петак, 05.07.2013, 17:20 -> 17:59
Официр о заробљавању муслиманских дечака
На суђењу Ратку Младићу пред Хашким трибуналом, бивши официр ВРС Мићо Гаврић рекао да је у јулу 1995. у околини Братунца та војска заробила четворицу муслиманских дечака из Сребренице. Гаврић тражио да заробљени дечаци буду снимљени, како им се нешто не би десило.
Бивши официр Војске Републике Српске Мићо Гаврић посведочио је на суђењу Ратку Младићу пред Хашким трибуналом, да је у јулу 1995. године у околини Братунца та војска заробила четворицу муслиманских дечака из Сребренице.
Гаврићев исказ потврдио је јучерашње сведочење једног од тих дечака, који је, под псеудонимом РМ-245, изјавио да је, пре заробљавања, био очевидац стрељања заробљених сребреничких Муслимана.
Тадашњи командант Војске Републике Српске, генерал Младић оптужен је за геноцид над око 7.000 сребреничких Муслимана у данима након што је ВРС 11. јула 1995. године заузела ту енклаву која је тада била под заштитом УН.
Гаврић, у то време капетан ВРС, описао је како је, током претреса терена у потрази за муслиманским снагама, његова јединица 17. јула 1995. заробила 38 цивила, међу којима су била и четворица дечака "од осам до 14 година".
Према речима сведока, обавештајни официр ВРС Момир Николић наредио му је да заробљене цивиле преда специјалној полицији. Трибунал је Николића осудио на 20 година затвора, пошто је признао кривицу за злочине над сребреничким Муслиманима.
Гаврић је дечаке довео у Братунац, где их је снимила телевизијска екипа, а сутрадан су размењени за српске полицајце које је заробила Армија БиХ.
То је јуче описао и заштићени сведок РМ-245, рекавши да је тада имао 16 година, али је српске војнике лагао да има 14. Он је посведочио да је, пре него што га је заробила Гаврићева јединица, код складишта земљорадничке задруге у селу Кравица био очевидац стрељања више од 10 заробљених Муслимана које су починиле српске снаге.
РМ-245 изјавио је да је тада и сам био заробљен, али да је успео да побегне након што га је један српски војник послао по воду. Из Гаврићевог исказа произилази да је дечак, по други пут, био заробљен 17. јула 1995. године.
По оптужници и ранијим пресудама суда у Хагу, у кравичком складишту је, 13. јула 1995. године било убијено око 1.000 муслиманских заробљеника.
Сведок Гаврић потврдио је да је затражио да заробљени дечаци у Братунцу буду снимљени из страха да би им се нешто могло десити.
"Рат је прљав... Мој циљ био је да их заштитим, јер ако их снимимо, не може никоме пасти на памет да их пипне или им, не дај боже, учини нешто ружно", рекао је сведок.
Како каже, намера му је била да покаже како његова бригада не убија децу и заробљенике.
На питање судије Алфонса Орија да ли је његова брига за дечаке била заснована на неким конкретним информацијама о злостављању заробљеника, Гаврић је тврдио да није. Рекао је да је претходно имао сукоб са једним "добровољцем" који је хтео да нашкоди деци.
"Знао сам да нећу бити са децом све време... Осигурао сам њима живот... и свој образ", рекао је Гаврић и додао да је дечаке 18. јула 1995. предао полицајцима, полицијском команданту Љубомиру Боровчанину, како би били размењени за девет заробљених полицајаца.
"Рекао сам му да нема проблема, али да поведе рачуна да деца стигну тамо", назначио је сведок.
Боровчанина је суд у Хагу 2010. осудио на 17. година затвора зато што није спречио злочин у Кравици, који су починили њему подређени полицајци, нити казнио починиоце. Боровчанин се није жалио на пресуду и тренутно служи казну у Данској.
На питање о осталим муслиманским заробљеницима, рекао је да се у команди Братуначке бригаде ВРС, чији је официр био, "причало да ће ићи у размену за Србе из Тузле и ништа друго".
Заробљене је видео 18. јула како скупљају ђубре у Коњевић Пољу.
Одговарајући на питања Младићевог браниоца Миодрага Стојановића, Гаврић је потврдио да су, током претреса терена, српске снаге затекле велики број лешева Муслимана који су покушале пробој из Сребренице шумом ка Тузли.
Сведок је сугерисао да су многи починили самоубиство, вешањем, хицима из ватреног оружја или ручним бомбама.
Гаврић је, на сугестију адвоката Стојановића, потврдио да је 12. јула 1995. присуствовао састанку у команди Братуначке бригаде ВРС, на којем је генерал Младић наредио да јединице наставе са "претресом терена" око Сребренице.
"Никакво наређење више није издао", рекао је сведок.
Хашки процес генералу Младићу биће настављен у понедељак, 8. јула. Младић је оптужен и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, терорисање становниства Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, 1992-95. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар