Досије "Жута кућа": Логори за мучење у Албанији

Ослободилачка војска Косова организовала мрежу логора на северу Албаније. Затвореници, Срби, Албанци и Роми, мучени и убијани. Међу организаторима и садашњи званичници власти у Приштини. Документација УНМИК-а и сведочења бивших припадника ОВК и затвореника.

Ново истраживање тајних логора на северу Албаније, које су током и непосредно после рата држали припадници Ослободилачке војске Косова, показује да су албански герилци организовали мрежу од најмање шест тајних затвора у десетак база у Албанији, као и две на Косову, наводи "Балкан инсајт", у чије је истраживање био укључен и новинар чију је причу објавио и британски Би-Би-Си. 

Сведоци тврде да је у логору у Кукешу било затворено најмање 25 људи. Међу њима су биле и три Албанке са Косова. У логору је убијено најмање 18 људи, док су остали ослобођени. Чини се да је Кукеш био само један од неколико затворских центара у Албанији и на Косову, а затвореници су били пребацивани из једног у други.

Чак и после НАТО интервенције један такав логор је наставио са радом у Бабалоцу на Косову, где је било затворено тридесетак Срба и Рома за које се ни данас не зна где се налазе. Имена неколико људи који су могући починиоци већ су позната УНМИК-у, пише "Балкан инсајт", издање Балканске истраживачке мреже, БИРН.

Српско тужилаштво за ратне злочине, такође, има списак сведока злочина припадника ОВК, али се њихова имена не откривају, јер се очекује да се појаве на суду као заштићени сведоци.

Како наводи "Балкан инсајт", један од тих, могућих починилаца злочина и даље се налази на високом положају у косовском правосуђу. Ради се о Бислиму Зирапију, званичнику Министарства унутрашњих послова Косова, који је био одговоран за операције ОВК у Кукешу. Зирапи, међутим, тврди да у самој бази или изван ње нико није убијен.

Би-Би-Си и "Балкан инсајт" су прикупили сведочења неколико особа, укључујући бивше припаднике ОВК, некадашње затворенике тајних логора, а у склапању целе приче коришћена је и документација, коју је у затворима ОВК прикупила мисија УН на Косову, УНМИК.

Британски јавни сервис објавио је и сведочење анонимног Албанца, заробљеника ОВК-а, који тврди да су у Кукешу, где је био заробљен, мучени заробљеници. Албанац с Косова, посведочио је за радио Би-Би-Си да су припадници ОВК-а мучили цивиле различитог етничког порекла, укључујући и Србе.

"Ноћи су биле тихе, тако да сте могли да их чујете како вичу док су их тукли или после тога. Када некога муче, он виче 'о, мајко' на свом језику", рекао је сведок, који је био у затвору ОВК у Кукешу, у северној Албанији. Према његовим речима, у мучењу су коришћени ножеви, пиштољи и аутоматске пушке.

Овај бивши заробљеник, како је навео Би-Би-Си, пристао је да разговара под условом да остане анониман, јер његова породица страхује за његов живот.

Британски радио је спровео истрагу која је показала да је ОВК током и после рата на Косову 1999. године киднаповала цивиле на Косову, мучила их и у неким случајевима убијала.

Извори су за Би-Би-Си рекли да се међу 2.000 несталих налазе косовски Срби, Албанци и Роми.

То се догађало, како наводи радио, за време рата који су НАТО и ОВК на Косову водиле против српских снага, од марта до јуна 1999. године, и после тога када је Покрајина била под контролом међународних снага.

Шест логора у Албанији, два на Косову

Према тврдњама бивших албанских герилаца, са којима су разговарају новинари "Балкан инсајта", као и према независном сведочењу које су документовали истражитељи УН, ОВК је, током и после рата 1999. године, одржавала мрежу од најмање шест тајних затвора у десетак база у Албанији, као и две на Косову.

"Затвори, који су се већином налазили при базама ОВК у Албанији, коришћени су за ислеђивања која су рутински укључивала и мучење", тврде ови извори, укључујући и некадашње припаднике ОВК, који се већином поносе учешћем у рату против српских снага.

Али неки су такође изјавили да се стиде због онога што су неки команданти и вође ОВК радили под окриљем рата.

"Тада ми то није изгледало необично," изјавио је један бивши припадник ОВК, који је присуствовао овим догађајима. "Али сада, када се осврнем, јасно ми је да су неке од ствари које су радили недужним цивилима биле погрешне. Али људи који су то радили понашају се као да се ништа није догодило и тако наносе штету сопственом народу, Албанцима."

Други очевидац, Албанац са Косова, каже да су га држали у бази ОВК у Кукешу под оптужбом да је српски шпијун, што он одлучно пориче. Овај сведок, који је тражио да остане анониман, описао је како су војници ОВК недељама злостављали и мучили затворенике у тој бази, често под надзором официра ОВК.

"Гледао сам како људе туку, боду ножевима, ударају палицама," изјавио је. "Гледао сам како људе остављају без хране по пет или шест дана. Гледао сам како спуштају мртвачке ковчеге у раке. Гледао сам како убијају."

Овај сведок тврди да су затвореници у Кукешу већином били цивили који нису учествовали у борбама, углавном Албанци оптужени да сарађују са режимом и понеки Ром. Било је ту и војника ОВК затворених из дисциплинских разлога.

Рекао је да су неки од затворених косовских Албанаца били устрељени или пребијени до смрти у самој бази док су друге одвозили некуда у жутом мерцедесу. Један косовски Албанац је умро пред његовим очима, у присуству још пет других затвореника, након што су му пуцали у ногу и оставили га без лекарске помоћи.

Гробље у Кукешу

Регистар гробља у Кукешу открива нешто више о човеку који је умро након што су му пуцали у ногу.

Према сачуваној документацији, сахрањен је 10. јуна на парцели резервисаној за косовске Албанце који су преминули у Албанији за време сукоба, само четири дана пре повлачења српских снага са Косова.

Према тврдњама иста два извора, као и према документацији УНМИК-а из истражног поступка, неки од преживелих су после рата пребачени у притвор полицијске станице у Призрену на Косову. Њих су ослободили Немци када су, 18. јуна 1999. године преузели контролу над том зградом.

Исти извори наводе да је у Кукесу убијено до 18 затвореника.

"Јасно ми је да су ако су сарађивали са Србима нанели много зла. Човек побесни када помисли на масакре који су се дешавали са друге стране границе. Али третман је био бруталан. На тренутке ми их је било жао", рекао је за "Балкан инсајт" бивши припадник ОВК,

Тешко кршење људских права

Премијер Косова Хашим Тачи, који је у то време био политички лидер ОВК, демантовао је оптужбе рекавши да је свестан да је било појединаца који су после рата "злоупотребљавали" униформе ОВК, али да су такве злоупотребе биле "минималне".

Лондонски радио, како је наведено, такође истражује тврдње да су неки од отетих пребачени у Албанију, где су убијени, а њихови органи извађени, као и оптужбе да је физичке доказе које су истражитељи УН прикупили у Албанији уништио Медународни трибунал за ратне злочине.

Радио, такође, наводи да је, позивајући се на изворе из Кукеша, тамо убијено 18 затвореника.

Би-Би-Си објављује  и сведочење Бранкице Антић из Призрена, која каже да су њеног супруга, Србина са Косова, у јулу 1999. године у Призрену киднаповали мушкарци у униформама ОВК. То се десило шест недеља после окончања рата, када су мировне снаге под вођством НАТО већ биле на Косову.

Према подацима Удружења породица несталих у Србији, Златко је један од око 400 косовских Срба који су отети на крају рата и још се воде као нестали, навео је Би-Би-Си.

"Резултати истраге показују да су припадници ОВК криви за тешка кршења људских права", закључио је лондонски радио, уз напомену да су и српске снаге безбедности вршиле злочине а да су у Србији стотине тела пронађене у масовним гробницама.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 26. јануар 2025.
13° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове