Случај Ћурувија, допуна оптужнице

Тужилаштво за организовани криминал донело је наредбу да се допуни истрага против четворице бивших припадника Државне безбедности, окривљених за убиство новинара и власника "Дневног телеграфа" Славка Ћурувије, у оквиру које ће се, између осталог, обавити медицинско вештачење историчарке Бранке Прпе.

Тужилаштво је, како се наводи у саопштењу достављеном медијима, донело наредбу за допуну истраге у оквиру које ће се по налогу суда саслушати више сведока и обавити медицинско вештачење врсте и тежине повреда које је задобила Ћурувијина невенчана супруга Бранка Прпа.

Специјални суд у Београду вратио је на допуну истраге оптужницу против четворице бивших припадника Државне безбедности, окривљених за убиство новинара и власника "Дневног телеграфа" Славка Ћурувије.

Кривично ванпретресно веће наложило је претходно Тужилаштву за организовани криминал да у року од три дана донесе наредбу о допуни истраге ради бољег разјашњења ствари у том предмету, изјавила је Танјугу адвокат Зора Добричанин Никодиновић, бранилац двојице оптужених.

Она је додала да је суд усвојио приговоре које су браниоци истакли у одговору на оптужницу, подигнуту почетком јуна ове године.

Зора Добричанин Никодиновић је навела да је и Апелациони суд усвојио жалбу одбране на решење којим је њеним клијентима Милану Радоњићу и Ратку Ромићу продужен притвор и наложио Специјалном суду да понови размотри разлоге за продужење притвора.

Тужилаштво за организовани криминал подигло је 6. јуна оптужницу против четворице бивших припадника Државне безбедности због сумње да су "из ниских побуда" убили новинара и власника листа Дневни телеграф Славка Ћурувију, 11. априла 1999. године.

Оптужени су тадашњи начелник Ресора ДБ Радомир Марковић, начелник београдскг центра ДБ-а Милан Радоњић, главни обавештајни инспектор у Другој управи ресора Ратко Ромић и припадник резервног састава тог ресора Мирослав Курак.

Они су оптужени за кривично дело тешког убиства. Марковић се терети да је то дело извршио у подстрекавању, а остали су оптужени као саизвршиоци.

Радоњић и Ромић су у притвору, Марковић је у затвору у Пожаревцу на издржавању казне затвора од 40 година, а Курак није доступан правосудним органима и за њим је расписана међународна потерница.

Убиство је извршено у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа, у времену између 16.39 и 16.45. Ћурувија је убијен на Ускрс, 11. априла 1999, током НАТО бомбардовања СР Југославије.

Радоњић и Ромић су у притвору од хапшења 13. јануара. Кључни сведок у овој истрази, након чијег исказа су оптужени ухапшени 13. јануара ове године, јесте некадашњи припадник ДБ-а, односно комадант јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија.

Улемек је на своју иницијативу, безусловно, 8. јануара дао исказ тужилаштву у ком је детаљно испричао своја сазнања о тој ликвидацији.

Са Ћурувијом је у време убиства била његова невенчана супруга, историчарка Бранка Прпа, која је сведочила у истрази током које је саслушано више десетина сведока, а последњи је сведочио у среду некадашњи министар унутрашњих послова Душан Михајловић.

У време убиства Ћурувије, на власти у Србији је била коалиција СПС-ЈУЛ-СРС.

Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на вођу СПО – Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999. године.

Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду и за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године. Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и у току им је поновљено суђење.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи