РИК: На изборима укупно 6.724.172 бирача

Републичка изборна комисија је утврдила да је, на дан 17. марта, укупан број бирача на изборима за председника Србије - 6.724.172.

РИК је утврдила да ће за изборе за председника Србије 2. априла бити штампано 6.757.793 гласачка листића.

Тај број обухвата укупан број бирача на дан 17. марта и 33.621 као резерву гласачких листића, што је 0,5 одсто од укупног броја бирача у Србији.

Ове године ће на изборима бити 15.269 бирача мање него на ванредним парламентарним изборима одржаним априла 2016. године, рекао је председник РИК-а Владимир Димитријевић.

У гласању о одлуци о објављивању укупног броја бирача уздржано је било укупно петоро чланова РИК-а – двоје из Доста је било, по један из Двери, Групе грађана "За Србију без страха" и Групе грађана Љубиша Прелетачевић Бели "Бели – Само јако".

Наводећи да Министарство државне управе и локалне самоуправе није ажурирало бирачки списак, представник Двери у РИК-у Огњен Ђурић рекао је да бирачки списак показује драстичан "вишак" бирача.

Чланица проширеног састава РИК-а у име Групе грађана "За Србију без страха" Весна Ракић Водинелић рекла је да је 15 одсто од укупног броја становника у Србији млађе од 18 година, те да утврђени број бирача говори о неуредности бирачког списка.

Она, међутим, каже да неки бирачи који су дали потпис подршке за кандидатуру Саше Јанковића нису ни уписани у бирачки списак, те да РИК након завршетка избора треба да се обрати Министарству државне управе и локалне самоуправе, како би и они били уписани у бирачки списак.

Заменик члана РИК-а из ДЈБ Војин Биљић рекао је да треба инсистирати на одговорности због података у бирачком списку, те навео да хронично имамо милион бирача више него што је то реално.

Чланица РИК-а из СРС Биљана Красић рекла је да то што се ове године разликује број гласача у односу на 2016. ипак говори о томе да је надлежно министраство радило свој посао.

Члан РИК-а из СПС-а Миљкан Карличић каже да је ове године мање гласача у односу на 2016. због неповољне демографске ситуације и отпуста из држављанства Србије, те да треба поћи од претпоставке о тачности података о броју бирача.

Председник РИК-а Владимир Димитријевић сложио се са Карлићем да се у утврђивању броја бирача полази од претпоставке тачности података, истакавши да свако има право увида у бирачки списак.

Димитријевић је рекао да ће РИК од начелника управа тражити извештај и о томе колико је предлагача извршило увид у бирачки списак.

Како је навео, бирачки спискови су јавне књиге, а ажурирају их локалне самоуправе.

Обе ове одлуке биће објављене у Службеном галснику, а такође РИК је на седници донео одлуку о одређивању времена почетка и завршетка гласања на изборима за председника Србије на бирачким местима у иностранству.

На бирачким местима у Аустрији, Белгији, БиХ, Грчкој, Италији, Јужноафричкој Републици, Катару, Кини, Либану, Македонији, Малти, Мађарској, Немачкој, Норвешкој, Пољској, Румунији, Русији, Словачкој, Словенији, Турској, УАЕ, Финској, Француској, Холандији Хрватској, Црној Гори, Чешкој, Швајцарској и Шведској, гласање ће бити обављено 2. априла од 7 до 20 часова по локалном времену.

Гласање ће на бирачким емстима у Великој Британији, Канади и САД бити обављено 1. априла од 7 до 20 часова по локалном времену.

У Одлуци се наводи да резултати гласања на бирачким местима у иностранству се не смеју јавно саопштавати нити истицати на бирачком месту пре завршетка гласања у Србији.

У поноћ је закључен бирачки списак.

среда, 27. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње