понедељак, 28.08.2017, 12:15 -> 20:31
Извор: РТС, Танјуг
Мушутиште, ухапшен мушкарац из групе расељених Срба
Седамдесетчетворогодишњи Богдан Митровић из Сопине ухапшен је у Сувој Реци тако што је изведен из групе расељених Срба који су обишли своје куће и порушену Цркву Свете Богородице у Мушутишту.
Косовска полиција је акцију извела по окончању литургије у порушеној православној цркви и након што су расељени обишли своја напуштена имања у Мушутишту. На изласку из Суве Реке, специјалци са фантомкама извели су Богдана Митровића из аутобуса.
Полиција је тражила још неколико особа, па су у аутобусу легитимисани сви расељени који су на празник Пресвете Богородице неколико сати боравили у Мушутишту у потрази за још неколико особа.
Митровић се није опирао. У аутобусу су остале његова супруга и три ћерке. Тврде да је њихов супруг и отац невин.
Полицијски службеник који је руководио акцијом хапшења и обезбеђивања расељених током посете Мушутишту навео је да је за Митровићем расписана потерница косовског тужилаштва за тешка кривична и ратна дела.
Хапшење је изазвало узнемирење у групи од 50 расељених Срба који после рата не живе у Мушутишту. Они сваке године посећују то место током празника Пресвете Богородице.
Ухапшени Богдан Митровић је и раније долазио на овај празник, али није имао проблема.
Мушутиште је до рата 1999. године било највећа српска средина и општини Сува Река. У 400 домаћинстава живело је око 100 Срба. Данас када на један дан обиђу своја имања на њима затичу згаришта и рушевине.
Сат времена имали су расељени да са улице погледају своја имања. Без права да уђу у дворишта и објекте.
У Мушутишту данас живе само Албанци. Колективна посета дојучерашњих комшија Срба неке од њих није оставила равнодушним.
Расељени Срба из Мушутишта имали су проблема и током покушаја да посете сеоску цркву прошле године. Наишли су на демонстрације Албанаца, који се противе њиховом повратку, тврдећи да међу повратницима има и оних који су починили ратне злочине.
Ђурић: Шовинистичка политика спречавања повратка Срба
Хапшење људи на основу некаквих тајних спискова је само изговор за наставак политике етничког чишћења српског народа са Косова и Метохије, саопштио је директор Владине Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
"Полиција је данас у Мушутишту, код Суве Реке, постала и отворени инструмент у шовинистичкој политици спречавања повратка расељених Срба", истакао је Ђурић.
Каже да је Мушутиште протеклих година било симбол страдања српског народа и место окупљања "најокорелијих албанских шовиниста и србомрзаца и, уместо да привремене власти у Приштини стварањем услова за повратак расељених у то село покажу да су за окретање нове странице у српско-албанским односима, оне шаљу казнене експедиције на Србе који се усуде да посете своје куће и цркву".
"Ми смо разумели ту поруку, и још једном политичарима у Приштини али и међународној заједници поручујумо да наше стрпљење није неограничено и да нормализације односа не може бити уколико друга страна то не жели", напоменуо је Ђурић.
Оценио је да је крајње време да буду предузети одлучни кораци да они који су брутално етнички очистили десетине српских градова и села на Косову и Метохији буду кажњени.
"Али ми, уместо тога, данас имамо наставак срамотне и нељудске праксе малтретирања оних који су једном већ били жртве злочина и потпуне неосетљивости дела међународне заједнице на страхоте које се догађају српском народу", наводи се у саопштењу.
"Хапшење Митровића метод застрашивања Срба"
Хапшење Богдана Митровића у Мушутишту без икаквих основа и доказа представља метод којим Албанци желе да застраше Србе на Косову и Метохији, али и да одврате од повратка све који су силом протерани са вековних огњишта, поручује Српска листа.
Српска листа захтева од косовских институција да Митровића моментално ослободе, а међународне представнике да се укључе у овај случај како би се спречило малтретирање невеног човека у осмој деценији живота.
"Српски народ на Косову и Метохији неће бити застрашен оваквим понашањем и наставићемо да се свим политичким и демократским средствима боримо за то да се глас о злоделима над нашим народом чује што даље", наводи се у саопштењу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар