понедељак, 28.12.2015, 10:33 -> 10:44
Извор: Танјуг
Нацрт Националне стратегије за процесуирање ратних злочина
Министарство правде објавило је на свом сајту Нацрт Националне стратегије за процесуирање ратних злочина за период од 2016. до 2020. године којом се постављају конкретни циљеви и рокови у којима они треба да буду испуњени.
У оквиру јавне расправе која ће трајати до 31. децембра, прошле седмице је одржан округли сто на коме су поред представника министарства и радне групе учествовале бројне невладине организације НВО, међу којима су Фонд за хуманитарно право, Јуком, Иницијатива младих за људска права, као и представници и независни експерти.
Учесници округлог стола су Нацрт стратегије једногласно оценили као веома добар и подржали њено скоро усвајање.
Стратегија, чије је усвајање предвиђено Акционим планом за Поглавље 23, поред осталог идентификује проблеме у области процесуирања ратних злочина и поставља приоритете деловања и циљеве Стратегије.
Најбитинији циљеви су да се сви приоритетни и озбиљни наводи о ратним злочинима ваљано истраже и потом процесуирају у складу са стандардима међународног кривичног права, као и да се постигне пропорционалност у кажњавању извршилаца ратних злочина.
Постављени циљеви су и обезбеђивање једнаког третмана осумњичених, без обзира на њихову националну, етничку и верску припадност или њихов друштвени статус, затим повећање безбедности сведока и давалаца информација, као и унапређен рад Јединице за њихову заштиту.
Стратегија захтева и обезбеђивање поверљивости истрага и сведочења о ратним лочинима, унапређивање капацитета и рада Службе за помоћ и подршку оштећеним и жртвама, затим унапређење регионалне сарадње када су у питању истраге и процесуирања ратних злочина.
Унапређење нивоа свести и односа јавности према потреби суђења за ратне злочине, такође је један од приоритетних циљева Стратегије.
У циљу повећања ефикасности поступака за ратне злочине пред органима Републике Србије, Стратегија истиче самосталност тужиоца за ратне злочине.
Поред осталог, у Нацрту Стратегије се наводи да су Влада и сви други државни органи и институције дужни да дају пуну подршку самосталном и ефикасном раду тужиоца, као и да су дужни да поштују закон и савесно сарађују са Тужилаштвом, и у складу са тим да му на захтев без неоправданог одлагања доставе све податке и документа која поседују.
Стратегијом је такође предвиђено да Тужилаштво за ратне злочине изради радни текст и усвоји Тужилачку стратегију за истрагу и гоњење ратних злочина у Републици Србији, имајући у виду Завршну стратегију Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију и радни текст Националне стратегије за процесуирање ратних злочина.
Тужилачка стратегија би требало да дефинише критеријуме за селекцију случајева ратних злочина и стварање листе приоритетних и важнијих случајева ратних злочина који треба да се процесуирају како би се испунила обавеза да сви приоритетни и важни случајеви буду процесуирани.
У стратегији је истакнуто да би кривична дела са великим бројем жртава и/или дела у којима је извршилац поступао на нарочито окрутан начин, требало би да имају приоритет у истрази као и предмети против осумњичених високог ранга.
Доступност доказа, осумњичених, сведока и жртава требало би да буде узета у обзир при доношењу одлуке тужиоца да ли ће подићи оптужницу против одређеног лица или више њих, или ће тај предмет уступити другом тужиоцу за ратне злочине у региону.
У доношењу такве одлуке, тужилац би такође требало да има у виду потребу очувања добросуседских односа са другим државама и регионалну стабилност уопште, а на основу сазнања о томе да ли се против истог лица за исте или сличне радње већ води кривични поступак у региону или је исто лице већ осуђено.
Влада, према Стратегији, треба да пружа пуну подршку пракси избегавања суђења у одсуству.
У ишчекивању будуће стратегије, чека се и избор будућег тужиоца за ратне злочине.
На прошлонедељном гласању у Скупштини Србије ниједан од кандидата за тужиоца које је предложила Влада Србије није добио потребан број гласова, па ће изборни процес за ту функцију бити поновљен.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар