Читај ми!

"Земунци" траже блаже казне

Милош Симовић и Сретко Калинић затражили од Апелационог суда да им ублажи казне због учешћа у убиству премијера Зорана Ђинђића 2003. године. Симовић се каје, Калинић тврди да није учествовао у атентату, већ помагао у скривању починилаца кривичног дела.

Некадашњи припадници земунског клана Милош Симовић и Сретко Калинић затражили су од Апелационог суда у Београду да им ублажи казне од по 30 година затвора на које су осуђени због учешћа у убиству премијера Србије Зорана Ђинђића 12. марта 2003. године, односно да их ослободи оптужби.

Образлажући своју жалбу на јавној сединици Апелациног суда Симовић је подсетио да је он признао да је учествовао у припремама за атентат, као и да се покајао због својих поступака.

Симовић сматра да су то олакшавајуће околности за њега које би суд требало да цени и да му ублажи казну.

Калинићев бранилац Славко Петрић предложио је Апелационом суду да његовог брањеника ослободи оптужби или да га, евентуално, осуди за знатно лакше кривично дело, помоћ учиниоцу после извршења кривичног дела, јер Калинић, како тврде, није учествовао у атентату.

Тужилаштво за организовани криминал није улагало жалбу на првостепену пресуду Специјалног суда, али је поднело свој одговор на жалбе осуђених. У жалбама је навело да је пресудом у потпуности утврђена њихова кривична одговорност и да су осуђени у складу са законом.

Седница суда одржана је у специјалној судници Окружног затвора у Београду из разлога безбедности. Апелациони суд у делу седнице затворене за јавност, након већања може пресуду да потврди, да је преиначи или да отвори нови главни претрес, а може и да је укине и врати на ново суђење.

Специјални суд је првостепену пресуду изрекао 24. октобра 2011, после поновљеног суђења које им је одобрено, јер су претходно били осуђени у одсуству.

Првом пресудом Специјалног суда од 23. маја 2007. Симовић је био осуђен на 30 година затвора, а Калинић на 35 година затвора, али му је Апелациони суд у правоснажној пресуду у децембру 2008. казну смањио на 30 година.

Суд им је одобрио понављање процеса пошто су обојица били у бекству више од седам година, па су у одсуству правоснажно осуђени на по 30 година затвора због учешћа у убиству премијера.

Та одлука остаје на снази све до изрицања нове правоснажне пресуде, коју ће им изрећи Апелациони суд након разматрања жалби.

Одлука само о Симовићу и Калинићу

Калинић и Симовић су осуђени и због убистава, отмица и других кривичних дела у процесу против земунског клана на по 40 година затвора, а ускоро их очекује поновљено суђење и за та кривична дела.

Оба поступка понављају се само у односу на њих двојицу, али не и у односу на остале осуђене.

На 40 година затвора, због организовања убиства премијера, осуђен је некадашњи командант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, док је његов заменик Звездан Јовановић на исту казну осуђен за убиство Ђинђића 12. марта 2003. године на улазу у зграду Владе Србије и том приликом ранио шефа његовог обезбеђења Милана Веруовића.

Оптужени за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића осуђени су у другостепеном поступку пред Врховним судом на укупно 348 година затвора, док им је првостепеном пресудом Специјалног суда 23. маја 2007. године изречено укупно 378 година затвора.

Врховни суд је 29. децембра 2008. године у другостепеном поступку потврдио пресуде свим оптуженим у првостепеном поступку пред Специјалним судом, изузев Калинићу коме је пресуда преиначена са 35 година затвора на 30 година, Жељку Тојаги Жмигију са 30 година на 15 година и Душану Крсмановићу са 30 година на 20 година затвора.

Александар Симовић, Нинослав Константиновић и Владимир Милисављевић осуђени су на по 35 година затвора, а на по 30 година осуђени су Милош Симовић, Милан Јуришић Јуре и Бранислав Безаревић, док је Саша Пејаковић осуђен на осам година затвора.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи