и позвао Савет Европе да помогне да ти избори буду регуларни и непристрасни.

Председник Србије Томислав Николић поручио је у Стразбуру да је понашање приштинске администрације у вези са предстојећим локалним изборима на Косову и Метохији недопустиво и позвао Савет Европе да помогне да ти избори буду регуларни и непристрасни.

"Ако ниједна од организација којима смо се обратили не реагује, а само тако може да се измени став Албанаца, Србија ће преиспитати своју одлуку да подржи одржавање избора које није организовала и не може да утиче на њихову регуларност", поручио је Николић пред Парламентарном скупштином Савета Европе.

Николић је подсетио да је Србија позвала Србе да учествују на локалним изборима које организује Приштина у жељи да српска заједница добије легитимне и легалне органе признате од стране међународне заједнице.

"Можда је то проблем за Приштину, али ми смо то учинили искрено, у веома тешко време, када нас због тог чина неки неистомишљеници у Србији отворено називају издајницима", указао је Николић и додао да се сада очекује искреност и од друге стране.

Према његовим речима, понашање приштинске администрације према Србима који имају право гласа на изборима је недопустиво.

"Приштинска Изборна комисија безобзирно брише из бирачких спискова Србе који имају право гласа, одбија да листа коју подржава Србија има представника у Изборној комисији и на бирачким местима. То мора да забрине Савет Европе. Без учешћа Србије нема развоја демократије и заједничког живота на Косову и Метохији", нагласио је Николић.

Према Николићевим речима, ради се о примени демократских принципа о које не могу да се оглуше чак ни оне државе чланице које су признале независност такозване државе Косово.

Србија је препустила управљање делом своје територије Уједињеним нацијама и спровођење демократских и регуларних избора на том делу територије нема никакве везе са признавањем или непризнавањем Косова и Метохије, истакао је председник Србије.

"Ако ваша помоћ изостане, морао бих самом себи да кажем да сам узалуд потрошио годину свог мандата која је, искрено сам убеђен, донела прекретницу у односима целог света према Србији, и да признам себи да ме у борби за боље односе у Србији, али и на Балкану, нису подржали они од којих сам учио како се спроводе начела Савета Европе", рекао је Николић.

Председник Србије је додао да не жели да верује да постоје селективна демократија и селективна правда.

"Пример који сам изложио биће прави тест, који ће ући у анале или као примена демократских принципа или као пример одступања од тих принципа", указао је Николић.

Конструктиван приступ дијалогу 

Према Николићевим речима, Србија придаје велики значај и конструктивно приступа дијалогу Београда и Приштине који се под покровитељством ЕУ.

Уз подсећање да је на иницијативу Београда дијалог подигнут на највиши политички ниво и да су договори обавезујући, Николић је указао на то да је дијалог до сада резултирао закључивањем Првог споразума о принципима који уређују нормализацију односа.

"Верујемо да ће овај споразум допринети укупној регионалној стабилности и сарадњи, као и да ће суштински допринети процесу интеграције Србије у ЕУ. Чврсто стојимо на становишту да само решења која у себи носе елемент компромиса - односно која нису заснована на једнострано прихватљивим предлозима - могу допринети трајном превазилажењу свих отворених питања", навео је он.

Уз то, Србија је недавно конструктивно приступила предлогу генералног секретара СЕ Торбјорна Јагланда, за интеракцију СЕ са привременим институцијама на КиМ, на функционалној основи, као и у вези са употребом астериска и фусноте приликом помињања Косова у вези са заједничким пројектима ЕУ и СЕ у свим званичним документима организације.

"Уверен сам да ће Савет Европе и даље доследно поштовати територијални интегритет и суверенитет својих чланица, трајно поштујући свој став да остане статусно неутралан иако је већина чланица, из ових или оних разлога, признала самопрокламовану и једнострану одлуку већине грађана албанске националности о оцепљењу Косова и Метохије од Србије", рекао је Николић.

Допринос Савета Европе развоју демократије 

Напомињући да се ове године навршава 10 година од пријема Србије у СЕ, Николић је рекао да су допринос и помоћ те организације драгоцени за развој демократије у Србији.

"Хоћемо и даље и више - како права тако и одговорности, зато што је наше опредељење за даљу партнерску сарадњу трајно. Желимо са свима вама да остваримо заједнички циљ: да сви грађани Европе подједнако уживају плодове владавине права, људских права и демократије, једином путу који води до изградње трајне стабилности и просперитета на нашем континенту", рекао је председник Србије.

Како је рекао, од пријема у СЕ Србија је остварила значајан напредак и скоро у потпуности испунила обавезе и дужности преузете приликом пријема.

Србија, истакао је, придаје велики значај једном од основних принципа СЕ - владавини права и протеклих месеци активности Владе Србије у тој области биле су највише усмерене на решавање горућих проблема у правосудном систему.

Реформа правосудног система заснована на Националној стратегији има пет кључних начела: независност, непристрасност и квалитет правде, стручност, одговорност и ефикасност, док је општи циљ Националне стратегије за борбу против корупције да се та препрека економском, социјалном и демократском развоју Србије отклони у највећој могућој мери, додао је председник.

Он је нагласио да проблеми са којима се Србија суочава нису лаки, као и да пут за њихово решавање није једноставан и захтева време.

Николић је, такође, рекао да Србија подржава иницијативу генералног секретара за унапређење мониторинг механизама Савета Европе.

Приврженост Србије европским вредностима 

Николић је у обраћању пред ПС СЕ још једном потврдио недвосмислену приврженост Србије европским вредностима.

"Радује ме да је такво опредељење препознато и од стране наших међународних партнера. Другим речима, постали смо одговоран, искрен и поуздан партнер, који настоји да реалистично сагледа проблеме и њиховом решавању приступи на конструктиван и ефикасан начин, у духу дијалога и толеранције", рекао је он, додавши да Србија може да се похвали видљивим резултатима.

Покретање економије је проблем коме ћемо посветити највише пажње у предстојећем периоду, поручио је Николић, додавши да је јасан циљ коме стремимо изградња Србије као респектабилног члана породице европских народа, што ће донети добробит свим нашим грађанима.

Када је реч о питању трговине људским органима на Косову и Метохији, Николић наглашава да Србија придаје посебну пажњу даљим активностима на реализацији Резолуције ПС СЕ на основу Извештаја Дика Мартија из 2011.

"Парламентарна скупштина мора да буде заинтересована за исход своје резолуције и испита докле се стигло у расветљавању тих злочина, како све не би остало мртво слово на папиру", истакао је он.

Николић је додао и да је решавање свих преосталих проблема и неспоразума на простору бивше Југославије битан елемент политике Србије у регионалним односима и да она већ сада даје импозантне резултате.

Подсетивши да је Народна скупштина усвојила Декларацију о осуди злочина у Сребреници, Николић каже да су "на реду други, који би требало да покажу шта осећају према злочинима које су починили припадници њихових народа и да ли саосећају са српским жртвама".

Он је још додао да Србија снажно подржава све државе у региону на њиховом путу европских интеграција.

"Све што је добро за регион - добро је и за Србију", истиче Николић.

"Чланство у ЕУ пут је за одрживу развојну политику региона. Зато смо убеђени да ће Србија за собом, својим примером, ка ЕУ повући и остале државе Балкана, које често нетачно називате Западним Балканом.

Балкан се налази и западно од Босне и Херцеговине. Понижавајуће је становиште да се чланством у ЕУ излази са Балкана. Србија ће остати балканска земља и када постане члан ЕУ", рекао је председник Србије.

Не судите престрого о Србији 

Николић се осврнуо и на одлуку да не буде одржана Парада поноса у Београду.

"Немојте престрого да судите о Србији што због угрожене безбедности огромног броја грађана у Београду није дозволила одржавање Параде ЛГБТ особа. Не сме да се деси да због тога пропадне једноипогодишњи рад на испуњавању европских стандарда.

Ми ћемо врло брзо бити спремни за слободно испољавање те различитости. Молим вас да разумете - било би нехумано да унапред предвиђамо жртве и да број повређених лица или изгубљених живота, макар на којој страни да су, одлучи да ли је одржавање скупа било оправдано или не", рекао је он.

Николић је још додао да Србија посебну пажњу посвећује унапређењу положаја свих наших националних мањина, али и да очекује да сва права припадника српске националне мањине у другим земљама буду у пуној мери поштована у складу са стандардима СЕ.

"Пред Србијом је велика шанса. Уверавам вас да је нећемо пропустити. Сви наши потенцијали биће искоришћени како би наша земља у сваком домену била у потпуности европска, у складу са основним вредностима Савета Европе - заштитом људских права, владавином права и демократијом", закључио је Николић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи