Читај ми!

Немачке фирме у Србији запошљавају више од 80.000 људи – за које секторе су највише заинтересовани

Сарадња Србије и Немачке развија се у свим областима, а посебно јача у привреди. Подаци Немачко-српске привредне коморе показују да у нашој земљи са немачким капиталом послује око 900 немачких фирми, а запошљавају више од 80.000 људи. Председник Немачко-српске привредне коморе Александар Маркус рекао је за РТС да су немачки привредници највише заинтересовани за добављаче за аутомобилску индустрију, али и за секторе електронике, ИТ-ја и пољопривреде.

Из Баварске у Србију стиже највише немачких инвеститора. Председник Немачко-српске привредне коморе Александар Маркус рекао је за РТС да се из Србије у Баварску највише извозе компоненте за електронику моторних возила и да то чини око 60 одсто извоза.

Говорећи о јучерашњој посети председника баварске владе Маркуса Зедера Београду, Маркус је рекао да је стекао утисак да се Вучић и Зедер јако добро разумеју на личном нивоу, што је оценио као важно у "овим тешким временима".

Немачко-српска привредна комора сваке године организује конкурс за добављаче из Србије. У јуну ће бити расписан нови конкурс.

"Ми тражимо пре свега српска предузећа из области металске индустрије, прераде пластике и добављаче у електронској индустрији. Ове године ћемо прославити десетогодишњи јубилеј и заједно ћемо са колегама из других земаља Западног Балкана пронаћи од 100 до 150 предузећа која ћемо довести у Минхен од 10. до 12. јуна. Славићемо десетогодишњи јубилеј уз финансијску подршку немачког министарства за привреду и заштиту климе", рекао је Маркус.

Додао је да су ове године организовали око 4.000 разговора између предузећа у Србији и на Западном Балкану и немачких предузећа и оценио да је то шанса да немачка предузећа уђу у партнерства са српским компанијама.

Маркус је истакао да су немачки привредници највише заинтересовани за добављаче за аутомобилску индустрију, али и за секторе електронике, ИТ-ја и пољопривреде.

"Србија је атрактивно подручје због тога што српска влада има веома флексибилан приступ у раду са немачким инвеститорима и прецизно слуша шта је потребно немачким инвеститорима", објаснио је Александар Маркус.

Навео је да постоје ствари које би могле бити и боље и да су у последњој анкети открили да би требало да дође до побољшања у областима расположивости радне снаге, борбе против корупције и равноправности у јавним набавкама.

"Али постоје и позитивне ствари. На пример, флексибилност радне снаге, образовање радне снаге, затим услови за истраживање и развој и квалитет и расположивост локалних стручњака и добављача", рекао је Маркус.

Истакао је да је за немачке и баварске фирме јако важно да спроводе зелену транзицију и да та предузећа имају своје циљеве када је реч о смањењу емисије угљен-диоксида и да компаније из Србије које сарађују са њима то такође морају да спроведу.

Александар Маркус је навео да Немачка тренутно има проблем са потражњом, односно да се у време економске нестабилности смањује потрошачко понашање и да људи онда мање купују и да ће се то у неком тренутку одразити и на предузећа која послују у Србији.

"Најпре видим тај проблем у читавој аутомобилској индустрији, једну прекретницу у овом тренутку, али уверен сам, немачка привреда је успела да превазиђе много таквих периода, превазићи ће и овај", нагласио је Маркус.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње