Читај ми!

Притвор због паљења амбасаде

Одређен притвор за 11 особа осумњичених за паљење америчке амбасаде 2008. године. Једној особи која је у то време била малолетна притвор није одређен.

Виши суд у Београду одредио је притвор за 11 особа осумњичених за паљење америчке амбасаде 2008. године, сазнаје РТС. Један осумњичени, који је био малолетан у то време, пуштен је да се брани са слободе.

Виши суд у Новом Саду синоћ је одредио притвор и покренуо истрагу против двојице осумњичених који су у време извршења кривичног дела били малолетни. Против њих ће се поступак водити пред тим судом.

Јуче је Више јавно тужилаштво поднело захтев за спровођење истраге против 15 осумњичених за изазивање нереда и паљење амбасаде.

Захтевом су обухваћени: Дејан Вучковић и Милан Дубочанин из Београда, Ђорђе Томин, Никола Косановић, Душан Седлар, Александар Ерцег, Марко Новитовић, Филип Бацковић, сви из Новог Сада, Драган Маринков, Милан Томас и Младен Небригић из Панчева, Драженко Николић из Инђије.

Вучковић, Томин, Косановић, Седлар, Ерцег, Бацковић, Маринков, Небригић, Новитовић и Томас терете се за кривично дело тешко дело против опште сигурности.

Они су осумњичени да су 21. фебруара 2008. године, по завршетку митинга "Косово је Србија", заједно са већом групом непознатих особа, каменицама, бакљама и другим предметима гађали Амбасаду САД разбијајући прозоре и врата, па су тако запаљене просторије Амбасаде.

Потом су осумњичени отишли до амбасада Хрватске и Немачке, које су, такође, гађали каменицама, бакљама и другим предметима.

Осумњичени Драженко Николић и Милан Дубочанин терете се за кривично дело насилничког понашања. Николић се терети, осим за каменовање зграде амбасаде САД, да је насилно, металном полугом, покушао да провали у ту зграду у Улици кнеза Милоша у Београду. Њега је у том покушају спречила полиција, а догађај је забележен и на снимку.

За дело за које се осумњичени терете запрећена казна је већа од 10 година затвора.
Тужилаштво је више од годину дана прибављало доказе, међу којима су и снимци страних амбасада у Београду на основу којих су идентификовани учесници нереда, а међу осумњиченима има хулигана познатих по инцидентима на спортским манифестацијама.

Нереди и напади на амбасаду САД уследили су после митинга "Косово је Србија" одржаног у центру Београда у фебруару 2008. године. У паљењу је погинуо студент Зоран Вујовић из Новог Сада, који је избегао са Косова 1999. године.

Окружно тужилаштво у Београду подигло је 2009. године оптужницу против Милана Живановића због сумње да је са више особа учествовао у паљењу америчке амбасаде. У процесу који је 2011. почео испочетка, Живановић је у Вишем суду у Београду признао да је са зграде скинуо америчку и ставио заставу Србије, али је негирао да је учествовао у паљењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи