Интелигенција као фактор ризика

Научници са Технолошког института у Џорџији поставили су хипотезу према којој су интелигентнији људи изложени већем ризику да оболе од рака. Претпоставку темеље на чињеници да тело примата поседују механизам који не дозвољава ширење мутираних ћелија, па тако ни ћелија рака. Међутим, управо је мутација ћелија била услов да, од заједничког претка, уместо у примате еволуирамо у људе.

У настојањима да одгонетну узроке настанка рака, научници са Технолошког института у Џорџији објавили су нову хипотезу да опака болест чешће напада паметније особе.

Научници Технолошког института у Џорџији, који већ годинама покушавају да одгонетну природу онколошких болести, у најновијим експериментима истражују због чега шимпанзе никада не оболевају.

Шеф лабораторије за биологију рака професор Џон Мекдоналд је, анализирајући ткива мозга, срца, јетре, бубрега, јајника мајмуна, утврдио са тимом сарадника да механизам апоптоза код примата функционише боље него код људи.

Апоптоза је природни механизам уништавање ћелија које одударају од правилног програма, па тако и оне које су се мутацијом гена претвориле у ћелије рака.

Организам их једноставно дели на градитеље других, нормалних ћелија. Овај механизам код шимпанзи не пропушта ћелије рака, а код људи су могући пропусти.

"Ова разлика би могла да буде важан фактор у еволуцији, који је директно повезан са повећањем обима мозга код људи, и повећањем сазнајних способности", прокоментарисао је професор Мекдоналд, додајући да "нажалост, све има своју цену".

То значи да је развој великог мозга код првобитних људи био могућ управо због мутација у његовим ћелијама, а било је потребно мноштво таквих ћелија да мозак постане то што данас јесте - инструмент за спознавање света.

Уколико би апоптоза у њима функционисала као сат, наш интелект би и остао на нивоу "баци штап - добићеш банану".

Таква хипотеза подразумева да код интелигентних људи постоји већи ризик да оболе од рака, него код мање паметних.

За доказивање претпоставке биће неопходно да се прикупе опсежне статистике, на шта се припремају научници у лабораторији проф. Мекдоналда.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 02. јул 2024.
° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару