Укинута пресуда за убиство Славка Ћурувије, због "Н. Н. лица"

Апелациони суд у Београду укинуо је првостепену пресуду у случају убиства власника и новинара "Дневног телеграфа" Славка Ћурувије, са образложењем да је првостепени суд прекорачио оптужбу увођењем Н. Н. лица у тај случај.

Према укинутој пресуди, Ћурувију је убило Н. Н. лице, а да су ДБ-овци за то припремили "терен".

За учешће у убиству Ћурувије, које се догодило 11. априла 1999. године, на укупно 100 година затвора били су осуђени тадашњи шеф Ресора државне безбедности Радомир Марковић, тадашњи шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, као и припадник резервног састава ДБ-а Мирослав Kурак и оперативац ДБ-а Ратко Ромић.

Апелациони суд је наложио да се оптуженима понови суђење пред Специјалним судом у Београду.

У детаљном образложењу одлуке, која је објављена на његовом сајту, Апелациони суд је указао да су основане жалбе којима се указује да је првостепени суд повредио "објективни и субјективни идентитет оптужнице и прекорачио оптужбу", чиме је учинио битне повреде одредаба кривичног поступка.

Наиме, како подсећа апелација, тужилац је до краја суђења остао при својим тврдњама из оптужнице, док је првостепени суд након тога изменио чињенични опис из оптужнице, тако што у пресуду додао одређене чињенице и околности које нису биле садржане у оптужници.

На овај начин су окривљени оглашени кривим за нове чињенице и радње за које нису оптужени и о којима у току поступка нису извођени докази, наводи Апелациони суд указујући да ту пре свега мисли на увођење "Н. Н. лица" у пресуду, које је, према виђењу првостепеног суда, учествовало у извршењу кривичног дела заједно са окривљенима и то као непосредни извршилац.

Такође, Апелациони суд замера Специјалном што је додавањем нових радњи у пресуди, за које нису били оптужени Радоњић, Kурак и Ромић, значајно изменио чињеницно стање из оптужнице.

Увођењем Н. Н. лица пресуда учињена неразумљивом 

При томе се, како је указао Апелациони суд, у укинутој пресуди не наводи ниједан доказ на основу ког би првостепени суд, са несумњивом извесношћу, утврдио присуство још једног лица на лицу места и то непосредног извршиоца, нити на основу којих доказа је утврдио да је Н. Н. лице постигло договор о убиству Ћурувије.

"Истовремено, увођењем Н. Н. лица у чињенични опис радње кривичног дела, на више места, у различитим сегментима, изрека пресуде је учињена неразумљивом, јер најпре остаје нејасно да ли се у конкретном случају ради о једном Н. Н. лицу или су у питању више Н. Н. лица, да ли је исто Н. Н. лице налогодавац, лице са којим окривљени постижу претходни договор, а такође и непосредни извршилац кривичног дела, или се ради о различитим Н. Н. лицима", указала је апелација.

Наиме, уместо Мирослава Kурака, који се у оптужници помиње као директни извршилац убиства, он у укинутој пресуди није поменут као такав, већ непознато лице (Н. Н.), чији идентитет није утврђен.

Насупрот пресуди, оптужница тврди да је Ћурувију 11. априла 1999. године убио Мирослав Kурак, а да му је саучесник био Ратко Ромић, који је дршком пиштоља ударио у главу Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу.

Kако се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".

Убијен је на Ускрс, 11. априла 1999. године, у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе "Дневног телеграфа", а са њим је тада била Бранка Прпа.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње