Чекајући америчку одлуку о молби за одлагање санкција НИС-у

Америчка администрација још није одговорила на захтев за продужење рока или изузеће од санкција које је тражио НИС, али и ЈАНАФ чијим се нафтоводом Србија снабдева. Провејава ипак оптимизам да би одлука о одлагању могла да стигне ноћас или сутра, а ако је не буде, санкције ће ступити на снагу 27. фебруара у поноћ по америчком, односно у 6 сати ујутру по нашем времену.

Време истиче и санкције су закуцале на врата НИС-а, јер траженог одлагања примене санкција од 90 дана америчке администрације још нема. Из Владине радне групе која је формирана за решавање питања америчких санкција НИС-у више пута су саопштавали да резерви и нафте и деривата има за редовно снабдевање и у случају примене санкција. Али оне отварају бројне проблеме, а банке су прве које ће реаговати.

"Банке су најавиле већ има томе доста да ће НИС-у уколико се ништа не деси 26. у четири поподне блокирати рачуне. Чим крене та блокада можемо очекивати отежано пословање НИС-а. Ми за сада имамо исте позиције. Држава нема снаге да изврши национализацију НИС-а са друге стране не жели да прода свој део тако да смо да кажемо у пата карти. Ми се надамо да ће захтев за одлагање доћи до тог 27. фебруара", рекао је стручњак за енергетику Жељко Марковић.

Ипак, због најаве банака да ће прекинути платни промет, НИС је запосленима прошле седмице исплатио и фебруарску и мартовску плату. Надлежни пак не очекују да све банке одмах обуставе сарадњу са НИС-ом. И према најавама - горива ће на НИС-овим пумпама бити, и моћи ће да се плаћа у кешу и појединим картицама.

"Промети у Србији НИС-а могу да буду динарски они могу да наставе нормално да раде. Биће мало проблем са увозима резервних делова. То је сада питање да ли ће ОФАК да дозволи неке специјалне операције да би се одржала та процесна индустрија. Видећемо шта ће ОФАК да каже. Није неуобичајено да се добије неко лиценцирање. Што значи - ово можете да радите, ово не можете да радите", навео је директор "Србијагаса" Душан Бајатовић.

Према његовим речима, у сваком случају да се добије време и да нема никакве последице на тржишту, да НИС настави да ради јер нису ни Руси неразумни, јер шта ће и њима компанија ако сутра оде у стечај.

У велепродаји НИС покрива 80 посто тржишта и са 400 пумпи 60 посто у малопродаји. Ако Рафинерија у Панчеву стане те количине тешко је заменити, а проблем је и шири јер НИС снабдева добар део и регионалног тржишта. Као могућа решења за наставак рафинеријске прераде могуће је наћи посредника за увоз сирове нафте, деривата, резервних делова и опреме за шта стручњаци подвлаче три опције.

Као прву да Влада формира Агенцију за нафтне деривате која би куповала и увозила нафту, а потом би је у Србији препродавала заинтересованим компанијама и НИС-у. Друга да се оснује приватно предузеће за куповину и увоз сирове нафте коју би препродавало НИС-у и трећа опција да на светском тржишту нека од страних нафтних компанија купује нафту за НИС.

Прве две опције америчка администрација може да стопира јер санкције налажу да Србија не сме да послује са руском компанијом. И за сада се издваја мађарски МОЛ као добављач који би могао да прође америчку рампу. Из Мола су потврдили РТС-у да су спремни да удвоструче испоруке.

уторак, 25. фебруар 2025.
9° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса