Тајне Јадранског мора

Почела највећа океанографска истраживања у Боки Которској. Истраживачи ће на основу добијених података направити свеобухватну студију о карактеристикама Јадранског мора и обалне зоне.

У Црној Гори је у току највећи научни пројекат истраживања мора, ради чега је у луку Зеленика у Боки Которској упловио италијански научноистраживачки брод "Мариа Грациа".

Тај брод ће реализовати океанографска истраживања у склопу тог међународног пројекта "Adricosm star", у коме учествује више италијанских института и Институт за биологију мора из Котора.

Пројекат "Adricosm Star" је део Adricosm партнерства које је покренуто као иницијатива типа II на Светском Самиту о одрживом развоју у Јоханесбургу 2002. године од стране италијанског Министарства за заштиту животне средине, копна и мора.

Adricosm партнерство има два циља:

1. Ефикасна организација интернационалних програма за истраживања, који промовишу развој и имплементацију система за мониторинг водених и приобалних подручја, унапређивање капацитета за прогнозу у оквиру животне средине у области Јадранског мора, са циљем реализације интегралног система управљања приобалним областима и речним басенима.

2. Унапређење система прогноза и мониторинга кроз презентацију њихове употребе од стране институција.

Пројектом се омогућава наставак и даљи развој Adricosm система прогноза за Јадранско море и приобална подручја на црногорском делу јадранске обале.

Током десетодневног крстарења и истраживања, истраживачи ће радити са савременом опремом на прикупљању батиметријских, геолошких и седиментолошких података који ће послужити за свеобухватну студију о карактеристикама Јадранског мора и обалне зоне, изјавио је Танјугу научни саветник Института за биологију мора у Котору др Зоран Кљајић.

Кљајић је рекао да је то наставак активности на пољу батиметрије, (мерење дубине вода) које су обављане током прошле и ове године бродовима "Далапорта" и "Ураниа".

Почетком 2010. године планирано је да буде публикован репрезентивни извештај о досадашњем раду на овом, до сада највећем научном пројекту истраживања мора у Црној Гори.

Предвиђен је, такође, и наставак ових истраживања која, према речима Кљајића, имају непроцењив значај за науку Црне Горе.

Океанографско крстарење научно-истраживачким бродом "Мариа Грациа" трајаће до 31.јула.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. јул 2024.
25° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару