Табаковић: Кумулативни раст од 12 одсто потврда доброг економског стања

Гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић изјавила је да је у последње четири године остварен кумулативан раст српске економије од око 12 одсто, упркос смањеној екстерној тражњи. Истакла је и да је то потврда доброг економског стања у земљи.

Јоргованка Табаковић је на представљању извештаја о транзицији Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), под називом "Велике и мале транзиције", казала да је у последње четири године остварен и висок прилив страних директних инвестиција, које у претходне две године достижу рекордне износе од 4,4 и 4,5 милијарди евра.

"И незапосленост је у Србији са преко 20 одсто спуштена на једноцифрени ниво, уз снажан и распрострањен раст запослености и зарада", рекла је гувернерка на скупу коме је присуствовао и регионални директор ЕБРД-а Матео Коланђели.

Додала је да српска привреда бележи снажан раст профитабилности, док је до пре једне деценије пословала с минусом.

Према њеним речима, у Србији је постигнута, али и дуже од деценије очувана релативна стабилност девизног курса, уз рекордни ниво девизних резерви од 25 милијарди евра.

То је, истиче, био и остаће један од важних предуслова за велике, али и за мале транзиције.

Навела и да уз све то грађани Србије имају приступ и најсавременијим услугама плаћања и да тај приступ максимално користе.

Србија у групи срећних земаља

Гувернерка је додала да се у извештају ЕБРД-a, наводе и резултати анализе "World Happiness Report-a", према којој је број земаља из ЕБРД региона који се налазе у групи 50 најсрећнијих повећан са само три у 2016. години на 12 у 2022. години.

"Према резултатима овог извештаја, Србија је обезбедила своје место у овој групи и притом, мерено индикатором среће, остварила трећи највећи помак у претходној деценији. То је још једна потврда исправности економске политике у Србији", нагласила је она.

Табаковићева је рекла и да је извештај ЕБРД показао да на задовољство људи позитивно утичу и побољшање здравља и позитивна кретања на тржишту рада, наводећи да је у односу на извештај из 2006, бројним улагањима Србија обезбедила да буде у групи земаља с највећим порастом задовољства здрављем. 

"Подједнако важно је и то што смо успели да повећамо запосленост рањивих категорија становништва, а то значи да смо у периоду иза нас постигли знатан напредак на тржишту рада, већу уравнотеженост понуде и тражње за радном снагом, а имамо и високо квалификовану радну снагу, што неретко истичу многи страни инвеститори и рејтинг агенције", рекла је гувернерка.

Нове технологије и "озелењавање послова"

Указала је да Србији сада предстоји пут оспособљавања људи за рад с новим технологијама и "озелењавање" послова.

Рекла је и  да је једна од тема извештаја и како квалитет живота и становања утиче на енергетску ефикасност и емисију штетних гасова.

"ЕБРД је активна управо на том плану, кроз кредите грађанима за адаптацију стамбеног простора и повећање енергетске ефикасности, а путем кредитних линија банкама у Србији. Истовремено, својим инструментима НБС подржава овакве пројекте изузимањем средстава које банке репласирају из кредита од међународних финансијских организација из обавезне резерве", нагласила је Табаковићева. 

субота, 04. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво