Читај ми!

Нови снимак против Караџића

На суђењу Радовану Караџићу приказан је снимак на којем Ратко Младић телефоном налаже потчињенима да "раде пуном паром, уз максимално обезбеђење", у време стрељања Муслимана из Сребренице 1995. године.

На суђењу Радовану Караџићу пред Хашким трибуналом приказан је снимак на којем командант Војске Републике Српске Ратко Младић телефоном налаже потчињенима да "раде пуном паром, уз максимално обезбеђење" на дан када су, средином јула 1995, према оптужници, у току била масовна стрељања Муслимана из Сребренице.

Тадашњи председник Републике Српске и врховни командант ВРС, Караџић оптужен је за геноцид над око 7.000 Муслимана из Сребренице у данима пошто је ВРС заузела ту енклаву у источној Босни, 11. јула 1995. године.

Генерал Младић снимљен је 16. јула 1995. како из београдске Војномедицинске академије телефоном разговара са неименованим потчињеним у РС.

По оптужници против Караџића и Младића, тог дана у току су била масовна стрељања муслиманских заробљеника у околини Зворника.

"Како је горе код Винка? Ништа, радите пуном паром, максимално обезбеђење", каже Младић саговорнику.  "Винко", кога Младић помиње, највероватније је Винко Пандуревић, у то време командант Зворничке бригаде ВРС.

Хашки трибунал је Пандуревића 2010. године осудио на 13 година затвора због помагања и подржавања убистава и прогона сребреничких Муслимана.  Младић се на снимку види и како наређује да се "иде на Жепу" и да се "удара по НАТО", који је тада претио ваздушним нападима на ВРС.

"Не чекај наређење, чим уђу у ваздушни простор, рушите, не занима нас да л' су Турци или ко је", каже Младић потчињеном.

Сведок који је доносио помоћ

Аутентичност тог и других снимака, данас је у судници као сведок оптужбе потврдио њихов аутор, Канађанин српског порекла Милан Лешић, који је заједно са другим исељеницима десетак пута од 1992. до 1995. године доносио новчану и робну помоћ лидерима босанских Срба. Све сусрете са Младићем и Караџићем, Лешић је забележио камером.

Дан после сусрета, приликом уручења скенера ВМА 17. јула 1995, Лешић је генерала Младића снимио у Главном штабу ВРС у Црној Ријеци код Хан Пијеска.

Командант ВРС на снимку захваљује исељеницима на помоћи и каже им: "Долазите у тешком тренутку када наша војска води жестоке борбе око Жепе. Надам се да ће простор Жепе бити решен на исти начин као и Сребреница. Честитам вам ослобађање Сребренице које је важно за српски народ још из доба Буне на дахије, када су сребренички Турци побили Србе у Мачви, што је лепо приказао Милић од Мачве".

Тужиоци су у доказе увели и фотографије које је Лешић у Црној Ријеци снимио 18. јула 1995. На једној од фотографија, заједно са генералом Младићем види се и тадашњи начелник Генералштаба Војске Југославије Момчило Перишић.

Трибунал је Перишића прошле године неправоснажно осудио на 27 година затвора због помагања и подржавања злочина у Сребреници и Сарајеву, од 1993 до 1995. године. 

Лешић је тужиоцима потврдио и да се са Младићем и Караџићем сусрео и 2001. године, када су они били у бекству, а из реченог у судници произлази и да су и ти сусрети овековечени на фотографијама.

После приговора одбране, судије, међутим, нису дозволиле тужиоцима да сведока о томе испитају, оцењујући да то није битно за процес.  У унакрсном испитивању Караџић, који се брани сам, сугерисао је да се Младић "хвалио и претеривао" када је говорио да је ВРС "потукла Турке у Подрињу".

На питање да ли је током сусрета у јулу 1995. године чуо да Младић и његови сарадници разговарају о било каквим убиствима, Лешић је одговорио да се "не сећа" да је тога било.

Сведок је, на Караџићеву сугестију, потврдио и да у вођству босанских Срба није приметио шовинистички однос према Муслиманима и Хрватима.  После Лешића, сведочење о структури Главног штаба ВРС на суђењу Караџићу започео је бивши генерал ВРС Љубомир Обрадовић, који ће исказ наставити сутра.

Караџић је оптужен и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање "плавих шлемова" УН за таоце, од 1992. до 1995. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи