уторак, 26.04.2022, 10:34 -> 20:46
Извор: Танјуг
Поново одложено припремно рочиште Беливуковој групи
У Специјалном суду у Београду одложено је за 24. мај припремно рочиште у процесу против организоване криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића, чији се припадници потврђеном оптужницом терете за пет убистава, трговину дрогом, незаконито држање и ношење оружја, отмице и силовање.
Данашње припремно рочиште је одложено јер се адвокати оптужених Владимира Грека и Владе Драганића нису појавили на суђењу.
Грека и Драганића је заступао Дејан Лазаревић који је ухапшен 14. априла због сумње да је припадник организоване криминалне групе Дарка Шарића. Лазаревић се од тада налази у притвору.
Испред суда, новинарима се обратила Миљана Перендија, адвокатица оптуженог Филипа Ивановског.
Према њеним речима, рочиште је одложено, јер оптужени Владимир Грек и Владе Драганић нису имали адвокате, пошто је њихов бранилац Дејан Лазаревић недавно ухапшен због сумње да је припадник организоване криминалне групе Дарка Шарића.
"Рочиште аутоматски одложено због хапшења Лазаревића"
Суд је наложио, рекла је Перендија, Драганићу и Греку да у року од месец дана себи обезбеде друге адвокате, док Перендија сматра да је "неозбиљно јер нема адвоката који је у стању да у року од месец дана припрему одбрану".
"Очекивала сам да ће бити одложено припремно рочиште, јер је адвокат Лазаревић ухапшен седам дана пред ово рочиште, што је аутоматски блокирало данашње суђење, али сматрам да је неозбиљно да се за месец дана постави неки адвокат да преузме одбрану окривљених, а да претходно не зна уопште о чему се ради", навела је Перендија.
Истакла је, такође, да је у том предмету тешко наћи замену адвокату Лазаревићу који је, како каже, професионалац.
"Адвокат Никола Ристовић је устао на почетку суђења и рекао да ће он да брани осам или девет окривљених, међу којима је и Вељко Беливук, али по мени тешко да он може сам да испрати овај предмет", рекла је Перендија.
Осврнула се и на Лазаревићево хапшење и поручила да је велика неправда учињена, као и да је његово здравствено стање нарушено, али детаље није хтела да коментарише.
Перендија је оценила да је тај предмет "јако чудан, као и да су се у септембру адвокати договорили да не улажу жалбе на оптужницу како би што пре кренули у суђење".
"Ниједан окривљени није отказао пуномоћје већ су отказали адвокати из адвокатске канцеларије Дејана Лазаревића због новонастале ситуације", рекла је она и додала да је Ристовић бранилац свих окривљених у овом предмету које је заступао Лазаревић.
Додала је и да је Ристовић тражио одлагање припремног рочишта јер се није консултовао са окривљенима које сада он брани, али да се суђење одложило искључиво због изостанка бранилаца Грека и Драганића.
Марице, медијске екипе и адвокати
У суд је око 9 часова стигло пет марица, испред Специјалног суда су се окупиле бројне медијске екипе, а у међувремену су почели да пристижу адвокати.
Међу првима је у суд стигао адвокат Немања Говедарица, затим Ивана Остојић, Никола Ристовић, Стефан Јокић, Никола Думнић, Горан Петронијевић и други.
Са слободе су дошли и окривљени Војислав Ђорђевић, Слађана Секулић, Владимир Димитријевић.
Припремно рочиште је 8. марта било одложено јер је Беливуков адвокат Лазаревић тражио изузеће тужилаца и судија.
Припремно рочиште је затворено за јавност и њему могу да присуствују само оптужени, њихови браниоци, пуномоћници оптужених, поступајући тужилац и судско веће.
Није познато ко ће заузети Лазаревићево место и бити бранилац неких чланова Беливукове групе.
Шта је предвиђено за припремно рочиште
На овом рочишту, које је заказано за среду и четвртак, планирано је да се оптужени кратко изјасне о кривици: да ли признају или негирају кривична дела за која се терете, а потом ће тужилаштво и одбрана предлагати своје доказе који ће се изводити током суђења.
Након што се оконча припремно рочиште, суд ће заказати главни претрес – суђење, које ће бити јавно, а оптужени ће моћи детаљно да изложе своје одбране.
На данашњем рочишту Беливук, Миљковић и остали оптужени су приведени из притвора Окружног затвора у Београду под јаким мерама обезбеђења.
Осим притворених, на оптужници се налази још пет особа, од којих су две у кућном притвору, а четворица су одлучила да тужилаштву открију детаље извршења кривичних дела, од којих су двојица добила статус – сведока окривљених.
Бојан Хрватин и Никола Спасојевић закључили су споразум са Тужилаштвом за организовани криминал да за казну од 15 и 14 година затвора сведоче против ове групе о тешким убиствима и другим кривичним делима која је починила.
Хрватин и Спасојевић су према овим споразумима добили статус сведока окривљених, а поменуте казне од 15 и 14 година затвора ће им бити изречене на крају комплетног суђења овој групи, уколико испуне обавезе из споразума и сведоче против клана Беливук–Миљковић, потврђено је Танјугу.
Хрватин се оптужницом терети за учешће у четири од пет тешких убистава – Горана Величковића, Лазара Вукичевића, Здравка Радијевића и Милана Љепоје.
Спасојевић се терети за учешће у тешком убиству Горана Величковића и Александра Глигоријевића, као и за недозвољено држање оружја.
Обојици за ова дела прети доживотни затвор, а овако ће добити само по 15 и 14 година затвора.
Оптужница против Беливукове групе потврђена је 9. новембра прошле године, али суђење није било заказано све донедавно, јер је убрзо председница судског већа којој је додељен предмет на суђење Зорана Трајковић, отишла на боловање.
Предмет је недавно додељен новом судском већу на челу са судијом Винком Бераха Никичевић.
За шта се Беливукова група терети
Потврђеном оптужницом, група се терети за убиства Горана Величковића Гоксија, Лазара Вукичевића, Здравка Радојевића, Александра Глигоријевића Пукија и Милана Љепоје.
Беливук је оптужен за пет, а Марко Миљковић за четири тешка убиства.
За ова убиства оптужено је још 11 припадника групе.
Докази против ове групе заплењени су махом са апликације Скај за мобилне телефоне, међу њима аудио и видео снимци, као и фотографије бруталних убистава, а посредством међународне правне помоћи оне су из Француске достављени нашим правосудним органима.
Осим Беливука и Миљковића, ова оптужница терети и Срђана Лалића, Милоша Будимира, Марка Будимира, Небојшу Јанковића, Влада Драганића, Бојана Хрватина, Дејана Тешића, Николу Спасојевића, Немању Ђурића, Немању Лакичевића, Марка Андрића, Владу Георгиева, Александра Вучељића, Милована Тадића, Филипа Ивановског, Жељка Коџића, Слађану Секулић, Бориса Карапанџића, Николу Стефановића, Владимира Грека, Александра Шћепановића, Алексу Шејица, Мијата Симеуновића, Милоша Лукића Селака, Алексу Дуњића, Војислава Ђордевића, Алексу Стошића, Владимира Димитријевића.
Окривљени сарадник Хрватин, који је раније осуђиван за убиство навијача 2005. године, детаљно је испричао тужилаштву како су извршена четири од пет убистава у Ритопеку за која је оптужено укупно 13 припадника групе, међу којима је и он. О убиствима је тужилаштву испричао све и Спасојевић.
Владимир Димитријевић и Војислав Ђорђевић, који немају статус окривљених сарадника тужилаштва, испричали су му на који је начин група препродавала дрогу.
Секулић и Стефановић су у кућном притвору и они једини долазе без пратње судске страже.
Група се терети да је од почетка 2019. до хапшења у фебруару 2021. године деловала под велом Партизанове навијачке групе "Принципи".
Припадници групе су, како се сумња, деловали по упутствима вођа групе, Вељка Беливука и Марка Миљковића који су им давали налоге где, када и на који начин треба да се отме и лиши живота, као и где ће се дрога стављати у промет.
Налоге су преносили махом преко апликације "Скај".
Тужилаштво за организовани криминал почетком априла подигло је нову оптужницу, другу, против Беливука, Миљковића и још десет припадника њихове групе.
Овом оптужницом они се терете за убиство Николе Митића у августу 2020. године и Горана Михајловића у априлу 2019. године.
Такође, овом оптужницом обухваћен је и Сенад Решовић, који је ухапшен средином октобра, као и Дејан Михајловић који се сумњичи за саизвршилаштво у убиству Здравка Радојевића, које је већ обухваћено оптужницом против ове групе.
У јануару је покренута још једна истрага против Беливука, Миљковића и Ивановског као и њихових жена и Беливукове таште због сумње да су прали новац који потиче од криминалних активности ове групе.
Црногорско тужилаштво, такође, води истрагу против Беливука и Миљковића због два убиства и једне отмице у Црној Гори.
Коментари