Читај ми!

Развој локала – више од 360 милиона динара за вртиће, школе, е-услуге и манифестације широм Србије

Средства из Фонда за локал ове године добило је 28 пројеката, чији су представници потписали уговоре са ресорним министарством. Циљ Фонда, у који је до сада уложено више од три милијарде динара, јесте равномерни развој свих крајева Србије. Новцем из Фонда финансирају се пројекти попут обнове вртића и школа, увођења електронских услуга, организовања манифестација и других активности које унапређују квалитет живота у локалним срединама.

Недостатак места у вртићима и проблеми са водоснабдевањем неки су од кључних изазова с којима се градови широм Србије суочавају, а чије ће решавање бити подржано и средствима из Фонда. Више од 70 одсто укупних средстава биће уложено у инфраструктуру.

Бројни изазови и висок износ потребан за њихово решавање сигнал су за ресорно министарство да је потребно издвојити више новца за локалне пројекте. То ће, кажу, бити циљ наредне године.

"На конкурсу смо имали око 170 предложених пројеката у вредности од 2,3 милијарде динара, што говори да је интересовање било велико, а на располагању је било око 363 милиона динара. Ипак, важно је што су општине препознале стварне потребе грађана", истиче државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе Зоран Касаловић.

Средствима из Фонда финансираће се и културне и спортске манифестације, увођење електронских услуга и смањење ризика од климатских промена.

Општина Сокобања као позитиван пример

Сокобања је један од примера општина које су препознале потребе грађана и тиме подстакле и демографски раст. Бесплатни уџбеници за основце, стипендирање дефицитарних занимања, као и финансијска подршка породиљама – неке су од мера које су дале конкретне резултате.

"Можемо да се похвалимо мерама које бих волео да примене и друге општине у Србији. Породиљама које су незапослене додељујемо 10.000 динара месечно годину дана након порођаја, а за свако новорођено дете, поред државне подршке, општина Сокобања издваја додатних 50.000 динара", наводи председник општине Сокобања Миодраг Николић.

Додаје да је једна од најзначајнијих мера бесплатан превоз за све ученике, који се спроводи већ девет година.

Захваљујући таквим мерама, Сокобања је једна од четири општине које су у 2024. награђене са 1.850.000 динара за пример добре управе.

Подршка за успостављање јединственог управног места

Награде су добили и: Зајечар – за укључивање младих у доношење одлука; Рашка – за изградњу станова за ромске породице и Велико Градиште – за успостављање јединственог управног места.

"Грађанин који, на пример, дође у Центар за социјални рад због подношења захтева за социјалну помоћ, тиме уједно подноси и захтеве за статус енергетски угроженог купца, дечији додатак и бесплатан вртић ако има дете предшколског узраста", објашњава начелница општинске управе Велико Градиште Сања Стојадиновић.

Ресорно министарство определило је 90 милиона динара за конкурс за успостављање јединственог управног места, који је завршен 10. јула.

понедељак, 14. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом