четвртак, 23.04.2026, 11:40 -> 11:50
МОЛ: Дугорочно ћемо задржати рафинерију у Панчеву ако постанемо већински власник НИС-а
Мађарска нафтна компанија МОЛ саопштила је да ће дугорочно задржати рафинерију у Панчеву ако постане већински власник Нафтне индустрије Србије.
МОЛ је навео да рафинерија у Панчеву има веома важну стратешку улогу у обезбеђивању стабилног и непрекидног снабдевања енергијом.
"Циљ МОЛ-а је да додатно ојача сигурност снабдевања у Србији и региону, уз истовремено искоришћавање синергија између рафинерија. Уколико трансакција буде успешно реализована, планирамо дугорочно управљање тим постројењем", навела је мађарска компанија одговорајући на питање Форбса.
МОЛ је констатовао да се преговори о НИС-у настављају у складу са претходно потписаним основним споразумом и подсетио да је за завршетак трансакције неопходна сагласност Канцеларије за контролу страних средстава Министарства финансија САД (ОФАК) и надлежних органа Републике Србије.
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је јуче да су одржани састанци са оперативним и правним тимовима МОЛ-а у вези са преузимањем руског удела у НИС-у и да је затворен одређен број питања и изразила очекивање да ће до краја ове недеље бити усаглашено 90 одсто ставова.
Ђедовић Хандановић је истакла да је важно да се настављају разговори са МОЛ-ом и подсетила да је у суботу имала састанак и са извршним директором МОЛ групе Жолтом Хернадијем.
"Очекујем да до краја недеље имамо неких 90 одсто усаглашених ставова. Остаће, претпостављам, још неколико отворених питања за разговоре на вишем нивоу'', рекла је Ђедовић Хандановић и додала да су истовремено челници МОЛ групе имали разговоре и у Санкт Петербургу.
Коментари