Читај ми!

Настављено суђење "Шакалима"

Процес против припадника паравојне формације "Шакали" настављен у Суду за ратне злочине. Они се терете за убиство 44 албанска цивила у селу Ћушка код Пећи 1999. године.

Пред Већем за ратне злочине у Београду настављено је суђење Топлици Миладиновићу и још једанаесторици припадника паравојне формације "Шакали", територијалне одбране и резервног састава полиције због убиства најмање 44 албанска цивила у селу Ћушка код Пећи 14. маја 1999. године.

Суђење је настављено сведочење путем видео линка из Приштине сведока Езрена Љушија, који је на суђењу "Шакалима" 28. марта ове године рекао да су припадници те паравојне јединице приликом напада на село Ћушка 14. маја 1999. године од мештана албанске националности најпре изнудили 20.000 немачких марака, а потом починили и друге злочине.

Тужилаштво за ратне злочине верује да је један од главних мотива почињених злочина било користољубље.

Љуши, који је тада имао 17 година, посведочио је да су му припадници српских снага у униформама наложила да прикупи новац, искључиво девизе.

Он је одговарао на питања адвоката одбране у вези са идентитетом тих лица, али о томе није могао да пружи прецизне податке.

Током претходног сведочења, Љуши је испричао како је тада његова породица побегла у део села који се зове Гаши, пошто су у близини зачули пуцње и видели запаљење куће.

После неког времена, како је рекао, дошле су "српске снаге" и наредиле да се раздвоје жене и деца од мушкараца и да им предају новац.

Сведок је рекао да су жене и деца одведени у фабрику акумулатора која се налазила на уласку у Пећ, где су били неколико сати, а да је тек сутрадан сазнао да су му отац, стриц и још седам рођака убијени.

Данас је сведочио и мајор у пензији Рајко Балтић, који је у време НАТО бомбардовања био на челу 55. батаљона војне полиције. Према његовим речима, његова јединица је око 20. маја 1999. године из Београда прекомандована на Косово.

Балтић је рекао да није сигуран да ли је за име јединице "Шакали", чуо тада на терену, или по завршетку бомбардовања, из медија.

Како је навео Балтић, група у којој су били неки од оптужених, које је препознао, показала је велику храброст и дисциплину током борбе, али није могао потврди да ли су они били паравојна формација или у саставу војске јер, како је рекао, о томе нема сазнања.

На почетку суђења, прошле године у децембру, Топлица Миладиновић и сви окривљени негирали су злочине који им се стављају на терет, као и припадање јединици "Шакали".

Оптужницом се, поред Миладиновића, за ратне злочине против цивилног становништа терете и Срећко Поповић, Славиша Кастратовић, Бобан Богићевић, Звонимир Цветковић, Радослав Брновић, Видоје и Вељко Корићанин, Абдулах Сокић, Милојко Николић, Зоран Обрадовић и Ранко Момић.

Оптужница Тужилаштва за ратне злочине терети оптужене да су предузимали оружане нападе и вршили насиље, убиства, уништавање имовине, пљачке, са главним циљем да шире страх међу албанским цивилима, како би их приморали да се преселе у Албанију, али и у намери да стекну личну имовинску добит.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње