понедељак, 06.08.2012, 11:55 -> 12:41
Осуђени припадници Војске Југославије
Збо ратног злочина над цивилима на Косову 1999. године, Виши суд у Нишу изрекао осуђујућу пресуду бившим припадницима ВЈ. Осуђени су официри Златан Манчић и Раде Радојевић и редовни војници Данило Тешић и Мишел Сереги.
Судско веће Вишег суда у Нишу изрекло је осуђујућу пресуду окривљеним припадницима Војске Југославије официрима Златану Манчићу и Радету Радојевићу и редовним војницима Данилу Тешићу и Мишелу Серегију за кривично дело ратни злочин против цивилног становништва почињен на Косову у априлу 1999. године, саопштио је Фонд за хуманитарно право.
Судско веће, којем је председавала судија Дијана Јанковић, изрекло је пресуду чијем објављивању окривљени нису присуствовали.
Председница већа је прочитала затворске казне, али образложење пресуде није, сматрајући да "то није потребно, јер окривљени нису присутни и да не би непотребно замарала присутне".
Виши суд у Нишу потврдио је затворске казне Врховног војног суда од 22. маја 2003, који је Тешићу и Серегију изрекао ниске казне, узимајући у обзир њихово признање у истрази и на главном претресу.
Окривљени Тешић и Сереги су у међувремену повукли признања, што, изгледа, није утицало на одлуку Вишег суда у погледу висине затворске казне изречене двојици окривљених.
Остаје питање о олакшавајућим околностима које је суд имао у виду, када је одлучио да Тешића казни са седам, а Серегија са пет година затвора. Порицање злочина спада у отежавајуће околности.
Прво првостепено суђење почело је 16. септембра 2002. пред Војним судом у Нишу.
Тешић и Сереги су на главном претресу и у истрази, признали да су по наређењу претпостављених, Манчића и Радојевића, убили двојицу албанских цивила у априлу 1999. године на изласку из села Кушнин, док су Манчић и Радојевић негирали све наводе оптужбе.
Војни суд у Нишу је осудио Манчића на седам година затвора, Радојевића на пет година, Тешића на четири године и Серегија на три године затвора.
Одлучујући по жалби одбране и војног тужилаштва, Врховни војни суд је 22. маја 2003. преиначио пресуду у погледу казне и осудио оптуженог Манчића на 14 година затвора, оптуженог Радојевића на девет, оптуженог Тешића на седам и оптуженог Серегија на пет година затвора.
Врховни суд Србије je прво укинуо пресуду Врховног војног суда, a потом је је од Међународног комитета црвеног крста тражио књигу несталих особа на Косову, из које је утврдио идентитет жртава које су предмет поступка.
Поновљено суђење је почело 6. јуна 2007. пред Окружним судом у Нишу.
Због промене састава судског већа, као и реорганизације судова, главни претрес је почео из почетка 2010. године пред већем Вишег суда у Нишу, којим је председавала судија Дијана Јанковић, наведено је у саопштењу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар