Читај ми!

ИТ сектор у Србији – упркос кризи и масовним отказима, програмери и даље тражени

И поред отпуштања прошле године, индустрија информационо-комуникационих технологија и даље најбрже расте. Србија је дуго важила за земљу чији стручњаци развијају производе за друге компаније, али се последњих година и то мења.

ИТ сектор је постао најзначајнија извозна грана Србије, са највећим суфицитом и најбржим растом. Извоз је у прошлој години досегао 3,44 милијарде евра, што је 27 одсто више него у 2022. години.

Раст извоза прати и раст броја запослених – 2016. године у овом сектору радило је око 56.000 људи, док је тај број прошле године достигао 110.000.

Земље у које Србија навише извози високотехнолошке услуге су САД, Велика Британија, Швајцарска и Немачка.

"Србија је до сада, нарочито последње две године, препозната као добро место за улагање, бизнис девелопменте и довођење нових аутсорсинг центара великих светских компанија. Да би се то задржало, морало би да се задрже порески подстицаји и остале олакшице које је Влада до сада давала“, каже Михајло Поштић, директор Луксофта у Србији.

Криза и масовни откази

ИТ сектор и криза до пре две године, били су две неспојиве ствари, али су се масовна отпуштања светских компанија, попут "Мајкрософта", "Амазона" и "Мете", осетила у целом свету. Ипак, програмери су и даље тражени.

"Оно што баца сенку на целу годину је да смо на запошљавању могли да видимо податак од 50 одсто мање огласа за посао у ИТ индустрији. Добро је да смо за разлику од глобалног нивоа, имали далеко мање отказа у Србији, до два одсто укупно запослених", указује Марко Вучетић са сајт helloworld.

ИТ индустрија у Србији

Према истраживању организације Startup Genome, Србија је препозната као један од 20 најбољих европских ИТ екосистема по доступности талената.

Као предности због којих стартап треба основати или преселити у Београд или Нови Сад, наведене су субвенције државе и међународна повезаност.

"Ако тражите земљу да инвестирате у иновације, информационо-комуникацону технологију, вештачку интелигенцију и биотехнологију, Србија је право место у Европи. По расту извоза ИКТ услуга, у прве три земље смо у Европи у пероду од 2016. до 2022. године. Са Европском банком за обнову и развој инвестирамо у иновације, научну инфраструктуру, изградњу нових научно-технолошких паркова", наводи премијерка Ана Брнабић.

Да би се раст домаће високотехнолошке индустрије наставио, упућени истичу неопходност подизања свести о важности информационих технологија за привреду, наставак подстицаја државе, као и већи број студијских програма из те области.

уторак, 05. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње