Новчаником против климатских промена

Будући да су богати највећи "кривци" за емисију угљен-диоксида, циљеве националне борбе против климатских промена треба ускладити са бројем имућнијих грађана, сматрају стручњаци.

Да би се праведно расподелио терет борбе против климатских промена, циљеве смањења емисије угљен-диоксида треба одредити на основу броја богатих људи у некој земљи, јер су они највећи емитери тог штетног гаса, наводи се у најновијој студији америчких научника.

Аутори студије истакли су да има смисла да се у одређивању националних циљева за смањење емисије угљен-диоксида узме у обзир број богатих људи у тој земљи, с обзиром на то да је за половину укупне светске емисије штетних гасова одговорно мање од милијарде људи.

У складу са Споразумом из Кјотоа, који је тренутно на снази, богате земље сносе највећи терет смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште, док државе у развоју, укључујући брзорастуће привреде попут Кине и Индије, нису у обавези да смање емисију.

Стручњаци у развијеним земљама, а посебно у САД, истичу да то омогућава државама у развоју неправедну економску предност, док Кина, Индија и друге растуће привреде тврде да су богате земље у прошлости емитовале много веће количине угљен-диоксида од сиромашних.

Аутори студије предлажу одређивање јединственог међународног ограничења количине коју би сваки становник света могао да емитује, у циљу смањења укупне глобалне емисије.

Будући да су богати људи одговорни за емитовање више угљен-диоксида, они ће вероватно достићи или престићи то ограничење, без обзира на то да ли живе у богатој или сиромашној земљи.

Богаташи својим стилом живота више доприносе емисији штетних гасова од сиромашних људи зато што возе гломазније аутомобиле, чешће путују авионом и живе у већим кућама, за чије је грејање и хлађење потребно више енергије.

"Како се земље попут Индије, Кине и Бразила буду временом развијале, имаће већи број богатих грађана, а тако и све веће обавезе смањења емисије угљен-диоксида у будућности", истакао је један од аутора студије, Шоибал Чакраварти са Института за животну средину америчког универзитета "Принстон".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 01. јул 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару