Читај ми!

Србија бира

Затворена бирачка места у Србији. До 19 часова гласало 53,6 одсто бирача, саопштио Цесид. Грађани Србије бирали представнике власти на свим нивоима. Највећа изласност у централној Србији, најмања у Београду.

20.00 - На биралишта у Србији до 19 часова изашло 53,6 одсто бирача, саопштио је Цесид.  у централној Србији гласало 55,5 одсто бирача, Војводини 53,7, у Београду 49,7 бирача.

20.00 Затворена већина биралишта у Србији. 

19.00 - РИК: На изборима до 18 часова гласало 48,24 одсто бирача, што је око 1,8 процентних поена више него на парламентарним изборима 2008. године.

18.00 - Цесид: До 17 часова гласало је 44,1 одсто бирача, што је два одсто више него на парламентарним изборима 2008. године.

17.00 - До 15 сати на изборе у Војводини изашло око 33,5 одсто бирача, што је за 8,5 одсто више него на изборима из 2008. године, кажу у Покрајинској изборној комисији.

15.03 - До 14 часова на биралишта изашло 31,47 одсто бирача, саопштио је РИК. Према Цесиду до 14 часова гласало је 32,1 одсто бирача.

11.02 - Према подацима РИК-а до 10 часова гласало је 10,98 одсто бирача. Излазност у Војводини 11,11 одсто, у централној Србији 10,92, а у Београду 10,59 одсто.

10.09 - До 9 часова на биралишта изашло 6,6 одсто бирача, саопштио је Цесид. Излазност у централној Србији 6,8 одсто, у Војводини 7, а у Београду 5,5 одсто.

07.55 - Са скоро сат времена закашњена отворена бирачка места у Грачаници, пошто је ОЕБС каснио са  достављањем изборног материјала. 

07.00 - Отворена бирачка места.

Бирачи у Србији гласају за председника државе, републичке и покрајинске посланике и одборнике скупштина градова и општина. Бирачка места затворена су у 20 часова, а грађанима који су се у том тренутку затекли на бирачком месту омогућено је да гласају. На биралишта у Србији до 19 часова изашло 53,6 одсто бирача, саопштио је Цесид. У централној Србији гласало је 55,5 одсто бирача, Војводини 53,7, у Београду 49,7 бирача.

Из Цесида очекују да ће коначна изласност на изборима бити око 60 одсто.

Претходно је Републичка изборна комисија саопштила да је до 18 часова у Србији, без Косова и Метохије, гласало 48,24 одсто бирача, што је око 1,8 процентних поена више него на парламентарним изборима 2008. године.

Како је саопштио РИК, у централној Србији до 18 часова је гласало 48,37 одсто бирача, у Војводини 47,89 одсто, док је у Београду гласало 46,34 бирача.

У Новом Саду је до 18 часова гласало 44,73 одсто бирача, у Нишу 48,44, у Крагујевцу 46,44, а у Чачку 46,79 одсто бирача. За сада нема информација да је на изборима било неправилности, саопштено је из РИК-а.

Цесид је претходно саопштио да је до 17 часова гласало 44,1 одсто бирача, што је два одсто више у односу на парламентарна изборе 2008. а за четири процента мање него у првом кругу председничких избора исте године.

Према подацима Цесида, најнижа излазност до 17 часова забележена је у Београду - 40,5 одсто, а највећа у централној Србији - 46 одсто, док је у Војводини на биралишта до 17 сати изашло 43,2 одсто гласача.

Посматрачи Цесида су забележили више неправилности, али оне не доводе у питање укупну регуларност изборног поступка. Цесид ће прве прелиминарне резултате општих избора саопштити око 21.30 часова.

У Новом Саду су забележена два инцидента, али је после интервенције полиције гласање настављено.

Секретар Републичке изборне комисије Вељко Одаловић је гостујући у Дневнику РТС-а рекао да је било мањих техничких проблема и кашњења у отварању неких бирачких места, али су ти проблеми брзо отклоњени.

Вељко Одаловић је рекао да РИК неће објављивати незваничне резултате избора, а да се први званични резултати очекују око 22 часа.

Прво ће бити обрађени резултати председничких избора, затим парламентарних, а онда покрајинских и локалних.

У Србији је јутрос од седам часова отворено 8.390 бирачких места. Изборна тишина, која је почела у четвртак у поноћ, на снази је до затварања биралишта, у 20 часова. Право гласа има 6.770.013 бирача.

За гласање у иностранству на председничким и парламентарним изборима отворено је 38 места у 22 земље.

Држављани Србије који живе у Америци, Канади и Великој Британији гласали су јуче, а у другим државама света гласају данас.

Коначне резултате председничких и парламентарних избора, Републичка изборна комисија треба да објави у року од 96 сати од затварања бирачких места.

Кандидати и листе

На изборима за председника Србије учествује 12 кандидата. Да би један од њих био изабран у првом кругу, потребно је да освоји 50 одсто плус један глас од укупног броја изашлих бирача. Уколико то не пође за руком ниједном кандидату, у другом кругу два кандидата са највише гласова водиће изборну трку за улазак у зграду на Андрићевом венцу.

За место председника државе надмећу се Зоран Станковић испред УРС-а, Владан Глишић испред Групе грађана "Двери", Коалиција "Избор за бољи живот" предложила је Бориса Тадића, а ДСС Војислава Коштуницу. Група грађана Покрет радника и сељака предложила је Зорана Драгишића, СРС Јадранку Шешељ, а Муамер Зукорлић кандидује се испред Групе грађана.

Кандидати за председника су и Даница Грујичић из СДС-а, Ивица Дачић испред Коалиције СПС-ПУПС-ЈС, Чедомир Јовановић као кандидат "Преокрета", Иштван Пастор из СВМ-а и Томислав Николић као кандидат СНС-а.

За 250 посланичких места у Скупштини Србије кандидовало се 3.065 кандидата са 18 изборних листа. За улазак у Парламент потребни су гласови најмање пет одсто бирача, док ће за мањинске листе бити довољно да пређу природни праг.

За улазак у Скупштину Србије надмећу се листе "Избор за бољи живот - Борис Тадић", "Српска радикална странка - др Војислав Шешељ", "Уједињени региони - Млађан Динкић", "Чедомир Јовановић - Преокрет", "Покренимо Србију - Томислав Николић", "Демократска странка Србије - Војислав Коштуница" и листа "Ивица Дачић - СПС, ПУПС, ЈС".

На гласачком листићу су и "Двери - за живот Србије", "Савез војвођанских Мађара - Иштван Пастор", "Реформистичка странка - проф. др Милан Вишњић", "Странка демократске акције Санџака - др Сулејман Угљанин", Покрет радника и сељака, "Социјалдемократски савез - Небојша Лековић" "Све заједно - БДЗ, ГСМ, ДЗХ, ДЗВМ, Словачка странка - Емир Елфић", и коалиција "Албанаца прешевске долине".

Надмећу се и листе "Црногорска партија - Ненад Стевовић", "Комунистичка партија - Јосип Броз" и листа "Ниједан од понуђених одговора".

Избори за Скупштину Војводине одржавају се по комбинованом систему: 60 од 120 посланика бира се по пропоционалном систему и то са 14 листа, а осталих 60 по већинском. Право гласа у Војводини има 1.736.555 бирача.

Избори на Косову и Метохији одржавају се у организацији Републичке изборне комисије, док је ОЕБС прихватио мандат да омогући гласање на 28 локација и 90 бирачких места у Покрајини. Гласови ће се пребројавати представници Републичке изборне комисије у Рашкој и Врању.

Право гласа моћи ће да искористи око 109.000 грађана. На Космету се гласа за председничке кандидате и народне посланике, а две општине самостално, без сагласности српске владе, организују и локалне изборе.

Београђани са правом гласа, њих 1.595.643, бираће између 16 листа политичких партија, коалиција и група грађана. Градоначелника бира Скупштина града, већином од укупно 110 одборника, на четири године, тајним гласањем.

Широм Србије гласа се за и одборнике скупштина градова и општина, осим у местима где су у протекле четири године одржани ванредни локални избори.

За Скупштину града Новог Сада бира се 78 одборника са 15 изборних листа. За 61 место у локалном парламенту у Нишу такмиче се кандидати са 14 листа. У Крагујевцу ће се за 87 места у Скупштини града борити 733 кандидата са 10 листа.

Грађани Србије које живе у САД, Канади и Великој Британији јуче су гласали на председничким и парламентарним изборима, док ће бирачи уписани у посебне евиденције у другим земљама света гласати данас.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње