Свих 11 кандидата пријавило се за буџетске паре за кампању

Свих 11 предлагача председничких кандидата поднело је, приликом подношења кандидатура за изборе 2. априла, Републичкој изборној комисији изјаву о намери да користе средства из јавних прихода за покривање трошкова изборне кампање.

Како су рекли у Републичкој изборној комисији, све примљене изјаве прослеђене су потом Министарству финансија, на даљу надлежност.

У Министарству финансија наводе да је новац за трошкове кампање из јавних прихода уплаћен предлагачима кандидата 22. марта.

Кандидат који не освоји најмање један одсто важећих гласова на изборима у обавези је да врати добијена средства.

Један од председничких кандидата, Лука Максимовић, познат као Љубиша Прелетачевић Бели, објавио је на свом Фејсбук профилу да је његов тим одлучио да не узме 29 милиона динара из буџета, колико му је, као и осталим кандидатима, намењено за кампању и истиче да ће трошити искључиво новац који су му донирали грађани.

Како каже, јемство за прелазак један одсто на изборима, које полажу сви кандидати, приложили су из донација грађана у износу од милион динара.

Иначе, из буџета Србије је за одржавање редовних председничких избора опредељено 0,007 одсто пореских прихода, односно 641.760.000 динара.

Половина тих средстава распоређује се у једнаким износима предлагачима кандидата, који су дали изјаву да ће користити средства, што износи нешто више од 29 милиона динара по кандидату.

Преостала половина тих средстава биће додељена предлагачу кандидата који победи на изборима 2. априла.

По Закону о финансирању политичких активности, у случају одржавања другог круга, та половина средстава, 320 милиона динара, распоређује се у једнаким износима предлагачима кандидата који учествују у другом изборном кругу, и то у року од пет дана од дана проглашења изборних резултата првог изборног круга.

Новац се уплаћује предлагачима кандидата у року од пет дана од дана утврђивања коначне листе кандидата, а о издвајању тог новца и преношењу средстава политичким субјектима који учествују у кампањи стара се Министарство финансија.

За претходне председничке изборе, одржане 2012. године, било је издвојено 843.228.190 динара, а сваки кандидат, који није освојио један одсто важећих гласова, морао је да врати новац у буџет Србије, односно новац је наплаћен из банкарских гаранција.

По Закону о финансирању политичких активности, сваки председнички кандидат мора да има посебан рачун у банци преко кога иде сав новац који прикупља и троши, било из јавних или приватних извора.

Даваоци прилога за изборну кампању могу бити физичка и правна лица, а износи донација су ограничени.

Тако физичка лица могу да дају 20 просечних месечних зарада у Србији, правна лица 200 просечних месецних зарада, а сав тај новац иде преко рачуна који је намењен за изборну кампању.

Након завршетка избора, сви кандидати који су учествовали у трци за шефа државе обавезни су да Агенцији за борбу против корупције доставе извештаје о трошковима изборне кампање.

понедељак, 29. јул 2024.
22° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару