Крајишник стекао право за превремено пуштање

Момчило Крајишник који је осуђен на 20 година затвора, према енглеском законодавству стекао право да се обрати надлежнима у Хагу за превремено пуштање на слободу. Пошто жели да се врати на Пале, одлучио да се у вези са тим питањем обрати свим нивоима власти у БиХ.

Ратни председник Народне скупштине Републике Српске Момчило Крајишник, којег је Хашки трибунал осудио на 20 година затвора, стекао је право, према енглеском законодавству, да се обрати надлежнима у Хагу за превремено пуштање на слободу, саопштио је Крајишников тим за одбрану.

Крајишник се од 3. априла 2000. године налази у затвору, прво у Хагу, а сада у Белмаршу, у Енглеској.

"Уз захтев за превремену слободу, Крајишник треба да предочи мишљење власти земље у коју ће се вратити, како ће на јавно мњење и политичку ситуацију деловати његов повратак из затвора.

Пошто Крајишник жели да се врати на Пале, одлучио је да се у вези са тим питањем обрати свим нивоима власти у БиХ", истиче се у саопштењу његовог тима за одбрану.

Додаје се да ће се Крајишник, поред представника власти, обратити и политичким партијама односно странкама чији су представници у власти којој се обраћа, као и одређеном броју личности и удружења.

У саопштењу се наглашава да би Крајишник желео да добије одговоре на питања да ли та личност или партија, странка односно организација у којој је члан зна за неки злочин који је он починио, осим оних за које је осуђен правоснажном пресудом, да ли зна за неко позитивно дело које је Крајишник учинио током рата, те да ли би његов превремени излазак погоршао или побољшао политичку ситуацију у општини, односно Републици Српској и БиХ или не би значајно утицао ни позитивно ни негативно.

Пресуда на Интернету

Да би партије, странке, личности и друге организације знале за која кривична дела је Крајишник осуђен, сви заинтересовани могу наћи његову пресуду на Интернету.

Из пресуде се може утврдити да је Крајишник проглашен кривим, као члан удруженог злочиначког подухвата, за депортацију и прогон цивилног становништва, која су учинила друга лица 1992. године у девет општина, Трнову, Сокоцу, Братунцу, Зворнику, Бијељини, Бањалуци, Прњавору, Санском Мосту и Босанској Крупи", наводи се у саопштењу.

Додаје се да ће се Крајишник обратити председнику РС, председницима Народне скупштине и Владе РС, Председништву БиХ, Савету министара и парламенту БиХ, те свим партијама које чини парламент БиХ, као и Општини Пале, Граду Источно Сарајево, удружењима Српско грађанско веће БиХ Мирко Пејановић и Демократска иницијатива сарајевских Срба Јово Јањић.

Са истим питањима, Крајишник ће се обратити и Мухамеду Филиповићу, Мухамеду Ченгићу, Наиму Кадрићу, Бакиру Изетбеговићу, Расиму Кадићу, Фахрији Каркину, Јури Пеливану, Мартину Рагужу, Стјепану Кљујићу, Ники Станићу, Иви Комшићу и Јакобу Финцију.

Тим за одбрану је изразио наду да ће упитани поступити по савести и одговорити искрено и најављују да ће сви прибављени одговори бити доступни јавности.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 18. фебруар 2025.
-1° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса