Путниковић: Не треба се плашити скока цене нафте због блокаде бродова у Црвеном мору

Не треба очекивати скок цене нафте уколико не буде већих сукоба на Блиском Истоку, објашњава Јелица Путниковић, оснивач потала "Енергија Балкана" ситуацију у Црвеном мору у којој Хути блокирају америчке бродове. За Јутарњи програм РТС-а она наводи да нафта не би требало да брине пољопривреднике у Србији иако су захтеви за олакшице невешто смишљени. Проблеми у пољопривреди највише муче Европске земље у којима ничу протести, каже Путниковић.

Јелица Путниковић, оснивач портала Енергија Балкана, каже да немамо разлога да страхујемо да ће се десити пораст цене нафте, објашњавајући ситуацију која је настала због Хута који блокирају америчке бродове, односно оне који подржавају Израел против Палестине.

Цена нафте је око 78 долара по барелу на Лондонској берзи, што значи није толико поскупела колико су се многи плашили каже Путниковић, али, додаје  да постоје спекуланти који подгревају ситуацију како би своје производе скупље продали.

Ипак, Путниковић тврди да би алтернатива Црвеном мору био обилазак Африке што би поскупело транспорт терета и одужило време путовања.

ритом туда не иде само нафта, већ се вози терет из Азије ка Европи, ка европским лукама, европским фирмама које набављају сировине из Азије. И оно што неки људи који су опрезнији и који су и доживели тако нешто кажу да једино ако се баш зарати у том региону, онда би то могло заиста да утиче", појашњава Јелица Путниковић за РТС.

Оснивач портала Енергија Балкана сматра да неће бити пробијена граница од 100 долара по барелу сирове нафте уколико не буде већег рата на Блиском истоку. Такође наводи да је цена гаса на берзи пала испод 30 евра по мегават сату што је најнижа цена у последње две године.

ије цена природног гаса, на пример, 50 или 60 евра, па ће сада да поскупи. Неки светски аналитичари кажу да би нафта могла да поскупи 2 до 3 долара по барелу, никако не очекују нешто више", каже Путниковић.

Олакшице пољопривредницима невешто смишљене

Јелица Путниковић сматра да је Министарство пољопривреде компиковано осмислило начин на који ће грађани који обраћују земљу моћи да рефундирају део акцизе за гориво.

Према упутству Министарства пољопривреде, захтев за повраћај дела акциза за гориво за грађане који обрађују земљу могуће је остварити само електронски.

Олакшице за оне који поднесу захтев Министарству су од 50 динара по литру до максимално 100 литара по хектару.

Према мишљењу Јелице Путниковић, проблем је у томе што нису сви грађани у могућности да лако поднесу онлајн захтев, а други проблем што је олакшице могуће остварити тек по плаћању пуне цене, а затим реализовати умањење.

Пољопривредници у Европи незадовољни 

Пољопривредници широм Европе осећају да су угрожени јер су ограничене њихове активностима ратом у Украјини која је резултирала јефтином ценом украјинске пшенице и издацима намењеним подршци Украјини у рату, каже оснивач портала Енергија Балкана.

"У Немачкој је једноставно смањен буџет за пољопривреду, људи су разочарани неким одлукама Немачке владе и оно што је најбитније, схватају да држава троши новац на нешто друго, да ли је то рат у Украјини или на неке друге секторе привреде,  они се осећају запостављено и виде да ће то угрозити њихово пословање у будућности", објашњава Путниковић за РТС.

недеља, 22. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње