петак, 05.04.2019, 10:25 -> 19:32
Извор: РТС, Танјуг
За убиство Ћурувије припадницима ДБ-а по 20 и 30 година затвора
Специјални суд у Београду осудио је на казне од по 30 и 20 година затвора четворицу оптужених припадника некадашњег Ресора државне безбедности због убиства власника и новинара "Дневног телеграфа" Славка Ћурувије.
Тадашњи шеф Ресора државне безбедности Радомир Марковић и тадашњи шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић осуђени су на по 30 година затвора, а припадник резервног састава ДБ-а Мирослав Курак и оперативац ДБ-а Ратко Ромић на по 20 година затвора.
Ружић: Суд није прекршио "идентитет оптужнице"
Пуномоћник породице Славка Ћурувије, адвокат Слободан Ружић, оценио је да суд није прекршио "идентитет оптужнице" због тога што је у пресуди навео Н. Н. лице као особу која је пуцала из оружја на власника и уредника Дневног телеграфа 1999. године.
"Суд је тиме рекао да сматра да нема довољно доказа да је то урадио Мирослав Курак, који је у оптужници означен као директни извршилац", рекао је Ружић за Танјуг коментаришући пресуду.
Наводи да у кривичном праву постоји правило које се зове "идентитет између оптужнице и пресуде".
"Судија када суди мора да се држи оптужнице. Судије најчешће раде тако што 'препакују' чињенично стање које је описано у оптужници, али не смеју да убацују чињенично стање које не постоји у оптужници. Овде суд није мењао опис из оптужнице у смислу да је увео неко друго лице. Суд је увео Н. Н. лице и сматрам да тако није прекршен идентитет оптужнице", указао је Ружић.
Према његовим речима, суд је рекао да су саизвршиоци Милан Радоњић, Мирослав Курак и Ратко Ромић.
"Речено је да су они омогућили Н. Н. лицу да непосредно изврши убиство, а према доказима који постоје у предмету сматра их саизвршиоцима", подсетио је адвокат.
Радоњићу и Ромићу се у казну урачунава време које су провели у притвору и кућном притвору.
Ова пресуда није донета једногласно, већ прегласавањем судија у трочланом већу односом 2:1. На ову одлуку суда, и тужилаштво и одбрана имају право жалбе Апелационом суду.
Из пресуде Специјалног суда произлази да је Славка Ћурувију убило Н. Н. лице, а да су му осуђени припадници некадашње Државне безбедности за то припремили "терен".
Наиме, уместо Мирослава Курака који се у оптужници помиње као директни извршилац убиства, није у пресуди поменут као такав, већ непознато лице (Н. Н.), чији идентитет није утврђен.
Из тога произлази да суд сматра да тужилаштво није доказало да је Курак пуцао.
Пресуда оптуженима је изречена након тачно 20 година од убиства Ћурувије и то је прва пресуда за убиство једног новинара, док остала убиства, између осталог Даде Вујасиновић и Милана Пантића, нису још ни расветљена.
Током суђења за убиство Ћурувије саслушано је више од 100 сведока и одржано је преко 90 главних претреса.
Марковић је осуђен због кривичног дела подстекавање на тешко убиство, а Радоњић, Ромић и Курак за тешко убиство у саизвршилаштву.
Радомир Марковић у затвору већ служи казну од 40 година затвора због четвороструког убиства на Ибарској магистрали у октобру 1999. године, а како се у српском правном систему казне не сабирају, остао је осуђен на јединствену казну од 40 година затвора.
Мирослав Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.
Милан Радоњић и Ратко Ромић су од јула 2017. у кућном притвору уз електронски надзор, након што су претходне три и по године провели у притвору Окружног затвора у Београду.

Бранилац: И даље не знамо ко је убио Ћурувију
Адвокат Зора Добричанин Никодиновић тврди да се ни након данашње пресуде не зна ко је убио новинара Славка Ћурувију и да суд није успео да образложи зашто је оптужене осудио.
Најaвљујући да ће се жалити на пресуду, Добричанин Никодиновићева, која брани двојицу осуђених на казне од по 30 и 20 година затвора, Милана Радоњића и Ратка Ромића, изнела је тврдњу да је пресуда донета на основу медијских спинова, а не на основу доказа у списима предмета.
"Ово је било суђење једном времену и Ресору државне безбедности. Ово не служи никоме на част", оценила је Добричанин Никодиновићева.
У овом поступку, како је додала, није доказано ни да је Ћурувија убијен ради гушења слободе медија, нити да је убијен ради очувања власти Слободана Милошевића, као што то пише у оптужници.
Њима је данас продужена мера забране напуштања стана уз електронски надзор (наногвицу) односно кућни притвор.
Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић, који је дршком пиштоља ударио у главу Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу.
Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".
Убијен је на Ускрс, 11. априла 1999. године, у дворишту испред улаза у зграду где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.
Изрицању пресуде у Специјалном суду поред више десетина новинара присуствовали су и представници новинарских удружења, генерални директор РТС-а Драган Бујошевић и уредник Информативног програма РТС-а Ненад Љ. Стефановић.
Бујошевић је радио је у Европљанину са Ћурувијом, док је Стефановић са њим радио у листу Борба.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментарU redu
Sve je u redu ali ko je nalogodavac tog ubistva?Ista priča kao i kod Djindjica.Neko je to morao da naredi .
NATO
Ovo je nas doprinos godisnjici NATO.Bruka i sramota.Dvadeset godina traganja a tek ih sad nasli.I koga su nasli.Neverovatno.
Niko
nema pravo da u najtezim vremenima jednog naroda pravi razdor u istom, bogacenja radi.Delovi novinarstva i politikanstva su na ivici varvarstva ali ne treba ubijati nego suditi.
Dokazi
Ako su dokazi nepobitni, onda je šteta što nisu osuđeni
doživotno. Ali, i to je dobro. Pravna država deluje.
Цвет у коси
А другарица Мира са својим купљеним азилом у "братској" Русији? Шта је са њом? А да, скинута са црвене потернице интерпола и укинута јој је пресуда. Живела правда!
Sabiranje
Trebalo bi sabirati kazne, za svako krivicno delo posebno.
Nisam ja odavde
Ali nisam ubedjen u pravdu posle skoro 20 godina. Nisam ubedjen ni u nase pravosudje. Sve mi to nekako....A voleo bih da je sve jasno dokazano.
Sramota
Ajd bre ljudi,zar toliko godina robije ,a da niste sigurni da su ga ubili???
Eeeh ludosti vase...
Kazne
Drastične kazne, kao osveta tadašnje opozicije.Ne treba zaboraviti da je Ćuruvija tada bio nešto blaža forma urednika jednog današnjeg dnevnog lista, samo što je Ćuruvija bio u svrsi tadašnje opozicije.Koliko god da su tekstovi u njegovim novinama bili u svrsi zapadne propagande, letka, naročito u periodu bombardovanja, gde se u tekstovima pozivalo na unutrašnji bunt i nejedinstvo, nije trebao ovako da završi.Samo treba podsećati kakve su "Evropljanin" novine tada bile, ništa više.
X
Odlicna vest.