четвртак, 06.02.2025, 19:26 -> 22:38
Извор: РТС
Српски стартапови на глобалној сцени – Нинџа програм отвара врата Јапана и Југоисточне Азије
Презентацијама пет најуспешнијих српских стартап фирми пред домаћим и иностраним инвеститорима завршен је други пројекат "Нинџа". Подржала га је јапанска агенција за међународну сарадњу, а изабрани стартапови ће имати прилику да се боре на тржишу југоисточне Азије и Јапана.
Нинџе су биле елитни ратници у средњовековном Јапану. Сада су на реду наши највештији предузетници да се под тим називом докажу на најпрестижнијим тржиштима у Сингапуру или Јапану.
Фирма "Релио" тражи одговоре на затварање тржишта.
"Ми смо уз помоћ софтвера успели смо да направимо услугу, да може оним бизнисима који су легитимни и легални, који су мало тежи за банке, да их разумеју да пруже ту банкарску услугу. Дакле што се ствари комликују, више ће бити таквих бизниса. Тржиште ће бити веће за нас", рекао је Лука Пејовић из "Релио" а.г.
Јапан има око девет милиона особа са инвалидитетом, а уједно и велики број старих особа па је то прилика за иновативне сервисе.
Бојан Мартиновић, власник сајта Инклузио, који је слабовид, кроз свој пример наводи ситуације са којима се сусреће.
"Када дођем у банку не знам на коју страну треба да се кренем. Видим да је гужва, а не знам где је благајна, да ли треба да узмем број. Запослени није свестан да сам ја ту и ја морам више пута да питам људе како би ме довели до запосленог. Уз Инклузио систем, ја бих притиснуо само једно дугме на апликацији и аларм би одмах указао на моје присуство запосленом", казао је Мартиновић.
Нераскидива веза Србије и Јапана
Јапан жели да буде присутнији на тржишту региона, а делегација привредника те земље посетила је нашу земљу у октобру.
Амбасадор Јапана у Србији Акира Имамура наводи да је посетио центре за иновације у Нишу и Новом Саду.
"Осим импресивних зграда и услова за иновације коју пружа Србија морам да кажем да се оснажује и научна заједница како би били још продуктивнији, а Јапан је препознаје. Наши инвеститори су све присутнији у области аутоматизације, у аутомобилској индустрији, енергетици и технологијама које прате климатске промене", рекао је Имамура.
Наша амбасада у Јапану поручује да ће спровођењем програма "Нинџа" наша земља убрзати пробој у иновативној области и охрабрити нове иновативне фирме.
"Србија и Јапан улазе у фазу интензивирања сарадње у областима заинтерсованим за инвестирње али и желе веће присуство наше бизнис заједнице у Јапану. Нова прилика за размену ће бити изложба Еxспо у Осаки ове године и наравно наш Експо 2027 што ће бити нови оквир за сарадњу", рекла је Александра Ковач ампасадор Србије у Јапану.
Јапанци верују у успех наших фирми на глобалном тржишту. Дају експертску и финансијску помоћ и све је то оквир добрих политичких односа и стабилности, сматра амбасадорка. Осим јапанске агенције Џајка овај програм су организовали и наш ИЦТ хаб и иницијатива Дигитална Србија.
Коментари