недеља, 16.02.2014, 08:02 -> 09:21
Позив гласачима да се упишу у бирачки списак
Грађани Србије који живе у иностранству, а желе да гласају на предстојећим изборима, имају још седам дана да се упишу у бирачки списак.
Држављани Републике Србије у иностранству своје бирачко право моћи ће да остваре у земљама у којима живе. Они који желе да гласају у иностранству имају још недељу дана да своје податке доставе дипломатско-конзуларним предствништвима.
У земљи, или иностранству, да би гласао, бирач мора да буде уписан у бирачки списак. Они који су уписани у бирачки списак, амбасади у земљи укојој живе лично достављају попуњени захтев о томе да ће гласати у иностранству.
"Конзуларни службеници шаљу те документе попуњене надлежним општинама у земљи, на пример Савском венцу. Општина Савски венац региструје тај формулар, региструје бирача, уписује га у јединствен бирачки списак и након тога општина враћа информацију, доноси решење којим потврђује да је бирач уписан у јединствен бирачки списак, значи то је предуслов који је врло једнсотаван", каже Драган Момчиловић, помоћник министра спољних послова Србије.
Најмање 100 пријављених потребно је за отварање једног бирачког места.
"Наше амбасаде у договору са Министарством већ су ставиле на своје веб сајтове одговарајуће информације и одговарајуће формуларе који су предулов за гласање наших грађана који раде и живе у иностранству", каже Момчиловић.
На прошлим изборима гласало је само 4.256 наших сународника у дијаспори и региону, а било их је уписано 6.014.
"Ја се надам да ће за ове изборе бити више пријављених него што је то било за прошле, из простог разлога што је за прошле изборе први пут коришћен јединствен бирачки списак и било је одређених непознаница за наше грађане који се налазе у иностранству. Верујем да су за ове две године многи искористили могућност да се упишу у јединствени бирачки списак", каже заменик секретара РИК Вељко Одаловић.
Један од разлога за малу излазност је и удаљеност гласачког места.
"Ми смо у већ 2013. предузели кораке да се исправи то и то је један процес у нашем плану за 2014, то је једна од основних ставки да се иде на електронску пошту, гласање путем поште, морају да се отворе многа друга места, пунктови, не само у конзулату, амбасадама, него и при црквеним општинама, школама", каже Славка Драшковић из Канцеларије за дијаспору.
На претходним парламентарним изборима 2012. године држављани Србије гласали су у 22 земље на 38 бирачких места.
Коментари