Читај ми!

Усвојен Интегрисани национални енергетски и климатски план Србије

Влада Србије усвојила је данас Интегрисани национални енергетски и климатски план Србије за период до 2030. године са пројекцијама до 2050. године. Скоро сваки други мегават-сат произведене електричне енергије обезбеђиваће се из чистих извора, истакла је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

Усвајањем Интегрисаног националног енергетског и климатског плана отпочиње нова етапа у развоју енергетског сектора Србије, која треба да допринесе већој сигурности снабдевања, уз повећање учешћа чистих извора енергије и већу заштиту животне средине, изјавила је Дубравка Ђедовић Хандановић, саопштила је Влада Србије.

Усвајањем овог плана Србија добија стратешки документ који је усклађен са визијом Европе у погледу декарбонизације енергетског сектора, а који представља својеврсну "мапу пута" Србије у енергетској транзицији, навела је Ђедовић Хандановић и додала да је овај план прилагођен карактеристикама нашег енергетског сектора и императиву да у сваком тренутку наши грађани и привреда могу да рачунају на сигурно снабдевање.

Како је навела, Интегрисани план ставља тежиште на улагања у обновљиве изворе енергије, где око 3,5 гигавата нових електрана на енергију сунца и ветра треба да буде на мрежи до 2030, што значи да ће се скоро сваки други мегават-сат произведене електричне енергије обезбеђивати из чистих извора.

Мере предвиђене овим планом укључују, између осталог, интензивна улагања у повећање енергетске ефикасности у свим секторима, веће коришћење обновљивих извора енергије за грејање и хлађење и постепену електрификација саобраћаја.

Примена мера из Интегрисаног плана, према речима министарке, треба да омогући остварење главног циља у борби против климатских промена, а то је смањење емисије гасова с ефектом стаклене баште за 40,3 одсто у односу на 1990. годину.

Ђедовић Ханданвић је нагласила да је доношењем овог амбициозног, али остварљивог плана за енергетску транзицију, Србија показала спремност да с једне стране ради на повећању сопствене енергетске сигурности и независности, a сa друге на испуњењу својих међународних обавеза у погледу остваривања глобалне климатске агенде.

"Ово је важан стратешки документ за усаглашавање са захтевима Европске уније и укључује циљ спајања тржишта електричне енергије са јединственим тржиштем ЕУ", рекла је Ђедовић Хандановић и додала да Србија дели визију Европе у области енергетике, остварујући је у складу са нашим степеном развоја и ресурсима којима располажемо.

Интегрисани национални енергетски и климатски план је кључни стратешки документ којим се дефинишу стратешки циљеви и динамика њиховог остваривања у процесу енергетске транзиције. Политике и мере за остваривање циљева овог плана груписане су у пет кључних димензија: декарбонизација, енергетска ефикасност, енергетска сигурност, унутрашње енергетско тржиште и истраживање, иновације и конкурентност, наводи се у саопштењу Владе Србије.

уторак, 10. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње