Читај ми!

Афера "вакцине", оптужени негирају кривицу

Бивша директорка Републичког завода за здравствено осигурање Светлана Вукајловић негирала је пред Вишим судом у Београду оптужбе да је са сарадницима приликом набавке вакцина против свињског грипа 2009. године оштетила државни буџет за вишемилионске износе.

Светлана Вукајловић Попржен је, у кратком изјашњењу о кривици, рекла да није разумела оптужницу осим да јој се на терет ставља злоупотреба службеног положаја, али не разуме "у чему се она (злоупотреба) састоји".

"Не признајем кривично дело јер сматрам да га нема", рекла је Вукајловић Попржен.

Другооптужена, бивша директорка "Југохемије" Смиљка Милеуснић Аџић, такође је рекла да оптужницу не разуме, да је конфузна и контрадикторна.

"Оптужницу нисам разумела, не видим своју одговорност и не признајем кривично дело", рекла је Милеуснићева.

Исто су се изјаснили и остали оптужени - директор компаније "Југохемија фармација" Владимир Гравара и директор "Детапа" Љубомир Павићевић - наводећи да је оптужница неразумљива и негирајући кривицу.

Пре уводног излагања Тужилаштва, одбрана је предложила суду да се суђење тонски снима због специфичности терминологије која ће бити коришћена с обзиром на случај набавки вакцина.

Суд је усвојио тај захтев и одложио суђење за 16. јун, када би Вукајловић Попржен, како је најавила, требало да изнесе своју одбрану.

По изласку из суднице, бивша директорка РЗЗО рекла је новинарима да јој је веома жао што се суђење одлаже, јер је мислила да ће коначно имати прилику да јавност упозна са истином и представи своју одбрану.

Вукајловић Попржен тврди да је све послове у поступку набавке вакцина урадила у складу са законима и приписима, као и да је тадашња влада донела одлуку колико и којих вакцина треба да се набави, и да она није имала никакав утицај на ту одлуку.

Суђење је одржано у малој судници, која нема техничке могућности за аудио-снимање.

Оптужени се терете да су нелегалном набавком вакцина против новог (свињског) грипа крајем 2009. оштетили државни буџет за више од милион евра.

Суђење је требало да почне у Специјалном суду, али је већ одлагано у јуну 2012. године због измена у оптужници, јер се тај суд огласио ненадлежним.

Оптужницу је, након спроведене истраге, у фебруару 2012. подигло Тужилаштво за организовани криминал, а после проглашења ненадлежности, преузело ју је Више тужилаштво.

У оптужници, која је у међувремену измењена, наводи се поред осталог да је у новембру 2009. у поступку јавне набавке вакцина против грипа АХ1Н1 за најбољег понуђача изабрана компанија "Југохемија фармација", иако није поседовала писмо о ауторизацији произвођача вакцина швајцарске компаније "Новартис", нити је била њен овлашћени дистрибутер за Србију.

На тај начин су у поступку набавке вакцина непосредно уведени посредници - предузећа "Југохемија фармација" и "Детап", који су на основу увежених 855.000 доза вакцина остварили укупуну имовинску корист од око 132 милиона динара, за колико је истовремено оштећен и буџет Србије.

Сви оптужени су пуштени из притвора у којем су провели по више месеци, уз јемство уписом хипотека на некретнине.

Вукајловић Попржен, Павићевић и Гравара били су ухапшени 19. септембра 2011, а Милеуснић Аџић три месеца касније.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи