петак, 18.07.2025, 19:00 -> 19:06
Извор: РТС
Нови гасоводи ка Румунији и Северној Македонији до 2027. – постаје ли Србија енергетско чвориште Балкана
Уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић изјавила је за РТС да ће Србија изградњом гасовода ка Румунији и Северној Македонији постати важно гасно чвориште, што ће допринети повољнијем геополитичком и економском положају земље. Како истиче, гас који стиже гасоводом увек је јефтинији од оног који долази преко гасних терминала.
Србија планира да у наредне три и по године изгради гасоводе ка Румунији и Северној Македонији. Према подацима Министарства енергетике, пројекти су у припреми, а три националне гасне компаније већ су потписале техничке споразуме.
Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Јелица Путниковић је истакла да би изградњом нових гасовода Србија добила могућност да увози неруски гас, на пример из Азербејџана, преко Грчке.
"Ако желимо да повећамо количине гаса из Азербејџана или купимо гас од треће стране, нова инфраструктура нам то омогућава, а истовремено ће нам ојачати позицију у преговорима са Русијом. У току су и радови на проширењу капацитета за складиштење гаса у Банатском двору, а планирана је и изградња још једног складишта. Србија ће постати транзитна земља за гас", каже Путниковић.
Јефтинији гас
Наглашава да ће Србија као транзитна земља бити у повољнијем геополитичком положају, али и да ће економски добити јер ће обезбедити стабилно и разноврсно снабдевање гасом.
"Тренутно трошимо око три милијарде кубних метара гаса. У току је гасификација домаћинстава, привреда се развија, и све више сектора прелази на гас. То нам омогућава повећање потрошње и прелазак на зеленије изворе енергије. Србија и Азербејџан планирају и изградњу гасне електране у близини Ниша“, додаје Путниковић.
Истиче и да Србија већ има мрежу снабдевања преко Мађарске, као и да гас извози у Босну и Херцеговину и Републику Српску. Са новим гасоводима, Србија ће, како је планирано, до 2027. године постати кључна тачка на енергетској мапи региона.
"И Грчкој је у интересу да се изградња заврши што пре, јер имају мали гасни терминал код Солуна и потребна им је снажна веза са остатком Европе. Не знамо како ће се кретати цене гаса, али сигурно је да је увек јефтинији кад стиже гасоводом – технологија терминала је скупља", закључује Путниковић.
Коментари