понедељак, 28.12.2015, 08:17 -> 22:18
Извор: РТС, Танјуг
Акција "Резач", притвор за осумњичене
Специјални суд је одредио притвор до 30 дана бившем министру пољопривреде Слободану Милосављевићу и за још петоро осумњичених који су у суботу ухапшени у великој антикоруптивној акцији полиције "Резач", сазнаје РТС. Њима је одређен притвор због могућности утицања на сведоке. Виши суд у Београду одредио је притвор до 30 дана и за 10 осумњичених из градског Секретаријата за урбанизам и Агенције за борбу против корупције, међу којима и бившој директорки Зорани Марковић. Притвор и за још петоро осумњичених за малверзације у "Пионирском граду".
17.25 - За пет особа одређена мера забране приласка, састајања и комуницирања са одређеним лицима, сазнаје РТС.
9.25 - Виши суд одредио притвор до 30 дана у случају БГ "Агро" за Ђ. О., Љ. Ј., Н. Ј., Т. П., Б. Г. и З. Ј. због сумње да ће окривљени у случају слободе утицати на сведоке.
9.20 - Специјални суд одредио притвор за троје осумњичених због злоупотреба у ТП "Баново брдо".
9.05 - Одређен притвор за одговорне из "Пионирског града".
8.50 - Одређен притвор бившем градском секретару за урбанизам и грађевинске послове Ненаду Коматини и бившој директорки Агенције за борбу против корупције Зорани Марковић, као и за још осам осумњичених због злоупотреба.
Судија за претходни поступак донео је решење којим је одредио притвор не само Милосављевићу него и Душану Протићу, Зорану Шћепановићу, Зорану Радоману, Јовану Керавици и Мирјани Спасић, рекла је портпаролка суда Тања Кољеншић.
Притвор им је одређен због постојања особитих околности које указују да ће окривљени у случају боравка на слободи ометати поступак утицањем на сведоке, додала је Кољеншићева.
Напоменула је да је судија у односу на окривљеног Илију Радосављевића одбио предлог тужиоца за организовани криминал за одређивање притвора.
Са слободе ће се у овом случају бранити и Мусулин Горки, за којег тужилаштво није тражило притвор.
Тужилаштво за организовани криминал покренуло је јуче истрагу против бившег министра и осталих седморо због сумње да су извршили кривична дела злоупотребе службеног положаја и злоупотребе положаја одговорног лица.
Они су у суботу ухапшени у антикоруптивној акцији полиције, међу још 80 осумњичених за друга кривична дела.
Сумња се да су од децембра 2004. до краја јуна 2008. године извршили незакониту замену пољопривредног земљишта у својини привредног друштва "Maxim&Co", чији је власник осумњичени Зоран Шћепановић, и државног земљишта у грађевинском рејону града Новог Сада чији је корисник била Општа земљорадничка задруга Нови Сад.
Том приликом предузећу "Maxim&Co" су прибавили противправну имовинску корист у износу од више од милијарду динара, с обзиром на то да је вредност земљишта у државној својини била вишеструко већа од вредности пољопривредног земљишта који је држава добила у размени, саопштено је из тужилаштва.
Одређен притвор Коматини и Марковићевој
Виши суд у Београду одредио је притвор и бившем градском секретару за урбанизам и грађевинске послове Ненаду Коматини и бившој директорки Агенције за борбу против корупције Зорани Марковић, као и за још осам осумњичених да су злоупотребом службеног положаја оштетили буџет Града Београда за 45.400.820,23 динара, а републички за 44.426.921,10 динара.
Поред Коматине и Марковићеве, притвор је одређен и за С. С., М. И., С. П., Љ. М., З. Ц., Г. С., И. Ђ. и В. Н.
Портпаролка суда је рекла да им је судија за претходни поступак одредио притвор до 30 дана због постојања особитих околности које указују да ће у случају боравка на слободи ометати поступак утицањем на сведоке.
Они су, такође, пре два дана ухапшени у великој антикоруптивној акцији.
Притвор за одговорне из "Пионирског града"
Виши суд у Београду одредио је притвор за пет осумњичених да су злоупотребом службеног положаја оштетили СРЦ "Пионирски град", док је један пуштен да се брани са слободе јер за њега тужилаштво није предложило притвор.
Судија за претходни поступак Вишег суда у Београду донео је решење којим је према окривљенима М. Л., С. Ј., Б. Л., Д. Ј. и П. Ж. одредио притвор до 30 дана због постојања особитих околности које указују да ће у случају боравка на слободи ометати поступак утицањем на сведоке, рекла је Тања Кољеншић. Са слободе ће се бранити П.
Они се сумњиче да су прекорачењем границе службених овлашћења, у намери да угоститељској радњи "Белвуд" омогуће до три пута нижу цену закупа пословних просторија које су у својини Града Београда, донели одлуку и закључили Уговор о закупу пословних просторија СРЦ "Пионирски град".
На основу закљученог уговора угоститељска радња "Белвуд" једина је користила пословни простор у СРЦ "Пионирски град" и плаћала око три пута нижу цену закупа, саопштила је полиција након хапшења.
Специјални суд одредио притвор због злоупотреба у ТП "Баново брдо"
Специјални суд у Београду одредио је притвор за троје осумњичених да су Републику Србију и ТП "Баново брдо" оштетили за 1.952.232.714,54 динара и прибавили противправну имовинску корист од 1.757.182.223,73 динара, док је за двоје осумњичених одредио меру забране прилажења и комуницирања са одређеним лицима.
Судија за претходни поступак одредио је притвор одговорном лицу предузећа "WEG tehnology" Јовици Ђурићу, председнику Скупштине ТП "Баново Брдо" који је и одговорно лице "Делта брокера" и овлашћени представник и преговарач у име "Делта холдинга" Предрагу Филиповићу и одговорном лицу Центра за аквизиције у оквиру привредног друштва "Делта М" и председници УО "Делта инвестмента" Радмили Спасић, због постојања особитих околности које указују да ће у случају боравка на слободи ометати поступак утицањем на сведоке, рекла је портпаролка суда.
Она је додала да је Александру Милосављевићу и Златици Врцаловић судија одредио меру забране прилажења, састајања и комуницирања са одређеним лицима.
Тужилаштво је синоћ покренуло истрагу против поменутих, као и против помоћника руководиоца пројекта у Центру за контролу Агенције за приватизацију Републике Србије Миодрага Марковића, сталног судског вештака грађевинске струке Бранка Грујића и сталног судског вештака хидрограђевинске струке Војина Марковића, због сумње да су извршили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица, а Марковић се сумњичи да је извршио кривично дело несавестан рад у служби.
Притвор за шест осумњичених за незакониту замену земљишта
Специјални суд у Београду одредио је притвор за шест осумњичених да су од 2008. године до 26. марта 2010. године незаконито извршили замену пољопривредног земљишта "БД Агро" из Добановаца, чиме је држава оштећена за више од 930.000.000 динара.
Судија за претходни поступак донео је решење којим је према окривљенима Ђ. О., Љ. Ј., Н. Ј., Т. П., Б. Г. и З. Ј. одредио притвор до 30 дана због постојања особитих околности које указују да ће у случају боравка на слободи ометати поступак утицањем на сведоке, рекла је Кољеншићева.
Тужилаштво је синоћ саопштило да по кривичној пријави полиције саслушава Зорана Јеличића, Ђура Обрадовића, Љубишу Јовановића, Николу Јакшића, Томислава Павловића, Бобана Голубовића, Зорана Јовановића и Драгану Туфегџић.
У питању су одговорна лица из Управе за пољопривредно земљиште Министарства пољопривреде Републике Србије, као и чланови стручне комисије за замену пољопривредног земљишта, и одговорна лица предузећа "БД Агро".
Они се сумњиче да су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја и кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица. Према наводима кривичне пријаве, они су од 14. августа 2008. године до 26. марта 2010. године незаконито извршили замену пољопривредног земљишта.
Реч је о земљишту ПД "БД Агро" из Добановаца, које је по Уговору о замени земљишта са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде из јануара 2010. године размењено за друго земљиште у власништву Републике Србије.
Међутим, ПД "БГ агро" је у замени држави предао земљиште површине од 46 хектара које је одлукама надлежних органа било већ враћено ранијим власницима те је у поступку замене Република Србија оштећена за више од 930.000.000 динара.
Забрана прилажења одређеним лицима осумњиченима из Аде
Специјални суд у Београду одредио је меру забране прилажења, састајања и комуницирања са одређеним лицима бившем председнику општине Ада Ирмењи Ференцу, као и за још четири особе које се сумњиче да су приликом изградње моста на Тиси код Аде омогућили неосновано двоструко плаћање изведених радова предузећу "Интер мост" из Београда.
Судија за претходни поступак Посебног одељења Вишег суда у Београду донео је решење којим је према окривљенима Ирмењи Ференцу, Золтану Билицком, Зорану Драгињу, Ђерђ Хортију и Мирославу Дуњићу одредио меру забране прилажења, састајања и комуницирања са одређеним лицима због постојања околности које указују да би окривљени могли ометати поступак утицањем на сведоке, рекла је Танјугу портпарол суда Тања Кољеншић.
Они се сумњиче да су злоупотребе извршили од децембра 2006. до јуна 2013. године којима је причињена штета буџету од 404.839.999,70 динара.
Ференц, Билицки, Драгин и Хорти сумњиче се да су извшрили кривично дело злоупотреба службеног положаја, а Милоевић и Дуњић злоупотреба положаја одговорног лица.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар