уторак, 16.01.2024, 11:31 -> 20:35
Извор: РТС, Танјуг
Први дан Светског економског форума у Давосу – ратови у Гази и Украјини главна тема
Председник Украјине Володимир Зеленски обратио се на Светском економском форуму у Давосу тражећи континуирану међународну војну и финансијску подршку Украјини. Украјина може да победи у рату са Русијом, али Запад мора да настави да оснажује њихов отпор, поручила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен. Амерички државни секретар Ентони Блинкен рекао је у Давосу да "палестинско питање" мора бити решено.
Извештај Бојане Млађеновић из Давоса (19.45)
Блинкен: Потребно да се крене у правцу стварања две државе
Амерички државни секретар Ентони Блинкен рекао је у Давосу да "палестинско питање" мора бити решено.
"Морате да решите палестинско питање", рекао је Блинкен на Светском економском форуму у Давосу што, како је рекао, значи да се мора кренути "у правцу стварања две државе".
Он је рекао и да арапске земље не желе да се укључе у обнову Газе, ако ће та палестинска енклава поново да буде "сравњена" за неколико година.
Саливан: На мир не мора да се чека годинама, могућ је у блиској будућности
Амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан рекао је у Давосу да је мир између Израела и Палестинаца, заједно са проширењем Абрахамовог споразума, могућ у "блиској будућности", упркос рату у Гази који је у току.
"Није немогуће, делови су ту да би се саставили, да би се постигао овај исход. И то не годинама касније, већ у блиској будућности, ако се сви окупимо и донесемо мудре и храбре одлуке", рекао је Саливан на Светском економском форуму.
Зеленски: Примио сам позитивне сигнале да ће ЕУ дати нову финансијску помоћ Украјини
Председник Украјине Володимир Зеленски обратио се Светском економском форуму у Давосу тражећи континуирану међународну војну и финансијску подршку у борби са руском инвазијом.
Зеленски се састао са представницима Сједињених Држава, ЕУ, НАТО-а, челницима корпорација – апелујући на бржи пријем Кијева у Унију и војну алијансу.
"Примио сам позитивне сигнале да ће Европска унија дати нову финансијску помоћ Украјини и надам се да ће у наредним недељама и Сједињене Државе одобрити Кијеву нову помоћ. Потребне су најстроже могуће санкције Русији да би се блокирала њихова производња оружја“, рекао је Зеленски.
Зеленски је рекао да су оклевање Запада у подршци Кијеву и страх од ескалације рата са Русијом коштали времена и да би због тога борбе могле да потрају годинама.
Позвао је Запад да покаже јединствен фронт против руског председника Владимира Путина и да појача подршку Кијеву како би се осигурало да Москва не победи у рату.
Истакао је да Украјинци никада неће опростити Путину његове поступке, и додао да морал и дух украјинског становништва не одржава освета већ правда.
"Украјински народ никада неће опростити Путину своје патње, као ни онима који су спонзорисали овај тероризам, који су одузели животе нашем народу, нашој деци... Он неће мирно почивати ни на овом, ни на оном свету. Ни његова деца, ни његови унуци. Да, ми нисмо терористи, и зато ће бити кривичних, судских процеса и сигурно ће бити одговорности", истакао је Зеленски.
Према његовим речима, мора постојати одговорност, јер су агресија и аутократија могуће ако нема последица, а украјински народ се храбро бори за право на слободу.
"Тешко је разумети значај ових вредности када немате рат. И зато је ваша подршка толико значајна. Важно је да цивилизовани људи схвате ову цену пре него што дође до катастрофе. И ако сви ово разумемо, ујединићемо се у помоћи Украјини и у политичкој изолацији Путина. И ако то урадимо, то ће бити исправни политички превентивни кораци, да рат не прође кроз Украјину и не дође у друге земље. А то је управо оно што Путин жели", поручио је председник Украјине учесницима форума у Давосу, преноси Укринформ.
(Танјуг)
Фон дер Лајен: Главно је да обновимо међусобно поверење, није време за сукобе
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поручила је да је главна тема овогодишњег Светског економског форума у Давосу обнова поверења, јер ово није време за сукобе или поларизацију већ за изградњу поверења и покретање глобалне сарадње.
Урсула фон дер Лајен је окупљенима у Давосу рекла да то захтева тренутне и структуралне одговоре и истакла да верује да Европа може и мора да преузме вођство у обликовању тог глобалног одговора.
"Многа решења не леже само у земљама које раде заједно већ у томе да предузећа и владе, предузећа и демократије раде заједно. Никада није било важније да јавни и приватни сектор створе ново везивно ткиво, али је најважније да бизнис и владе, бизниси и демократије раде заједно. Никада није било важније да јавни и приватни сектор створе ново везивно ткиво, јер ниједан од ових изазова не поштује границе. Сваки од њих захтева сарадњу како би се управљало ризицима и исковао пут напред", рекла је Фон дер Лајенова.
Нагласила је да је Европа направила стварни напредак у побољшању отпорности свог енергетског система, зато што је сарађивала, имала функционална и отворена тржишта и добре пријатеље широм света који су се укључили са алтернативним снабдевањем.
Указала је и на то да је пре две године, пре почетка рата у Украјини, свака пета јединица енергије потрошене у ЕУ увезена из Русије, да је зависност од Русије широко препозната као ризик, посебно након руске окупације Крима, али да је онда уследила руска инвазија на Украјину, а да је Русија повећала рањивост Европе намерно не попуњавајући складишта гаса на уобичајени ниво.
"Суочен са украјинским херојством и европском солидарношћу, Путин је одлучио да је дошло време да директно запрети Европи тако што ће прекинути испоруке гаса и користити енергију као оружје. Сви носимо модрице од Путинове одлуке. Суочили смо се са тешким изборима и неизвесношћу, посебно током зиме. Али направили смо праве изборе. Европа је сада, само две године касније, узела своју енергетску судбину у своје руке", рекла је председница ЕК.
Фон дер Лајенова је нагласила је да Украјина може да победи у рату са Русијом, али да Запад мора да настави да оснажује њихов отпор.
Пословним лидерима је на Светском економском форуму у Давосу рекла да је Украјинцима потребно предвидиво финансирање током 2024. године и стално снабдевање оружјем како би одбранили Украјину и повратили територију.
"Потребне су им способности да одврате будуће нападе Русије. А такође им је потребна нада. Треба да знају да ће својом борбом зарадити бољу будућност за своју децу. А боља будућност Украјине се зове Европа. И са огромном радошћу смо прошлог месеца одлучили да покренемо преговоре о приступању Украјине за чланство у ЕУ. Ово ће бити историјско достигнуће Украјине и то ће бити Европа која ће одговорити на зов историје", рекла је Фон дер Лајенова.
Вучић: Србија креће у реализацију нових планова, о томе и у Давосу
Председник Александар Вучић поручио је, по доласку на Светски економски форум, да Србија са много ентузијазма креће у реализацију великих планова и да ће о томе наредних дана разговарати са бројним лидерима, инвеститорима и пословним људима.
Вучић је данас стигао у Швајцарску, где ће до 19. јануара учествовати на Светском економском форуму у Давосу.
"Година пред нама биће посебно тешка за цео свет. Ипак, Србија са много наде и ентузијазма креће у реализацију својих великих снова и планова. О њима ћу у наредним данима разговарати са бројним лидерима, инвеститорима и пословним људима", објавио је председник Вучић на Инстаграму.
Вучић је објавио фотографију и видео-снимак из хеликоптера на путу до планинског места Клостерс, надомак Давоса.
Клаус Шваб је истакао да је наш свет све више међусобно повезан, али да је парадоксално и подељен више него икада пре.
Технолошке иновације нуде безграничне могућности, али и ризике без преседана који доводе до неизвесности, страха и песимизма, терају нас на краткорочна управљања кризом науштрб дугорочних стратешких и одрживих решења, а такав приступ подрива и нашу веру у будућност, нагласио је Шваб.
Због тога нам је неопходна промена парадигме и поновна изградња поверења у будућност и свести да наша данашња дела имају далекосежне последице у свету сутрашњице, закључио је оснивач Светског економског форума.
Председник Светског економског форума Берге Бренде рекао је да је садашња ситуација у свету обележена "комплексним геополитичким поделама" и да је неопходно превазићи изазове заједничком сарадњом. Председница Швајцарске Виола Амхерд упозорила је на претње по демократски развој друштава и политичке трендове које урушавају поверење грађана и њихову веру у заједничку будућност.
Пет предлога Пекинга за јачање привредне сарадње
Кинески премијер Ли Ћанг је током данашњег обраћања на Светском економском форуму у Давосу изнео пет предлога за јачање глобалне економске сарадње и истакао да је кинеска економија и даље на путањи стабилног раста упркос светским економским изазовима.
Он је, пре свега, позвао на јачање координације макроекономске политике како би се изградила већа синергија за глобални раст, као и на јачање међународне индустријске специјализације и сарадње да би глобални индустријски ланци снабдевања били "стабилни и непроблематични".
Трећи предлог Ли Ћанга предвиђа јачање међународне размене и сарадње у науци и технологији како би се човечанство користило технолошким напретком.
Премијер Кине је позвао и на јачање сарадње на еколошким питањима како би се свет активно суочио са климатским променама широм света и истовремено, као пети предлог, на проширење сарадње између глобалног севера и југа да би се изградила "универзално корисна и инклузивна светска економија".
"Ми широм отворених руку прихватамо инвестиције свих земаља и избор кинеског тржишта није ризик, већ прилика", нагласио је Ли Ћанг и рекао да је кинеска привреда стабилна без обзира на глобалне изазове.
Годишњи састанак Светског економског форума почео је у понедељак у Давосу под слоганом "Обнова поверења" и до 19. јануара ће угостити више од сто представника држава, све главне међународне организације, хиљаду партнера Светског економског форума, као и лидере цивилног друштва, стручњаке, представнике младих, друштвене предузетнике и новинске агенције.
На форуму ће учествовати и председник Србије Александар Вучић.
Коментари