уторак, 14.11.2023, 05:50 -> 19:42
Извор: РТС
Предизборне активности, дан 13
Пастор: СВМ за наставак сарадње са СНС-ом; Заветници: Европска унија има алтернативу, то је БРИКС
Изборна кампања у Србији – дан тринаести. РИК је до сада прогласио осам листа. Политичке странке и коалиције настављају предизборне активности.
Скупштина Војводине: Покрајински парламент биће распуштен у четвртак
Седница Скупштине Војводине на којој ће покрајински парламент бити распуштен, ради расписивања превремених покрајинских избора, биће одржана у четвртак, 16. новембра, најављено је из те институције.
У образложењу одлуке, коју су потписала 93 од 120 посланика, наводи се да ће избори за посланике Скупштине Војводине бити одржани 17. децембра јер је, како се наводи, целисходније да тада буду одржани, из финансијских и техничких разлога.
Александар Мирковић разговарао са грађанима на Старом граду: Београд се креће у добром смеру
Кандидат са листе "АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ - Београд не сме да стане" Александар Мирковић разговарао је са грађанима на Старом граду и том приликом рекао да су захваљујући директној комуникацији са грађанима у протеклом периоду били у прилици да ураде много добрих ствари за град, као и да саслушају различите предлоге, идеје и сугестије, али и критике.
Мирковић се осврнуо на постигнуте резултате, али и на оно што следи у наредном периоду попут бесплатних вртића, уџбеника, ваучера за најмлађе, али и капиталних пројеката као што је наставак изградње Београдског метроа.
За крај, Мирковић је поручио да се Београд креће у добром смеру, али да је потребно је да 17. децембра сви дају подршку листи која, како тврди, једина може од Београда да створи још лепше и боље место за живот грађана, а то је листа "АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ - Београд не сме да стане".
Пастор: Савез војвођанских Мађара за наставак сарадње са СНС-ом
Потпредседник Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор изјавио је данас за Танјуг да та странка самостално наступа на предстојећим изборима, али да после избора желе наставак сарадње са Српском напредном странком.
"Доста тога се променило у позитивном смислу у последњих девет-десет година од када сарадња између Српске напредне странке и Савеза војвођанских Мађара постоји. У неком ранијем периоду се говорило о инцидентима између две нације, тучама, а сада говоримо о најбољим могућим односима између Срба и Мађара и Србије и Мађарске", рекао је Пастор.
Каже да се у последњих годину дана променило и то да се чак и неки локални путеви у Војводини финансирају из републичког буџета.
"У последњих 10 година када смо били са странкама које су сада у опозицији и када смо тражили реализацију инфраструктурних пројеката, говорили су – ево, имате АП Војводину, па се сналазите", рекао је Пастор.
Пастор је рекао да је много тога урађено у инфраструктури у последњих неколико година у Војводини, од изградње пруге између Београда и Будимпеште, односно Сегедина до Суботице, завршена је обилазница око Суботице, аква-парк на Палићу, а изградња Народног позоришта у Суботици улази у завршну фазу.
"Ми смо као део владајуће већине лобирали за пројекте и успели смо да привучемо средства из републичког буџета, и у Мали Иђош, Сенту, нека места у Банату...", рекао је Пастор.
Савез војвођанских Мађара прогласио је 8. новембра листу "Савез војвођанских Мађара – за нашег председника, за нашу заједницу, за будућност", а Пастор објашњава да они немају класичног носиоца листе, јер је за СВМ ово изузетно тежак период имајући у виду да је преминуо дугогодишњи лидер странке Иштван Пастор.
"Желимо да остваримо изборни резултат којим би се он поносио и покушавамо да радимо све онако како је он радио пре 16 година док је био на челу СВМ-а. У том периоду је дошло до успостављања стратешки добрих историјских односа између Срба и Мађара, односно Србије и Мађарске", рекао је Пастор.
На питање о његовом састанку са премијером Мађарске Виктором Орбаном, Пастор каже да је у тренутку када је преминуо лидер СВМ-а, било јако битно по странку што је дошло до састанка премијера Мађарске и њега као в. д. председника СВМ-а.
"Причали смо о учвршћивању савеза који постоји већ 13 година између Владе Мађарске, односно владајуће странке Фидеса, и СВМ-а. Та сарадња је донела пуно тога доброг за војвођанске Мађаре и генерално за односе између Срба и Мађара. Причали смо о томе да што пре треба да крене воз између Суботице и Сегедина. На страни Србије су завршени још лета прошле године и кренуо је теретни саобраћај, а на страни Мађарске се завршавају ти радови", рекао је Пастор.
Према садашњем стању, путнички саобраћај би требало да се успостави до краја новембра ове године, навео је Пастор и додао да је било речи и о продужењу радног времена граничних прелаза.
"Било је речи и о томе да ће се расписати конкурс за мале пољопривредне произвођаче односно за привреднике у области призводње", рекао је Пастор.
Владимир Обрадовић: Ми желимо да градимо, а не да рушимо мостове
"Данас се пред нама налази 176 тачака дневног реда. Бахато трошење јавног новца, даља бетонизација Београда, стављање јавног интереса у други план у односу на приватни – то су особине оних одлука које нас данас чекају на Привременом органу", изјавио је кандидат за градоначелника Владимир Обрадовић коментаришући данашњи дневни ред Привременог органа Града Београда.
Обрадовић је рекао да је 100 милиона динара предвидео Александар Шапић за закуп билборда од чега ће 40 милиона бити потрошено до краја године.
"Јасно је да се овде ради о томе да од новца свих грађана жели да промовише себе. За те паре се може купити једна магнетна резонанца, а на преглед магнетне резонанце главе чека у овом тренутку око 5.000 људи. Није ни нормално да 23.000 деце не зна да ли ће у понедељак ићи у вртић", рекао је Обрадовић.
Нагласио је да се кроз читав низ планова који су на дневном реду види у ком правцу се Београд креће.
"На Славији, тамо где је тренутно паркинг, предвиђа се изградња чак 97.000 квадрата стамбеног и пословног простора за објекте који ће бити високи 32 метра, а у плану дословце пише – нису предвиђене зелене површине. То није нормално. Праве од Славије бетонску коцку и убијају зеленило где год је то могуће", истакао је Обрадовић.
Тврди да се руши се културно-историјско наслеђе.
"Наставља се рушење Старог савског моста. Данас такође на дневном реду имамо уговоре који воде у том правцу. Јасно се види да је за власт битнији став људи из Београда на води него великог броја грађана који су против рушења тог моста. Зато ћемо се Добрица Веселиновић и ја данас, али и иначе, борити да вратимо системско управљање и да грађани поново живе нормално. Ми желимо да градимо, а не да рушимо мостове", закључио је Обрадовић.
Јеремић: Глас за Народну странку је сигуран избор за све који су против копања литијума
Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је да се копање литијума у Србији мора забранити експлицитно, законски и без икакве релативизације или увијања.
"Глас за Народну странку на изборима 17. децембра је сигуран избор за све који су против тога да Србија постане рударска колонија“, рекао је Јеремић.
Јеремић је истакао да забрана копања литијума у Србији неће бити нимало једноставнa, јер се тиме угрожава финансијски интерес изузетно утицајних фактора који ће се против тога борити свим средствима.
"Власт и прозападна опозиција су по овом питању амбивалентни. Народна странка није, ми смо свој чврст и јасан став о копању литијума заузели још пре две године“, рекао је Јеремић.
Драган Марковић Палма: Играћемо у првом тиму
Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма поручио је да ће после парламентарних избора 17. децембра, коалиција СПС – Јединствена Србија – Зелени Србије играти у првом тиму.
"Неће седети на клупи за резервне играче, јер старо је правило да тим који добија се не мења", поручио је Драган Марковић Палма на предизборним трибинама ове коалиције у јагодинским месним заједницама.
Заветници: Европска унија има алтернативу, то је БРИКС
Милица Ђурђевић Стаменковски је испред изборне листе “Милица Ђурђевић Стаменковски – Бошко Обрадовић – Национално окупљање – Државотворна снага – Српска странка Заветници – Српски покрет Двери“ поручила да Европска унија има алтернативу и да је то БРИКС.
Она је у изјави за медије навела да БРИКС окупља водеће светске економије и да контролише преко 50 одсто свих светских ресурса, не рачунајући земље чланице које су на чекању, када ће тај проценат бити још већи.
Ђурђевић Стаменковска је додала да су чланице БРИКС-а према Србији пријатељски настројене, у односу на Европску унију “чија се политика заснива на уценама“.
"Чланице БРИКС-а не признају независност тзв. Косова. А према свим анкетама, грађани Србије имају веће поверење у БРИКС него у ЕУ. Национално окупљање ће затражити да се Србија постане део БРИКС-а, тамо су врата за нашу земљу отворена“, рекла је председница Српске странке Заветници.
Радикали желе Србију у БРИКС-у
Заменик председника Српске радикалне странке и кандидат за народног посланика Александар Шешељ саопштио је да би чланством у БРИКС-у Србија добила преференцијалан приступ великим светским тржиштима.
"То је наша велика шанса коју не смемо да пропустимо. Зато Србија мора да улаже у домаћу, националну привреду. Уместо што се стотине милиона евра дају странцима, страним компанијама, субвенције треба да дамо нашим људима. Да помогнемо њихово пословање, да буду конкурентни, да остваримо континуиран економски развој и обезбедимо будућност наше Србије", изјавио је Александар Шешељ.
НАДА: Подржавамо протесте пољопривредника
Српска коалиција НАДА, коју чини Нови ДСС и ПОКС, саопштила је да подржава протест и захтеве пољопривредника.
"Пољопривредници оправдано траже од Владе Србије испуњење обећаног из маја, када су обуставили свој протест. На овакав потез натерала их је мука, јер се њихове недаће гомилају годинама због лоше политике власти према аграру", изјавио је потпредседник Новог ДСС-а, народни посланик коалиције НАДА, Зоран Сандић.
Председник ПОКС-а и један од лидера коалиције НАДА Војислав Михаиловић рекао је да држава уместо да помогне сељаку и испуни обећано, шаље своје батинаше да им блокирају излаз из њихових кућа.
"Пољопривреда треба да буде стратешка грана привреде у нашој земљи и новца из буџета за њен развој и напредак мора бити, макар не градили национални стадион и друге непотребне за ово време пројекте", изјавио је Михаиловић.
Ђилас: Какво је право стање у Ер Србији сазнаћемо кад оде ова власт
Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас коментарисао је вест да је “Ер Србија“ сада 100 одсто у власништву Србије.
“Док смо ми питали зашто Етихад узима 49 одсто власништва без уложеног долара, тражили да Ер Србија буде 100 одсто у власништву државе, објашњавали су нам да немамо појма и да је то партнерство за нас најважнија ствар. Десет година касније, 2023, нама ти исти Вучић и Мали саопштавају да је излазак Етихада из партнерства са Ер Србијом и то што је Ер Србија 100 одсто у власништву Србије феноменална вест”, навео је Ђилас у изјави.
Истакао је да је "у девет од десет година исказан губитак у износу од 175 милиона евра", а да је Србија кроз додатне субвенције и докапитализацију дала 350 милиона евра.
"Једино што је добра вест је то што Србија има националног авио-превозника. Какво је право стање у компанији сазнаћемо када Вучић и Мали 'одлете' са својих функција након децембарских избора", навео је Ђилас у саопштењу.
Напредњаци са младима о развоју ИТ сектора у Србији
Представници листе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Невена Ђурић и Михаило Јовановић разговарали су са младима о развоју ИТ сектора у Србији.
Нaгласили су да је Србија успела, захваљујући разумевању и подршци председника Вучића, да свој ИТ сектор развије и унапреди, и подсетили да је управо Александар Вучић 2016. године формирао Савет за ИТ.
"Данас највећи број нових радних места је баш из овог сектора. Одговорном политиком успели смо да смањимо стопу незапослености са невероватних 25,9 одсто, колико је била 2012. године, на 9,2 одсто, колико је данас", рекао је Јовановић.
Наводе и да су млади будућност, због чега је посебна пажња посвећена управо њима.
"До 2012. године наша држава није имала ниједан Научно-технолошки парк, данас их има четири, у њима послује чак 311 компанија“, навела је Ђурићева.
Републичка изборна комисија прогласила је осам листа: "Александар Вучић – Србија не сме да стане", "Ивица Дачић премијер Србије", "Др Војислав Шешељ – Српска радикална странка", изборну листу коалиције Српског покрета Двери и Српске странке Заветници "Национално окупљање – државотворна снага", листу "Др Милош Јовановић – НАДА за Србију", листу Савеза војвођанских Мађара, листу коалиције "Србија против насиља" и листу "Усаме Зукорлић – Уједињени за правду – СПП–ДСХВ".
Надзорни одбор за изборну кампању позива учеснике, посматраче и друге заинтересоване за изборни процес, да предлоге и евентуалне неправилности упуте том телу. Истовремено апелују на све да на цивилизован, пристојан и достојанствен начин представе плурализам политичких идеја за које се залажу.
Ванредни парламентарни избори расписани су за 17. децембар. Истог дана биће одржани и локални избори у 65 градова и општина.
Локални избори биће одржани у: Београду, Kрагујевцу, Kраљеву, Kрушевцу, Новом Пазару, Пироту, Врању, Лесковцу, Лозници, Прокупљу, Смедереву, Шапцу.
Биће одржани и у општинама: Брус, Варварин, Велика Плана, Велико Градиште, Владимирци, Владичин Хан, Власотинце, Гаџин Хан, Голубац, Деспотовац, Димитровград, Дољевац, Жабари, Жагубица, Житорађа, Kнић, Kоцељева, Kрупањ, Kуршумлија, Kучево, Лапово, Лебане, Љиг, Љубовија, Мали Зворник, Мало Црниће, Медвеђа, Мерошина, Осечина, Параћин, Петровац на Млави, Пожега, Прибој, Пријепоље, Ражањ, Рача, Рековац, Сокобања, Топола, Трговиште, Трстеник, Ћићевац, Ћуприја, Уб, Црна Трава, Александровац, Бабушница, Баточина, Бела Паланка, Блаце, Богатић и Бојник.
Пошто ће локални избори бити одржани истог дана када и парламентарни, Законом о локалним изборима предвиђено је да се гласа на истим бирачким местима, а гласање спроводе исти бирачки одбори.
Изборне листе и за парламентарне и за локалне изборе подносе политичке странке, коалиције политичких странака, као и групе грађана.
Да би изборна листа на парламентарним изборима била проглашена, потребно је прикупити 10.000 оверених потписа грађана који подржавају листу, док је за мањинске странке довољно 5.000 потписа.
За проглашење изборне листе на локалним изборима потребно је да листу својим потписима подржи од 200 до 3.000 бирача, у зависности од броја регистрованих бирача у јединици локалне самоуправе на дан расписивања избора.
Бирач потписом може подржати само једну изборну листу, која мора бити оверена код јавног бележника, у општинској и градској управи или суду.
Изборне листе могу се поднети до 26. новембра, односно 20 дана пре одржавања избора.
Сви грађани могу потпуно бесплатно да електронски поднесу захтев за упис или промену података у бирачком списку на порталу "е-Управа".
Бирачи који имају боравиште у иностранству могу поднети захтев до 25. новембра у поноћ уколико желе да у земљама где бораве гласају на предстојећим изборима у Србији.
РИК је одлучио да ће гласачки листићи за избор посланика бити боје светла кајсија, док ће контролни листићи бити плави.
Коментари