Пуштена у рад највећа соларна електарана у Словенији

Словеначка електродистрибутивна компанија "Горењске електрарне" пустила је у рад засад највећу соларну електрану у тој држави.

Соларни панели су инсталисани на кров битотехнолошког центра у месту Наклу, код Крања, а очекује се да ће производити 92.000 киловат-часова електричне енергије годишње, што је довољно за покривање потреба 30 домаћинстава.  

Директор "Горењских електрарна" Марко чарман је изјавио јуче да је то предузеће најмањи дистрибутер електричне енергије у Словенији, али да држи највећи удео у сектору енергетике из обновљивих извора. Он је навео да је тромесечним пробним радом 470.000 евра вредне соларне електране већ спречена емисија 21,3 тоне угљен-диоксида, иако постројење није радило пуним капацитетима, већ са 83 киловата.

Чарман је изјавио да та фирма тренутно гради мању соларну електрану у суседном месту Преддвор и да је у плану да панели буду постављени и на основну школу у Тржичу.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. август 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом