Читај ми!

Убрзати истрагу о злочинима у Ораховцу

Удружења породица несталих Срба захтевају да се убрза истрага о злочинима који су почињени над српски и ромским цивилима у Ораховцу 1998. године. Захтев упућен Еулексу, Кфору и властима у Приштини.

Координација српских удружења породица несталих особа на простору бивше Југославије поново је упутила захтев Еулексу, Кфору и властима у Приштини да "убрзају истрагу о злочинима који су почињени над српским и ромским цивилима на подручју општине Ораховац 1998. године".

За овај злочин, који су починили припадници Ослободилачке војске Косова нико још није одговарао, подсећају породице несталих поводом 14. годишњице отмице и ликвидације 47 Срба и Рома на подручју општине Ораховац.

"И доказа и сведока има довољно да злочинце стигне праведна казна, само треба имати воље и макар мало одговорности како би истина и правда и за српске жртве, коначно биле достижне", наведено је у саопштењу.

Породице несталих подсећају домаћу и међународну јавност да је, у низу стравичних злочина албанских терориста на КиМ, један од најстравичнијих почињен у периоду од 11. до 28. јула 1998. над недужним цивилима - Србима и Ромима на подручју општине Ораховац.

"Старци, старице, жене, деца и младићи који нису били у униформама, силом су одвођени из њихових кућа, са радних места, са улица. Након што су мучени и злостављани, више од стотину њих су албански злочинци, њихове дојучерашње комшије, затворили у логоре већ припремљене за косметске Србе", истакнуто је у саопштењу и додато да је тада на праговима својих кућа убијено седам цивила.

"Под претњом смрћу, разуларене терористичке банде су протерале целокупно становништво из ораховачких села Ретимље, Оптеруша и Зочиште. Све њихове куће, гробља и светиње су одмах запаљене и уништене, како Срби који су ту вековима живели, не би имали где да се врате. А ваљало је, зарад стварања етнички чистог Косова, уништити и све трагове живота и постојања Срба на овим просторима од давнина", истакнуто је у саопштењу.

Посмртни остаци 36 жртава пронађени су 2005. године у масовним гробницама Волујак и Малишево и идентификовани методом ДНК анализе, док је судбина осталих и после 14 година непозната.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. јануар 2025.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње