Номофобичари не могу без мобилног

Страх да ће се остати без домета, кредита, батерије, једном речју без мобилног телефона стручњаци су назвали номофобија. Стручну помоћ у лечењу зависности од мобилних телефона у Београду затражиле су две особе.

Могућност да остане без мобилног телефона је оно што модерном човеку најтеже пада у поређењу са свакодневним стресовима, а стручњаци су тај стрес назвали номофобија.

Истраживања показују да се у свету свакога дана користи више од три милијарде мобилних телефона. У Луксембургу, на пример, велики број људи има више тих уређаја.

Тај тренд или потребу прати и Србија, па тако мобилни телефон користи готово пет милиона грађана.

Готово 13 милиона Британаца осети панику и стрес када им се испразни мобилни телефон, остану без кредита, изгубе свог бежичног љубимца или се нађу ван домета, показује анкета.

Таква истраживања у Србији, још нису рађена.

Зависност од мобилног 

Када се каже зависност, обично помислимо на дрогу, алкохол, коцку. А да ли може да постоји и зависност од мобилних телефона или је само реч о потреби за модерним средствима комуникације, стручњаци још нису утврдили.

Међутим, у протекла два месеца, Специјалној болници за болести зависности у Београду, јавила су се два пацијента - дечак и пословни човек, који нису могли да замисле дан без мобилног телефона.

Докторка Снежана Алчаз из те установе каже да је карактеристика зависника да мобилни телефон користе много, "некад и превише и да се осећају непријатно уколико не могу да се послуже мобилним телефоном" .

"Препоручује се терапија која је врло слична терапији против болести зависности. Ради се на томе да се препозна жеља, односно, да пацијенти науче да препознају ту компулзију - потребу за коришћењем и уче се начинима да савладају ту жељу. Да замене некаквим кориснијим навикама", објашњава докторка Алчаз.

Културолог Милена Драгићевић-Шешић сматра да СМС порука и мобилни телефон дају привид блискости са једне стране.

"Са друге стране нам омогућавају нам да се ослободимо страха од истинског, правог, људског контакта у коме ћемо можда моћи да разоткријемо неку своју суштину, али и да тражимо од пријатеља да са нама разговарају о својим истинским потребама".

Осим за разговоре и поруке, грађани користе мобилни телефон и за играње игрица, слушање музике, фотографисање, гледање филмова, претрагу интернета.

Још увек нема прецизних података о томе да ли мобилни телефони штетно утичу на здравље корисника, односно да ли су тумори, несаница и зујање у ушима повезани са њим.

Светска здравствена организација препоручује да се не прича дуже од три минута а, ако баш морате, онда обавезно мењајте страну главе током разговора.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 05. јул 2024.
25° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару