Изрицање пресуде Оливеру Ивановићу

Након 13 месеци поступка, данас се изриче пресуда лидеру Грађанске инцијативе СДП Оливеру Ивановићу и четворици Срба оптужених за најтежа кривична дела, међу којима је и ратни злочин над цивилима.

11.15 - Оливеру Ивановићу девет година затвора.

10.50 - Настављено изрицање пресуде Оливеру Ивановићу без озвучења, јавља дописник РТС-а. 

10.25 - Суђење је почело па прекинуто због техничких проблема. Очекује се наставак и изрицање пресуде, јавља дописник РТС-а.

У Основном суду у Северној Митровици у току је изрицање пресуде Оливеру Ивановићу, Драгољубу Делибашићу и још тројици Срба.

Суђење, које је било заказано за 10 часова, почело је, па прекинуто због техничких проблема са озвучењем у судници и ради се на њиховом отклањању.

Након кратке паузе коју је одредила судија из Румуније Роксана Комша, изрицање пресуде је настављено без озвучења. 

Како јавља дописник РТС-а, полиција је подигла ниво безбедности у и око зграде Основног суда у северном делу Косовске Митровице. Јаке мере безбедности су примењене и приликом уласка у зграду суда. Улаз је најпре омогућен медијима, а онда породици оптужених, па осталима.

Претходно је портпарол Еулекса Дане Коруга рекао да ће бити подигнуте мере безбедности током седнице, као и да ће медијима бити ограничен приступ.

Косовска полиција контролише и прилазне улице суду, а саобраћај је затворен у неколико улица које воде према згради суда у Косовској Митровици.

Поред великог броја чланова породица, пријатеља, грађана и новинарских екипа, изрицању пресуде Ивановићу и осталим оптуженима присуствују и заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије Душан Козарев и официр за везу Владе Србије у Приштини Дејан Павићевић. 

Један од Ивановићевих бранилавца Љубомир Пантовић каже за РТС да сви очекују ослобађајућу пресуду јер, по основном постулату кривичног поступка, мора постојати висок степен извесности да је он крив и да је више него вероватно да је починио дело за које је окривљен.

У суђењу против Ивановића то, наглашава, "није достигнуто ни изблиза". Објашњава да ниједан од укупно 82 сведока није довео Ивановића у директну везу са кривичним делима из оптужнице.

"Нема доказа да је учинио то за шта је оптужен", рекао је Пантовић у разговору за Дневник РТС-а.

Иако се нада да ће суд донети праведну, не искључује могућност политичке одлуке.

"На основу Судског већа не можемо да тврдимо да ће се то десити. Наравно, никад не можемо искључити ту могућност. Што се тиче Тужилаштва, уопште нисмо задовољни, јер нису са подједнаком пажњом ценили доказе који ослобађају и који оптужују окривљене. Ослобађајуће доказе су занемарили, па то не можемо потпуно искључити", каже Пантовић.

Додаје да и даље није јасно зашто је претходни тужилац замењен.

"Формално, тужилац је замењен јер је отишао на нову фунцкију, али не могу да икључим да неко није био задовољан његовим радом", рекао је Пантовић.

Истакао је да је данашње изрицање пресуде тест за Еулекс, који треба да омогући владавину права на Косову.

Иницијатива СДП је раније саопштила да очекује ослобађајућу одлуку суда, "апсолутно верујући у правду, истину и невиност Оливера Ивановића".

"Подсећамо да је ово класичан политички процес који се две године водио са циљем дискредитације Ивановића, а не са жељом да се докаже истина, која је ноторна у овој ситуацији и гласи, Оливер је невин!", навела је тада иницијатива.

Адвокат Оливера Ивановића Небојша Влајић рекао је за РТС да правична одлука може бити само ослобађајућа пресуда у ситуацији када јавни тружилац није понудио ниједан доказ за тврдње које је у оптужници изнео.

И Ивановићева породица очекује ослобађајућу пресуду. Његова супруга Милена Ивановић Поповић каже за да породица и после свега верује у правду и очекује ослобађајућу пресуду.

"Свака друга пресуда значила би скандал за Еулекс и почетак краја њихове мисије која би доношењем евентуално неке друге политичке одлуке показала да није у стању да обави свој основни задатак, а то је да свима нама обезбеди правну и сваку другу сигурност", рекла је Ивановић Поповић.

Ивановић је ухапшен у јануару 2014. године, а суђење пред Основним судом у Косовској Митровици почело је 18. децембра исте године.

Поред Ивановића, оптужени су и пензионисани пуковник МУП-а Драгољуб Делибашић, професор Александар Лазовић, правник Небојша Вујачић и адвокат Илија Вујачић који се терете да су током 1999. и 2000. години починили више кривичних дела против албанских цивила.

Ивановић и Делибашић се налазе у кућном притвору, док остала тројица Срба суђење дочекују бранећи се са слободе.

Судски процес трајао је више од годину дана. Међународним судским већем Основног суда у Косовској Митровици председава судија из Румуније Роксана Комша.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње